piątek, 6 listopada 2015

Piątkowe - 7 przesyłek

Dziś jest 6.11.2015r. ta pogoda to człowieka dobije, cały dzień człowiek myśli tylko o chwili na krótką drzemkę. Ale dziś w godzinach popołudniowych odwiedził mnie mój znajomy listonosz i oczywiście był na pusto, miał dla mnie 7 ciekawych przesyłek.

Dziś też odwiedzając skrzynkę pocztową natknąłem się na ulotki reklamowe jednej z lokalnej firmy pożyczkowej które mnie zaciekawiły, a mianowicie wyglądały tak:
- duża wersja banknotu 50 zł i 100 zł w wersji papierowej - po drugiej stronie reklama


Dobra wracamy do dzisiejszych przesyłek - nie będę już wam zawracał głowy moim kazaniem 3,2,1 ZACZYNAMY...

Pierwsza przesyłka urzędowa od Urzędu Miasta w Wolsztynie - Miasto w województwie wielkopolskim, powiat wolsztyński, siedziba gminy miejsko - wiejskiej Wolsztyn, położony w zachodniej części województwa nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania. W latach 1975 – 1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego.

Miejsca zabytkowe które warto odwiedzić w mieście Wolsztyn:
- Kościół parafialny pw. NMP (farny) Niepokalanie Poczętej, ul. Kościelna – najcenniejszy zabytek w mieście – późnobarokowy, powstał w II poł. XVIII w. Obecny kształt kościoła jest wynikiem remontów dokonanych w latach 1925 (zakrystia), 1987 (hełm wieży),
- Poewangelicki kościół filialny Wniebowstąpienia Pańskiego,
- Klasztor pocysterski i opactwo oo. Cystersów w Obrze – założył je w 1231 r. Sędziwój – kantor katedry gnieźnieńskiej. Pierwsza świątynia przetrwała do XVI w. W 1596 r. poświęcenia nowego klasztoru i kościoła dokonał Jakub Brzeźnicki, biskup pomocniczy poznański. Obecny kościół pochodzi z XVII w. Jego gospodarzami od 1920 r. są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej,
- Pałac i park, ul. M. Drzymały 12 – zabytkowy park nad Jeziorem Wolsztyńskim w stylu angielskim z rzadkimi gatunkami drzew (miłorząb dwuklapowy, dąb), w którym stoi pałac neoklasycystyczny z początku XX wieku. Obecnie znajduje się tu restauracja i hotel,
- Izba pamięci Roberta Kocha, ul. Roberta Kocha 12 – budynek dawnego szpitala, w którym pracował Robert Koch, laureat Nagrody Nobla. Obecnie znajduje się tu muzeum dr Roberta Kocha,
- Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, ul. Bohaterów Bielnika 26 – znajduje się tu kilka typowych dla tego regionu wiejskich zagród wraz z wyposażeniem wnętrz, m.in. karczma z 1706 r., stodoła zrębowa, stajnia z wozownią, studnia zrębowa, chałupa parobka, zrębowa chata, obora z wozownią oraz wiatrak „Koźlak” z 1603 r.,
- Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka, ul. 5 Stycznia 34 – mieszkał tu znany rzeźbiarz i malarz Marcin Rożek. Jest on autorem m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i Siewcy w Luboniu. W muzeum prezentowane są pamiątki po artyście oraz materiały dotyczące historii Wolsztyna i okolic. W ogrodzie zachowało się kilka rzeźb artysty,
- Synagoga z 1842 r., spłonęła 30 grudnia 2009 r.,

Godna uwagi dla każdego turysty dorosłego i dziecka jest Parowozownia Wolsztyn (ul. Fabryczna) – do 31 marca był to jedyny obiekt, gdzie parowozy obsługiwały ruch planowy. Znajduje się tutaj ok. 30 sztuk tych pojazdów, m.in. unikalna lokomotywa Ok1, Ok22, oraz zabytkowe wagony. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz Pm36, z 1937 r. wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który potrafi osiągać szybkość do 130 km/h. Parowozy prowadziły codziennie planowe pociągi do Poznania(przez kilka ostatnich miesięcy kursowania do Leszna) a czasami także składy retro i pociągi okolicznościowe. Parowozownia jest dostępna dla turystów całorocznie i całodobowo. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma miejsce „Parada Parowozów”. Jubileuszową paradę w 2007 roku obejrzało ponad 20 tysięcy turystów.

Wokół Wolsztyna znajdują się następujące obiekty krajobrazowe:
- Jeziora Zbąszyńskie,
- Pszczewski Park Krajobrazowy,
- Przemęcki Park Krajobrazowy,
- Pojezierze Sławskie,
- Dolina Dojcy (Jezioro Wolsztyńskie i Berzyńskie),
- Bagno Chorzemińskie,
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W przesyłce było:
- 3 rodzaje przypinek (PIN) po dwie, razem 6 sztuk : Miasto Wolsztyn, Wolsztyn pełną parą i 2005 rok doktora Roberta Kocha w Wolsztynie - kolejne do kolekcji !!!

!!! TAKIE PRZESYŁKI TO JA LUBIE !!! 

 
Druga przesyłka urzędowa od Urzędu Miasta w Rykach - Miasto w województwie lubelskim, powiat rycki, siedziba gminy miejsko - wiejskiej Ryki. Według danych z 31 grudnia 2011 roku, miasto miało 9989 mieszkańców. Założono je w roku 1442 jako wieś królewską.
 
Miejscami które warto odwiedzić w mieście Ryki są:
- Neogotycki kościół z początku XX wieku (budowa 1908–1914), projektu Józefa Dziekońskiego, w nim obraz namalowany przez Leona Wyczółkowskiego,
- Pałac z XVIII wieku – rezydencja króla Stanisława Poniatowskiego, obecnie dom kultury,
- Park i „stary” cmentarz z XIX wieku (na nim groby powstańców styczniowych),
- Skwer z rzeźbą Jezusa Frasobliwego (XVIII wiek),
- Głaz – pomnik z tablicą upamiętniającą miejsce dawnej świątyni i miejsce złożenia prochów Stanisława Poniatowskiego – ojca króla,
- Kilka pomników i cmentarz żydowski,
- Synagoga z połowy XIX wieku,
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W przesyłce było:
- mapa,
- list,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

Trzecia przesyłka urzędowa od Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka - Miasto w województwie łódzkim, powiat rawski, położone nad Rawką i jej dopływem Rylką. Była stolicą Ziemi Rawskiej, województwa rawskiego oraz miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
 
Najpiękniejszymi zabytkami Rawy Mazowieckiej są:
Znajdują się tu ruiny zamku książąt mazowieckich. Zachowaną basztę, którą opiekuje się Muzeum Ziemi Rawskiej można zwiedzać w sezonie letnim. W Rawie Mazowieckiej znajduje się też jedna z największych stacji zabytkowej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała łączącej Rawę z Rogowem oraz Białą Rawską. Do zabytków można zaliczyć również dom przy ulicy Słowackiego, w którym niegdyś zatrzymał się Napoleon Bonaparte w trakcie jednej ze swych podróży. W Rawie znajdują się również 3 zabytkowe kościoły.
- Strefa ścisłej ochrony konserwatorskiej Starego Miasta,
- Zespół klasztorny augustianów, ob. pasjonistów, 1790, kościół pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor,
- Zespół klasztorny jezuitów, XVII-XVIII w., kościół, obecnie parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, dzwonnica i kolegium, obecnie plebania,
- Kościół szpitalny pw. św. Ducha, obecnie ewangelicko-augsburski, XVI w., XIX w.,
- Cmentarz żydowski, ul. Żydomicka, 1 poł. XVIII w.,
- Park miejski, 1 poł. XIX w.,
- Zamek książąt mazowieckich (ruina), XIV w., XVIII-XX w.,
- Ratusz, ul. Piłsudskiego 5, 1822r.,
- Jatki miejskie, ul. Mickiewicza 11, 1820-30,
- Dworzec kolejki wąskotorowej, 1922,
- Układ torowy kolejki wąskotorowej,
- Kolejowy most stalowy na rzece Rawce, 1928,
- Zespół willowy, ul. Miła 4, 1 ćw. XX w., willa, dom ogrodnika, brama wjazdowa i ogród,
- Szkoła podstawowa, ul. Kościuszki 19, 1922,
- Młyn gospodarczy, ul. Słowackiego 31, 1918/19,
- Domy: dom, ul. Armii Krajowej 1, 1 poł. XIX w., dom, ul. Łowicka 26, dom (dworek), ul. 1 Maja 55, 2 poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 4 (siedziba niektórych wydziałów Urzędu Miasta), 1 poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 4 a, poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 4 b, poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 10, XVIII/XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 11, poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 12, poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 14, 1824-25, dom, pl. Piłsudskiego 15 (d.16), poł. XIX w., dom, pl. Piłsudskiego 16 (d.17), poł. XIX w., dom, ul. Słowackiego 44 (d.14), dom, ul. Warszawska 8 i dom, pl. Wolności 6, 1 poł. XIX w.,
 
Dobrym miejscem do odpoczynku i do długich spacerów jest na terenie miasta rezerwat przyrody Rawka chroniący koryto rzeki Rawki z rozgałęzieniami od źródeł do ujścia.
 
SERDECZNIE ZAPRSZAM :-) 
A w przesyłce było:
- informator,
- mapa,
- list,
 
Czwarta przesyłka urzędowa od Urzędu Gminy Gródek - Gmina wiejska w województwie podlaskim, powiat białostocki. W latach 1975 - 1998 gmina położona była w województwie białostockim. Siedziba gminy to Gródek.

Podstawą turystyki gminy Gródek są wysokie walory i wartości środowiska przyrodniczego i kulturowego. Już wjeżdżając do gminy Gródek, od strony Białegostoku, w miejscowości Królowy Most natkniecie się Państwo na znaczne wyrzeźbienie terenu pozostałe po ostatnim zlodowaceniu. W tych okolicach znajdują się najwyższe wzniesienia gminy, których wysokość przekracza 200 m n.p.m. (Góra Św. Jana 210,5 m n.p.m. i Góra Św. Anny 209,2 m n.p.m.).Południowa część wzniesień nazywa się Wzgórzami świętojańskimi co powinno być uwidocznione na większości szczegółowych map. Charakterystycznym śladem bytności lodowca są też głazy narzutowe, niekiedy o znacznych rozmiarach - jeden z nich, w pobliżu wsi Waliły mierzy w obwodzie ok. 14 metrów!
Na terenie gminy niczym nadzwyczajnym jest to, że w okolicznych lasach i zbiornikach wodnych istnieje bogata fauna i flora. Szczególnie lasy te upodobały sobie jelenie, łosie, wilki, rysie, czarny bocian, wraz z królem Polskich lasów- żubrem. Dla żubrów jest to jedyne tak naturalne środowisko w naszym kraju, gdzie żyją bez specjalnej pomocy człowieka.
Najciekawszymi zabytkami architektury sakralnej są cerkwie parafialne: p.w. Św. Anny w Królowym Moście (1904-1928) i p.w. Św. Jana Teologa z 1862r w Mostowlanach oraz kaplica rzymskokatolicka p.w. Św. Anny w Królowym Moście z połowy IX w.
 
Turystów zapraszam też do odwiedzenia licznych szlaków turystycznych takich jak: Szlak do Góran, Szlak Napoleoński, Szlak śladami Powstania Styczniowego, Szlak Wzgórz świętojańskich, Szlak Południowym Skrajem Puszczy Knyszyńskiej i Szlak Tatarski Mały.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W przesyłce było:
- informator,
- 3 ulotki,
- 2 mapy,
- notes,

Piąta przesyłka urzędowa od Urzedu Gminy Iłów - Gmina wiejska w województwie mazowieckim, powiat sochaczewski. W latach 1975 - 1998 gmina położona była w województwie płockim. Siedziba gminy to Iłów.

O unikalnych walorach przyrodniczych Gminy Iłów stanowi fakt, iż na jej terenie występują dwie Ostoje Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000:
Dolina Środkowej Wisły (PLB 140004)
Dolina Środkowej Wisły to ptasia ostoja rozciągająca się na odcinku Wisły od Puław do Płocka. Zajmuje ona powierzchnię 30 778 ha, z których 27 411 ha zlokalizowanych jest na terenie województwa mazowieckiego. Zachowanie unikalnych fragmentów lasów łęgowych wierzbowo-topolowych, obecność specyficznych środowisk, znacznych powierzchni porośniętych nadrzecznymi zaroślami wierzbowymi, których występowanie wiąże się z powstawaniem świeżych aluwiów sprawiły iż obszar ten stał się ostoją ptaków wodno – błotnych. O fenomenie przyrodniczym na skalę europejską stanowi fakt, iż występują tu co najmniej 24 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej.
Dolina Środkowej Wisły to ważny na skalę międzynarodową korytarz migracyjny. Stanowi miejsce odpoczynku i żerowania podczas wiosennych i jesiennych migracji ptactwa. Przedmiotem ochrony objęta jest migrująca populacja bociana czarnego oraz zimująca populacja krzyżówki. W trakcie sezonowej migracji w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występuje tu m.in. czapla biała, czajka i brodziec piskliwy. Jest to ważne zimowisko łabędzia niemego, gągoła, nurogęsia, mewy siwej, śmieszki oraz mewy srebrzystej.
Dolina Środkowej Wisły obejmuje przedmiotem ochrony licznie występujące na tym terenie populacje lęgowe. Wśród odnotowanych tu gatunków lęgowych znajdują się m.in. ohar, mewa czarnogłowa, sieweczka rzeczna, brodziec piskliwy, zimorodek, bączek, podróżniczek, dziwonia, rycyk, krwawodziób, derkacz, bielik, dzięcioł białoszyi, dzięcioł średni.
Należy podkreślić, iż  dla gatunków takich jak np. mewa siwa, śmieszka, rybitwa rzeczna, ostrygojad, sieweczka obrożna obszar ten stanowi największą krajową ostoję lęgową i pełni kluczowe znaczenie dla zachowania ich populacji.

Kampinoska Dolina Wisły (PLH 140029)
Kampinoska Dolina Wisły stanowi ostoję siedliskową doliny rzeki Wisły na odcinku
od Warszawy do Płocka. Na  tym odcinku rzeka płynie swoim naturalnym dynamicznie kształtowanym korytem o charakterze roztokowym z licznymi wyspami, łachami
i namuliskami. W dolinie zachowały się liczne starorzecza tworzące charakterystyczne długie ciągi wtapiające się w  mozaikę zarośli wierzbowych, lasów łęgowych oraz ekstensywnie użytkowanych łąk i pastwisk. Unikalny w skali europejskiej walor stanowi występowanie siedlisk wymienionych w Załączniku I do Dyrektywy Siedliskowej tj.:
- starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion,
- zalewane muliste brzegi rzek,
- ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe,
- zmiennowilgotne łąki trzęślicowe,
- ziołorośla górskie i ziołorośla nadrzeczne,
- niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie,
- grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny,
- łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe,
- łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe

Różnorodność siedlisk Kampinoskiej Doliny Wisły jest źródłem bogactwa świata miejscowej fauny. Spośród zwierząt  ważnych w skali całego kontynentu europejskiego występują tu m.in. następujące gatunki:
- bezkręgowce – czerwończyk fioletek i nieparek, pachnica dębowa, trzepla zielona,
- ssaki – wydra, bóbr, wilk, nocek duży,
- ryby – głowacz białopłetwy, różanka,
- płazy – traszka grzebieniasta, kumak nizinny,
- ptaki – derkacz, bielik, mewa czarnogłowa, dzięcioł czarny i średni,
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W przesyłce było:
- mapa,
- pocztówka,
- płyta DVD "Tu Wisła ! Ostatnia dzika rzeka współczesnej Europy",

Szósta przesyłka bankowa od Banku Spółdzielczego w Kałuszynie (Warszawska 37, Kałuszyn) http://www.bskaluszyn.pl/ i https://www.facebook.com/bskaluszyn/ - Bank który historia sięga od 1915r., działalność Banku Spółdzielczego opiera się na bliskich i dobrych relacjach z klientami oraz społecznością lokalną. Bank Spółdzielczy aktywnie uczestniczy w życiu środowisk w których działają, wspierają ich rozwój oraz podejmowane inicjatywy. Są prospołeczne, silnie zaangażowane w działalność edukacyjną, kulturalną, sponsoringową i charytatywną.

W swojej ofercie Bank posiada:
- Home Banking to system bankowości elektronicznej umożliwiający efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych za pośrednictwem specjalnej aplikacji instalowanej na komputerze Klienta,
- Internet Banking to wygodny dostęp 24 godziny na dobę do rachunków bez konieczności przychodzenia do placówek banku dzięki czemu zaoszczędzisz swój cenny czas,
- Bankofon jest automatycznym serwisem umożliwiającym udostępnienie Posiadaczowi rachunku informacji o prowadzonych przez Bank rachunkach oraz dokonanie zleceń bez konieczności wizyty w banku,
- SMS Banking zapewnia przekazanie informacji o usługach bankowych za pośrednictwem telefonu GSM do dowolnego miejsca na świecie, w którym działa telefon Klienta,
- Karty płatnicze,
- Kredyty,
- Lokaty,
- Konta,
- Ubezpieczenia - Bank Spółdzielczy w Kałuszynie oraz Grupa Concordia oferuje:
Ubezpieczenie mieszkania, Ubezpieczenie domu w budowie, Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, Ubezpieczenia gospodarstwa rolnego, Ubezpieczenia samochodu, Ubezpieczenie upraw rolnych i Ubezpieczenie Ochrony Prawnej oraz NNW,

SERDECZNIE POLECAM Bank Spółdzielczy w Kałuszynie bo tak jak cała grupa Banków Spółdzielczych funkcjonuje w opieraniu się wyłącznie na polskim i rodzinnym kapitale, spełniając przy tym takie same wymagania finansowe co duże, międzynarodowe banki komercyjne. Bank Spółdzielczy w Kałuszynie to bank któremu można śmiało zaufać i powierzyć mu swoje pieniądze. Placówka systematycznie podnosi standardy działania i jakości świadczonych usług oraz poszerza paletę oferowanych produktów. Bank w Kałuszynie jak i cała grupa Banków Spółdzielczych cieszy się wysokim zaufaniem swoich Klientów.
W przesyłce było:
- kamizelka odblaskowa,
- opaska odblaskowa,
- długopis,
- smycz,

Siódma przesyłka miejska od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu http://mpk.wroc.pl/ i https://www.facebook.com/pages/Miejskie-Przedsi%C4%99biorstwo-Komunikacyjne-we-Wroc%C5%82awiu/160358247359685 - Transport Publiczny miasta Wrocław który działa od 113 lat. Obecnie MPK to nie tylko autobusy ale też tramwaje.

W mieście Wrocław komunikacja miejska to między innymi:
TRAMWAJ NORMALNY -> linie: 0L, 0P, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 17, 20, 23, 24, 31, 32 i 33,
AUTOBUS DZIENNY NORMALNY -> linie: 100, 101, 102, 103, 104, 105, 107, 109, 110, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 122, 123, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 136, 137, 138, 140, 141, 142, 144, 145, 146, i 147,
AUTOBUS DZIENNY POSPIESZNY -> A, C, D, K i N,
AUTOBUS DZIENNY SZCZYTOWY -> 305, 319, 325, 331,
AUTOBUS DZIENNY PRZYSPIESZONY -> 406 i 409,
AUTOBUS DZIENNY PODMIEJSKI -> 602, 607, 609 i 612,
AUTOBUS DZIENNY OKRESOWY -> 718,
AUTOBUS STREFOWY NORMALNY -> 900L, 900P, 901, 904, 908, 910, 911, 914, 914a, 917, 920, 921, 923, 931, 934, 936, 937 i 944,
AUTOBUSY NOCNE NORMALNY -> 240, 241, 243, 245, 246, 247, 249, 250, 251, 253, 255, 257 i 259,

SERDECZNIE POLECAM Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu ponieważ jest to dobry i bezpieczny miejski transport zbiorowy. Nowoczesny tabor autobusowy komfortowo i wygodnie dowiezie Pasażerów do wyznaczonego celu w szybkim czasie.
W przesyłce było:
- płaszcz deszczowy (drugi w mojej gadżetowej karierze),
- kulka (w niej był płaszcz deszczowy),
- kubek z okazji 113 lat komunikacji miejskiej we Wrocławiu,
- magnez na lodówkę,
- opaska odblaskowa,
 
 A wy co dzisiaj dostaliście ? ile macie paczek ? pochwalcie się ? zapraszam do komentowania !!!