środa, 12 października 2016

Środowa - 1 przesyłka urzędowa

Dziś mamy 12.10.2016r. Jak tam Wam mija środowe popołudnie, chyba nie tylko mi przez cały dzień chce się spać ? Dziś na złość tej pochmurnej pogodzie postanowiłem z domownikami trochę zaszaleć i zamówiliśmy sobie pizze + 2 sosy (pomidorowy i czosnkowy) + mały miętowy gadżet (prawda że wygląda apetycznie):


Jako niespodziankę mam dla Was również dziś kilka nowy zdjęć z cyklu  
"Ciekawe miejsca w Siedlcach i nie tylko" prezentują one skwerek na ulicy Jagiełły w Siedlcach w klimacie jesiennym, zapraszam do oglądania:Jeżeli chodzi o gadżety to dziś otrzymałem 2 nowe pozytywy (urzędowy i firmowy) oraz mam nadzieje że w najbliższym czasie pojawi się u mnie dwie bardzo fajna przesyłki- ale o tym jak na razie cisza. Co do przesyłek to dziś listonosz nie dał mi wiele możliwości do rozpisania się na blogu i otrzymałem od niego tylko małą przesyłkę.

Myślę że starczy tego rozpisywania na dziś i od razu przejdę do przedstawienia Wam mojej wspomnianej już przesyłki....

Pierwsza i ostatnia na dziś przesyłka jest od Urzędu Gminy w Górzycy - Gmina wiejska w województwie lubuskim, powiat słubicki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim. Siedziba władz gminy to Górzyca.

Gmina może się pochwalić licznymi miejscami przyrodniczymi takie jak:
- Rezerwat przyrody "Pamięcin" utworzony dla ochrony unikalnych zespołów roślinności stepowej z ostnicą Jana Stipa Joannis, ostnicą włosowatą Stipa capillata, pajęcznicą liliowatą Anthericum liliago, mikołajkiem polnym Eryngium campestre, dzwonkiem syberyjskim Campanula sibirica, leńcem górskim Thesium linophyllon i wieloma innymi. Rezerwat "Pamięcin" jest rezerwatem ścisłym, 
- Obszar Chroniony Lubuskiego Klubu Przyrodników dla ochrony kompleksu muraw kserotermicznych i lasów zboczowych na krawędzi doliny Odry koło miejscowości Owczary. Liczne stanowiska wielu roślin stepowych, między innymi ostnicy włosowatej Stipa capillata, pajęcznicy liliowatej Anthericum liliago, mikołajka polnego Eryngium campestre, dzwonka syberyjskiego Campanula sibirica i innych,
- Murawy kserotermiczne w rejonie Owczar, Lasek i Pamięcina oraz między Górzycą a Żabicami. Kilkanaście fragmentów ze stanowiskami ostnic i wielu innych gatunków roślinności kserotermicznej,
- Lasy o charakterze łęgów w dolinie Odry,

W porównaniu z innymi gminami, w gminie Górzyca zaznacza się bardzo wyraźne skupienie wartości przyrodniczych i to o unikatowym charakterze. Znalazło to już wyraz w utworzeniu Rezerwatu Pamięcin i Obszaru Chronionego Owczary, a także w zaprojektowaniu Parku Krajobrazowego Ujście Warty - między innymi na terenie Gminy. Przyroda jest nieodłącznym składnikiem obrazu gminy, a walory przyrodnicze są podstawowym czynnikiem decydującym o jej atrakcyjności turystycznej!
 
Do specyficznych elementów przyrody gminy Górzyca odróżniających ją od innych gmin pasa przygranicznego, należą przede wszystkim murawy kserotermiczne. Występujące tutaj ich płaty uważane są za najlepiej zachowane w całej północnej Polsce! Na specyfikę gminy rzutuje także fakt występowania na jej terenie struktur przyrodniczych związanych z doliną Odry - koryta rzeki, wąskiego międzywala, pozostałości lasów łęgowych. Elementy te - przede wszystkim murawy kserotermiczne - jako składniki "image" gminy, zasługują na szczególnie troskliwą ochronę! Mogą być łatwo i z powodzeniem wykorzystane przy kreowaniu obrazu gminy w świadomości odwiedzających ją turystów.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-) 

A w pierwszej i ostatniej przesyłce było:
- breloczek "Moja Mała Ojczyzna",
- przypinka (PIN) kolejna 1332 w kolekcji !!!


A Wy co dzisiaj dostaliście ? ile macie przesyłek i paczek ? pochwalcie się ? zapraszam do komentowania dzisiejszego wpisu !!!