wtorek, 18 sierpnia 2015

Wtorkowe - 5 paczuszek

Dziś mamy 18.08.2015r. i mamy 5 paczek od listonosza, a co było w nich to zapraszam do zapoznania się z moim dzisiejszym wpisem...

Pierwsza przesyłka od Urzędu Miasta Stronie Śląskie - Miasto w województwie dolnośląskim, powiat kłodzki, siedziba gminy miejsko - wiejskiej Stronie Śląskie. Położone na ziemi kłodzkiej. W latach 1975 – 1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

Atrakcjami turystycznymi w okolicy są:
- kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa,
- kaplica św. Onufrego z XVIII w. w pobliżu stadionu sportowego,
- kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego z 1915 r.,
- budynek dworca kolejowego, szachulcowy, z 1897 r.,
- dawny pałac królewny Marianny Orańskiej, obecnie siedziba Urzędu Miejskiego,
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie udostępniona od lutego do listopada za opłatą, od nie dawna udostępniona trasa ekstremalna,
- Muzeum Ziemi w Kletnie czynne cały rok udostępnione za niewielką opłatą,
Ośrodki narciarskie:
Czarna Góra w Siennej, blisko 10 kilometrów tras narciarskich (4 trasy z homologacją FIS), 3 koleje krzesełkowe, 7 talerzyków oraz 3 taśmy bieżne dla początkujących, poza tym znajdziemy liczne atrakcje nie tylko w sezonie zimowym tj: kolej krzesełkowa czynna cały rok, najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna ok. 900 metrów czynna cały rok, wieża widokowa na szczycie Czarnej Góry oraz trasy do uprawiania ekstremalnego kolarstwa górskiego np. Downhill, Freer
stacja narciarska Kamienica, kameralna stacja narciarska z 1 koleją krzesełkową oraz 3 wyciągami talerzykowymi, stoki narciarskie w Bielicach, Nowej Morawie i Starym Gierałtowie,
- trasy narciarstwa biegowego, ok. 300 km ratrakowanych tras, 70 km po polskiej stronie utrzymywanych od sezonu 2014/15 przez gminę Stronie Śląskie, połączonych z 230 km tras po czeskiej stronie,
- podziemna trasa turystyczna w starej kopalni uranu udostępniana od lutego do listopada za opłatą,
- galeria „Wapiennik” w Starej Morawie do obejrzenia po indywidualnym kontakcie z właścicielami,
- zalew rekreacyjny w Starej Morawie ze strzeżonym kąpieliskiem w sezonie letnim, boiskiem do piłki siatkowej, polem campingowym z zapleczem sanitarnym, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz bazą noclegową
- Centrum Sportu i Rekreacji z krytą pływalnią, halą sportową i centrum odnowy biologicznej,

Miasto Stronie Śląskie są też bogate w przyrodę:
Cała gmina leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Park utworzono w 1981 r. dla ochrony górskiego krajobrazu. Na terenie gminy utworzone są cztery rezerwaty:
- rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki na szczycie Śnieżnika,
- rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki w okolicy Bielic,
- rezerwat przyrody Nowa Morawa powyżej wsi o tej samej nazwie,
- rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie chroniący samą jaskinię, jej otulinę i zjawiska krasowe.

Osoby które lubią aktywny wypoczynek zapraszam do wielu:
- SZLAKÓW PIESZYCH I ROWEROWYCH,
- PRZYGODĘ ZE SPELEOLOGIĄ,
- NARCIARSTWA ZJAZDOWYCH I BIEGOWYCH,
- SKI-TOURING czyli wędrówka na nartach,
- STROŃSKIE WIOSKI
Stronie Śląskie - Aktywnie z Natury,
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w kopercie było:
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!
 
Druga przesyłka od Urzędu Miasta Koło - Miasto w województwie wielkopolskim, w Kotlinie Kolskiej, nad Wartą; siedziba powiatu kolskiego i gminy Koło. Według danych z 2012 r miasto liczyło 23 064 mieszkańców. Położone przy drodze krajowej nr 92 i linii kolejowej Poznań – Warszawa. Prawa miejskie od 1362 roku. Od XV wieku do 1716 r. miejsce sejmików generalnych prowincji wielkopolskiej. Obecnie duży ośrodek przemysłu ceramicznego i spożywczego.
 
Zabytkami i najładniejszymi miejscami w mieście są:
- Ruiny zamku:
Zamek kolski - zamek został wybudowany w ostatnich latach panowania króla Kazimierza Wielkiego, jeszcze przed 1362 rokiem. Był typową gotycką fortecą, ale też siedzibą starostów kolskich. Zamek był odwiedzany przez królów polskich, a od 1433 r. odbywały się w nim zjazdy wielkopolskiej szlachty.
- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego:
Kościół gotycki, sięgający swymi początkami XIII wieku. Zachowany do naszych czasów pochodzi z początków XV wieku. Konsekrowany w 1409 r. i rekonsekrowany 23 czerwca 1895 r. Gmach świątyni jest z zewnątrz oszkarpowany. Fasada od strony prezbiterium posiada zdobione szczyty schodkowe ze sterczynami.
- Kościół i klasztor bernardynów:
Kompleks wybudowany w drugiej połowie XV wieku. (klasztor ufundowano w 1456 r.). Zniszczony wylewami Warty, odbudowany został w II połowie XVIII wieku. Późnobarokowy kościół powstał w latach 1773–1782. Bogate rokokowe wyposażenie wnętrza, m.in.: siedem ołtarzy architektonicznych, cztery konfesjonały, ambona, stalle zakonne.
- Ratusz miejski:
Wzniesiony został w I połowie XVI wieku, pierwotnie gotycki. Budynek był restaurowany w 1782 roku i gruntownie przebudowany w latach 1835–1837, autorem projektu przebudowy był architekt polski włoskiego pochodzenia – Henryk Marconi.
- Kościół ewangelicko-augsburski:
Budowę neogotyckiej świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej zakończono w 1883 r. Wówczas także kościół został konsekrowany. Parafię ewangelicką erygowano w 1923 r. Doszczętnie zniszczona przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej.
- Spichlerz:
Położony nad brzegiem rzeki Warty, drewniany, o konstrukcji sumikowo - łątkowej, pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Niegdyś służył do magazynowania zboża, które spławiano rzeką do Prus. W tamtym czasie w Kole było 20 podobnych spichlerzy. Obecnie jest to cenny zabytek świeckiej architektury drewnianej.
- Kaplica Przemienienia Pańskiego:
Kaplica Przemienienia Pańskiego znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim w miejscu rozebranej w XVIII wieku budowli gotyckiej Świętego Wawrzyńca. Została wybudowana na początku XX wieku. Jest to budynek z wysoką, strzelistą wieżyczką wyróżnia się ciekawą architekturą. W podziemiach kaplicy znajdują się krypty grobowe tutejszych duchownych z początków XX wieku.
- Dworzec kolejowy:
Dworzec wybudowany w latach 1925–1928 przy linii kolejowej Kutno – Strzałkowo wraz z wieżą ciśnień. Na jego ścianie znajduje się tablica ku czci ofiar bombardowania dokonanego 2 września 1939 r. przez lotnictwo niemieckie.
- Domy: przy ul. Grodzka 2, ul. Sienkiewicza 7 i przy Starym Rynku 26,
- Fabryka fajansu,
- Gmach Urzędu Miejskiego,
- Willa "Sejmik",
- Cmentarze: rzymskokatolicki, wojenny, żydowski, ewangelicki,
 
Miasto Koło to też miejsca tzw. "zielone płuca miasta" czyli parki:
Na terenie miasta Koła znajdują się cztery parki. Cechuje je bogata fauna i flora. Są doskonałym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i gości. Najstarszy swoją historią sięga XIX wieku.
Park 600-lecia ma ogólną powierzchnię 11 ha. Występuje wiele odmian roślin: m.in. klon jawor, jarząb pospolity, morwa biała, dąb szypułkowy czy kasztanowiec biały. Na terenie parki znajdują się dwa zbiorniki wodne.
Park im. Stanisława Moniuszki zajmuje 4 ha i jest najstarszym w mieście. Pośród alejek, w centrum znajduje się altanka. W skład drzewostanu wchodzą m.in. klony, wiązy, topole, kasztanowce i dwa pomnikowe dęby szypułkowe.
Oprócz tego istnieją w Kole dwa inne parki. W planach jest powstanie kolejnych, które miałyby zostać ulokowane w okolicach ulic: Sejmikowej, Asnyka oraz Dąbrowskiego.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W kopercie było:
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

Trzecia przesyłka od Urzędu Miasta Radzyń Podlaski - Miasto w województwie lubelskim, powiat radzyński. Historycznie położony jest w Małopolsce, w ziemi łukowskiej, od XIX wieku tereny te określa się również mianem Podlasia Południowego. W latach 1975 - 1998 miasto administracyjnie należało do województwa bialskopodlaskiego.

Zabytkami miasta są piękne miejsca takie jak:
- Kościół Świętej Trójcy:
Kościół św. Trójcy znajduje się u zbiegu ulic Ostrowieckiej i Lubelskiej. Mniszchowie, dzierżawiący dobra radzyńskie od połowy XVI do połowy XVII wieku, ufundowali kościół pw. Świętej Trójcy. Budowa radzyńskiego kościoła trwała prawie połowę XVII wieku i została zakończona w roku 1641. Ta data też widnieje nad jego głównym wejściem. Natomiast konsekracja kościoła odbyła się dopiero trzy lata później – w roku 1644. Obecny kościół pw. Świętej Trójcy jest kontynuatorem imienia najstarszego radzyńskiego kościoła i tradycji parafialnej. Jest on też pięknym zabytkiem późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce.
- Pałac Potockich:
Decyzja o budowie pałacu zapadła w drugiej połowie lat czterdziestych XVIII w., a w końcu lat pięćdziesiątych – pałac był gotowy. Poprzedni właściciele dóbr radzyńskich podkanclerzy St. A. Szczuka, korzystając z usług architekta królewskiego Augusta Locciego (autor m.in. rozbudowy Wilanowa), w latach 1685–1709 wzniósł w Radzyniu, w miejscu piętnastowiecznego zamku Kaznowskich barokową rezydencję typu reprezentacyjno-obronnego. Całość zespołu utrzymana jest w stylu rezydencji „entre cour et jardin” – okolony dziedzińcem i ogrodem. Zbudowany jest w kształcie podkowy: od głównego korpusu stanowiącego główną część budowli biegną w kierunku południowym, po stronie wschodniej i zachodniej, dwa skrzydła. Korpus główny i oba skrzydła okalają dziedziniec, zamknięty od strony południowej murem i żelazną, rzeźbioną bramą. W środkowej części obu skrzydeł znajdują się bramy wyjazdowe, z gestem zachęcającym gości do zwiedzania pałacu, nad nimi zbudowane zostały pięknie zaprojektowane wieże.
- Oranżeria:
Wysokiej klasy zabytkiem zaliczanym w tej grupie do najpiękniejszych w Polsce jest znajdująca się w parku pałacowa oranżeria, która stanowi również dzieło Jakuba Fontany i jego współpracowników budujących pałac Potockich. Jest to budynek usytuowany na rzucie dwóch krzyżujących się prostokątów z fasadą od strony południowej. Wyraźnie widoczne kolumny i pilastry jońskie podtrzymują belkowanie, na których znajdują sic rzeźby przedstawiające wspaniały rydwan Apollina wyjeżdżający na niebieski firmament. Boczne ryzality fasady oranżerii ozdobione są wazonami i puttami. W ten sposób radzyński zespół pałacowo-parkowy jest unikatowy w skali krajowej.
- Park Pałacowy,
- Pałac Szlubowskich tzw. „Gubernia”,
- Stary i nowy cmentarz żydowski,
- Kaplica na cmentarzu,
- Słup sakralny,
- Miejsca pamięci i pomniki:
Symboliczna Mogiła Powstańców 1863 roku usypana z inicjatywy ks. T. Osińskiego w latach przed drugą wojną światową na miejscu gdzie władze carskie przeprowadzały egzekucje skazanych na śmierć powstańców walczących przeciw rosyjskiemu zaborcy w latach 1863-1864. Nowy krzyż, na miejscu poprzedniego już zmurszałego, został uroczyście umieszczony w roku 1981 z inicjatywy ks. W. Kobylińskiego. Mogiła ta znajduje się w jego centrum – przy ulicy Powstańców Styczniowych.
Miejscem, gdzie zamordowano wielu, bardzo wielu ludzi za ich przywiązanie do Polski i jej suwerenności, jest gmach policji i budynki aresztu. Tam, w czasie hitlerowskiej okupacji zginęło z rąk hitlerowskich katów, a w latach powojennych (1944-1956) z rąk funkcjonariuszy UB wiele setek mieszkańców północnej Lubelszczyzny.

Przez miasto przebiega szlak turystyczny (Szlak Renesansu Lubelskiego):
Szlak stworzony przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną w maju 2013 r.w celu promocji dziedzictwa architektury regionu lubelskiego i renesansu lubelskiego. Szlak łączy 42 zabytkowe obiekty, głównie sakralne, posiadające wyraźne cechy charakterystyczne dla renesansu lubelskiego. Na trasie szlaku znajduje się 250 tablic drogowych w języku polskim i angielskim informujących o przebiegu szlaku.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w przesyłce znalazłem:
- mapa powiatu radzyńskiego,
- 4 pocztówki,
- długopis,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!


Czwarta przesyłka od Starostwa Powiatowego Działdowo - Powiat w Polsce (województwo warmińsko - mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Działdowo. Powiat jest najbardziej wysuniętym powiatem na południe w województwie warmińsko-mazurskim. Należy do Związku Powiatów Polskich.

Z ciekawych miejsc i zabytków powiat może zaszczycić się z:
- Działdowo: gotycki kościół ewangelicki z XIV wieku przebudowany w XVII wieku i w latach 1927 - 1930, odrestaurowany Ratusz z 1796 roku i 30 domów i kamieniczek, głównie z XIX wieku.
-  Lidzbark: Miasto i Gmina leżą w południowo - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, na szlaku kajakowym rzeki Wel oraz na historycznym szlaku "Grunwaldzkim". Wśród walorów turystycznych okolic Lidzbarka dominują liczne lasy i jeziora. Ich położenie, urozmaicone brzegi, wysepki i zatoki przyciągają nie tyko turystów. Dla miłośników przyrody tereny Górznieńsko - Lidzbarskiego i Welskiego Parku Krajobrazowego zaskakują bogactwem natury, a przede wszystkim umożliwiają bezpośredni kontakt z rzadkimi, będącymi pod ochroną roślinami, z różnorodną zwierzyną i ptactwem. Na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zostały utworzone rezerwaty: "Ostrowy nad Brynicą", "Klonowo", "Jar Brynicy", "Szumny Zdrój", "Czarny Bryńsk,
- Wielski Park Krajobrazowy: Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić otwarte w 1998 roku Muzeum Przyrody oraz Muzeum Etnograficzne znajdujące się w Jeleniu, które sukcesywnie zwiększa ilość interesujących eksponatów. Cechą charakterystyczną jest zróżnicowana rzeźba terenu powstała w wyniku działalności lodowca i która tworzy przepiękne zakątki: jeziora z zatokami, półwyspami, wysokimi skarpami. Bagna i rozlewiska zajmują znaczną część parku. Na tych terenach można spotkać ciekawe ptaki, a w lasach rodzime gatunki zwierząt. W Parku znajdują się rezerwaty: Ostrów Tarczyński, Bagno Kozina, Jezioro Neliwa oraz Rezerwat Piekiełko.
- Gmina Płośnica: położona jest w powiecie działdowskim. Region należy do obszaru Zielonych Płuc Polski. Część obszaru połączona jest z chronionym pięknem krajobrazu i stanowi otulinę Welskiego i Górznieńskiego Parku Krajobrazowego. Miłośnicy przyrody, ciszy i spokoju mogą wybrać się na wypoczynek w okolice Turzy Małej oraz Gródek. Do ciekawszych zabytków gminy warto zaliczyć: kościół parafialny p.w. św Barbary w Płośnicy, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Przełęku i drewniany kościół w Niechłoninie, kościół św. Mikołaja w Wielkim Łęcku oraz pałace dworskie w Turzy Małej oraz w Gródkach i Rutkowicach z początku XX wieku.
- Gmina Rybno: jest położona w powiecie dziadowskim wśród mazurskich jezior. Dzięki swoim walorom takimi jak przyroda oraz atrakcje turystyczne region ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wśród zabytków do tych najbardziej interesujących zaliczyć można: zabytkowy kościół św. Barbary w Rumianie, którego początki sięgają XVI wieku. W 1714 roku zbudowano nową, drewnianą świątynię opierając się na stylu barokowym. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Warto zwrócić uwagę na wystrój wnętrza, a w szczególności na ołtarze: późnorenesansowy św. Krzyża, barokowy oraz główny z XVIII wieku. Organy pochodzą natomiast z 1909 roku. Obok kościoła znajduje się budynek plebanii z początku XX wieku. Teren wokół świątyni otoczony jest starymi lipami, które są pomnikami przyrody. Najbardziej okazała z nich ma 423 cm obwodu.

Powiat posiada też liczną bazę gastronomiczną, noclegową i agroturystyczną.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w przesyłce było:
- pocztówka,

- 2 przypinki (PIN) duża i mała kolejna do kolekcji !!!

Piąta i ostatnia przesyłka na dziś od firmy Jelwek Sp. z.o.o. jelwek.pl - Firma Jelwek powstała na przełomie lipca i sierpnia roku 2013. Jej głównym celem jest stworzenie warunków do pracy kreatywnym konstruktorom, którzy będą mogli realizować swoje pomysły i przenosić je w obszar rzeczywisty. Firma pragnie by wydruki 3D były dostępne dla każdego w rozsądnej cenie.
Założycielami są dwaj studenci, będący pasjonatami wydruków 3D i budowy drukarek 3D.
Od października 2014 firma przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Rzeszowie. Zajmujemy się również szybkim prototypowaniem -więcej informacji na stronie www.wydrukujmi.pl.

SERDECZNIE POLECAM firmę Jelwek Sp.z.o.o. bo to dobra firma która zna się na swojej pracy, drukuje wydruki dla klientów 3D solidnie i w rozsądnej cenie.
A w przesyłce było:
- 2 ulotki,
- breloczek,
 
A wy co dzisiaj dostaliście ? ile paczek ? pochwalcie się ? zapraszam do komentowania !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz