wtorek, 25 sierpnia 2015

Wtorkowa - dwójka

Dziś jest 25.08.2015r. końcówka wakacji a ja dostałem dziś dwie przesyłki, co było w nich zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem...

Pierwsza przesyłka od Urzędu Miasta w Uniejowie - Miasto położone nad Wartą w województwie łódzkim, powiat poddębicki, siedziba gminy miejsko - wiejskiej Uniejów. W latach 1975 - 1998 miasto administracyjnie należało do województwa konińskiego. Według danych z dnia 30 czerwca 2009 roku miasto miało 2932 mieszkańców.

Najpiękniejszymi zabytkami Uniejowa są:
- Gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP (budowany w latach 1342–1349, konsekrowany 1365),
- Kaplica grobowa prawosławna (cerkiewka), 1885,
- Zamek, XIV w., XVII w., XIX w.,
- Park przy zamku, 2 poł. XIX w. z przyległym terenem starorzecza Warty (otoczenie zamku i parku),
- Dwór, ul. Kościelnicka, ok. 1845,

Na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się pomnik Stanisława Pieczyńskiego (zm. w 1898 w Czepowie) – właściciela dóbr Czepów. Na obelisku umieszczono tondo z rzeźbiarskim wizerunkiem zmarłego wykonanym przez łódzkiego rzeźbiarza Urbanowskiego w 1900 roku (Antoniego lub Józefa). Na cmentarzu w Uniejowie pochowano także: Teodora Zajączka (1838–1905) – obywatela ziemskiego i sędziego; rodzinę Wieniawa-Długosz – rolników i obywateli Uniejowa; Teofila Pieczyńskiego (zm. w 1885) – oficera Wojsk Polskich, doktora medycyny praktykującego wiele lat we Francji, autora licznych publikacji, właściciela wsi Rożniatów koło Uniejowa oraz jego małżonkę Katarzynę Heloizę Pieczyńską z Hastier du Moussai (ur. w 1829 we Francji, zm. 1907 w Kaliszu). Pomnik Pieczyńskich wykonała firma Walicki i Ginter z Kalisza.
Przy drodze Uniejów – Chełmno n. Nerem zrujnowana kaplica de Tollów, właścicieli Uniejowa od 1836 do 1914 roku. Na terenie miasta i w jego okolicach znajduje się kilka bunkrów pochodzących z okresu II wojny światowej

Turystów szczególnie zapraszam do Uzdrowiska:
Miasto, jak i cała gmina, ma charakter turystyczny. W 2008 roku otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. Kompleks składa się z trzech obiektów: Basenów, Gastronomii oraz Kasztelu Rycerskiego. Co roku odbywa się tu Wielki Turniej Rycerski oraz Jarmark Średniowieczny. 26 maja 2012 roku otwarto nowy obiekt, w którym znajdują się baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej.
Od roku 2012 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Podstawą do nadania statusu uzdrowiska były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku. Więcej szczegółów na Termy Uniejów.
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
A w przesyłce było:
- mapa miasta i gminy,
- smyczka,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!


Druga i ostatnia na dzisiaj przesyłka od Starostwa Powiatowego w Lublinie - Powiat należy do Województwa Lubelskiego i jest częścią podregionu lubelskiego. Zajmuje obszar 1 680 km2, co stanowi 6,7% powierzchni całego województwa i 0,54% powierzchni Polski). Graniczy z powiatami: łęczyńskim, świdnickim, janowskim, kraśnickim, krasnostawskim, biłgorajskim, opolskim, puławskim i lubartowskim. Za wyjątkiem niewielkiej, wschodniej części usytuowany jest wokół miasta Lublina, które jest jednocześnie stolicą województwa.

Ciekawymi miejscami w Powiecie Lubelskim co warto zobaczyć są:
Bychawa - kościół parafialny z XVIw., dzwonnica drewniana z1860r., Podzamcze Bychawskie - od XVIw. stał tu zamek, zmieniający kilkakrotnie właściciela, przebudowany w 1730r. przez Dominika Stasińskiego na pałac.
Dąbrowica - wznosił się tu renesansowy pałac, gniazdo rodowe Firlejów. Rozbudował go Mikołaj Firlej - wojewoda sandomierski i starosta lubelski. Do dziś przetrwała jedna wieża i arkada logii. W końcu lat 70 wybudowano Międzynarodowy Dom Spotkań w którego bryłę wkomponowano zabytkową wieżę.
Bełżyce - dawny środek różnowierczy, zachowany rynek z parterowymi domami z XIXw., późnorenesansowy kościół ze sztukateriami typu lubelskiego. Cmentarz żydowski (w latach 1940-1943 istniało w Bełżycach Getto dla Żydów - masowe egzekucje) Babin - wieś na Równinie Babińskiej będącej w XVI-XVIIw. parodią państwa, zespół dworsko folwarczny z XIX/XXw.
Dys - wieś w malowniczej dolinie Ciemięgi na Płaskowyży Nałęczowskim - Kościół z II połowy XVIw. wyposażenie rokokowe z XVIIIw.
Garbów - fragment dawnego zespołu dworskiego w parku nad Stawami neogotycki kościół z 1911r.
Głusk - w dolinie Czerniejówki, ratusz zwany Murowańcem, późnobarokowy z poł. XVIIIw. Kościół parafialny z XVIIIw. Ciekawą polichromią.
Jakubowice Murowane - wieś nad Bystrzycą, znana z zamku Teczyńskiego z XVIw. przebudowany obecnie opustoszały i zniszczony.
Krzczonów - na Wyniosłości Giełczewskiej , dawna wieś królewska leżąca w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym. Kościół parafialny z poł. XVIIw., żywe tradycje ludowe (obrzędy weselne, rękodzieło, stroje).
Osmolice - wieś w dolinie Bystrzycy, dawny pałac Grabowskich i Stadnickich, stary park ze stawami, drewniany młyn.
Pszczela Wola - muzeum pszczelarstwa, skansen pszczelarski.
Wojciechów - duża wieś letniskowa, ośrodek agroturystyki na Płaskowyżu Nałęczowskim, gotycko-renesansowa wieża tzw. Ariańska, tradycje Kowalskie - muzeum. Ogólnopolskie Spotkania Kowali i Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Późnobarokowy kościół drewniany z bezcennymi kurdybanami (skóry o bogatym ornamencie tłoczonym, malowane i złocone).
Leonów gm. Niemce - ferma strusi afrykańskich (możliwość zwiedzania).
Radawiec - gm. Konopnica - lotnisko - Aeroklub Lubelski.
 
Zapraszam też do zapoznania się z terenami przyrodniczymi powiatu:
Krzczonowski Park Krajobrazowy - utworzono w centrum Wyżyny Lubelskiej. Charakteryzuje się falistym terenem rozciętym głęboko dolinami rzecznymi o stromych zboczach. Ostańce denudacyjne i wąwozy to główne formy rzeźby tego terenu. Duża różnorodność i mozaikowatość gleb wpływa na zróżnicowanie i bogactwo zespołów roślinnych. Występują tu olsy, łęgi, lasy dębowo-grabowe z domieszką buka, świetliste dąbrowy, bory mieszane, murawy i zarośla kserotermiczne, torfowiska niskie, łąki trześlicowe, zespoły roślinności wodnej ruderalnej i segetalnej.
Kozłowiecki Park Krajobrazowy - największy w pobliżu Lublina kompleks leśny. Najcenniejsze przyrodniczo tereny są położone w wilgotnych partiach dolin łąk (łęgi wierzbowo-topolowe i jesionowe oraz bory bagienne i trzęślicowe). Wśród rzadkich gatunków na uwagę zasługują m.in. paproć, skrzyp zimowy, widłak jałowcowaty, turówka leśna.
 
Powiat Lubelski prowadzi projekt "Kraina Wokół Lublina" wyskocz na weekend ! nie siedź w domu - który jest bardzo dobrą odskocznią od wielkiego miasta dla osoby który chcą wyskoczyć w weekend na odpoczynek:
„Kraina wokół Lublina – wyskocz na weekend!” to tytuł projektu realizowanego przez Powiat Lubelski. Realizacja projektu miała na celu utrwalenie pozytywnego wizerunek Powiatu Lubelskiego wśród osób zainteresowanych spędzeniem wolnego czasu jako miejsca gdzie warto przyjechać i zobaczyć coś ciekawego.
W ramach projektu przeprowadzono identyfikację i analizę atrakcji turystycznych z terenu Powiatu lubelskiego. Analiza była podstawą do grupowania atrakcji pod kątem oczekiwań konkretnego odbiorcy m.in. turysta aktywny, ekoturysta itp. Wyniki opracowania posłużyły do stworzenia planów gotowych wycieczek weekendowych (zawierające informacje o atrakcjach, miejscach noclegowych, punktach gastronomicznych itp.). Ponadto wykonano 50 zdjęć sferycznych (z możliwością oglądania 3600) z najciekawszych zakątków naszego Powiatu. 
Gotowe propozycje wycieczek wraz ze zdjęciami zamieszczone zostały w multimedialnym przewodniku, tak aby każdy potencjalny turysta „weekendowy” mógł zapoznać się z ofertą turystyczną, która zachęci go do odwiedzin wymienionych w przewodniku miejsc i skorzystania z propozycji wycieczek. Szczegółowe informacje
 
Dla turystów powiat posiada też:
- szlaki turystyczne (piesze, kajakowe oraz rowerowe),
- bogata baza noclegowa,
- regionalne samki bary/zajazdy/dwory,
- produkty lokalne i regionalne takie jak: Szynka wieprzowa z Krzczonowa, Kiełbasa Wieprzowa z Krzczonowa, Masło z Bychawy, Całuski Pszczelowolskie, Chleb niedrzwicki, Wafle tortowe, Zawijas nasutowski, Paszteciki Niedrzwickie z kapustą i pieczarkami, Piernik lubelski, Topielec ze szczypiorkiem, Kapusta chłopska, Pierogi na dwa rogi, Parowanki z Olszanki, Piróg drożdżowy, Pierogi gałęzowskie, Miód gryczany, Miód malinowy i Cebularz lubelski.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W przesyłce było:
- przewodnik turystyczny po Powiecie Lubelskim,
- 2 informatory "Kraina Wokół Lublina",
- mapa powiatu,
- smyczka z zabawnym liścikiem,
- 4 pocztówki,
 
A wy co dzisiaj dostaliście ? ile paczek ? pochwalcie się ? zapraszam do komentowania !!!