środa, 1 listopada 2017

1 Listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych


Witajcie 😊 Dziś mamy 1 listopada 2017r. (Uroczystość Wszystkich Świętych) W związku na dzisiejszy świąteczny dzień chciałbym Wam przedstawić specjalny wpis na blogu nawiązujący do tej uroczystości. W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (2 listopada - Dzień Zaduszny) Polacy licznie nawiedzają cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych, pomodlić się za ich dusze, zapalić znicze oraz ozdobić je kwiatami (Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.)

!!! ZAPRASZAM NA NOWY WPIS !!!

Uroczystość Wszystkich Świętych (Zaduszki lub Święto Zmarłych a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłychłac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) - w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.


Dzień Zaduszny (łac. Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) - w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej. W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W Kościołach wschodnich podobne obchody odbywają się kilkukrotnie w ciągu roku, przede wszystkim w okresie Wielkanocy.

A oto kilka zdjęć z siedleckich cmentarzy:
(Cmentarz Wojenny i Cmentarz Cmentarna)


To wszystko na dziś 😊 W kolejnych dniach zapraszam Was na nowy wpis gadżetowy...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz