wtorek, 12 czerwca 2018

Narodowe Czytanie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w Siedlcach - relacja z wydarzenia :)


Dziś jest 12 czerwca 2018r. Miło mi się z Wami spotkać ponownie 😉 Po wczorajszej relacji z IX Zlotu Pojazdów Zabytkowych Mrowisko 2018 (LINK do wpisu) dziś mam dla Was nową dawkę foto/video wiadomości z kolejnego ciekawego wydarzenia, które obyło się w dniu wczorajszym w Siedlcach (mam nadzieje że Was zainteresuje). Mowa tu o Narodowym Czytaniu "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego z udziałem odtwórcy roli Cezarego Baryki w ekranizacji powieści Mateusza Damięckiego 😀


"Przedwiośnie" - powieść autorstwa Stefana Żeromskiego wydana w 1924 (z datą 1925) w Warszawie (Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza). Powieść składa się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć”, „Wiatr od wschodu”. Opowiada o życiu Cezarego Baryki, reprezentanta młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego w Baku, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski. Tytuł utworu ma charakter metaforyczny. W dosłownym rozumieniu przedwiośnie to okres pośredni pomiędzy zimą a wiosną, w którym mimo panujących niskich temperatur i zalegających pokładów śniegu ukazują się pierwsze oznaki powrotu przyrody do życia. Przenośne znaczenie zaś można rozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów, zaś w kraju panował niepodległościowy entuzjazm. Obok Cezarego Baryki, głównymi bohaterami powieści są: Jadwiga z Dąbrowskich – Baryka i Seweryn Baryka – rodzice Cezarego, Szymon Gajowiec – przyjaciel z lat młodości matki Cezarego; urzędnik państwowy, Hipolit Wielosławski – przyjaciel Cezarego z okresu wojny polsko-bolszewickiej, Karolina Szarłatowiczówna – młoda dziewczyna zakochana w Cezarym, Wanda Okszyńska – osoba darząca Barykę takim samym uczuciem jak Karolina, jednak młodsza od niej i mniej zamożna, Laura Kościeniecka – arystokratka, kochanka Cezarego czy Antoni Lulek – ideowy bolszewik, który chciał wciągnąć Cezarego do lewicowej organizacji.

Powieść czytali między innymi: Wiceprezydenci Miasta Siedlce, osoby związane z instytucjami siedleckimi, nauczyciele, uczniowie i inni:


Gościem specjalnym na tak jak wspominałem wcześniej był Mateusz Damięcki - odtwórca roli Cezarego Baryki w ekranizacji powieści "Przedwiośnie"😀:

Mateusz Damięcki - polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Podczas studiów związany był z Teatrem Nowym. W latach 2004–2006 był związany z zespołem Teatru Współczesnego. Rozpoznawalność przyniosły mu role aktorskie w serialach i filmach, takich jak m.in.: Matki, żony i kochanki, Przedwiośnie, Jutro idziemy do kina, Kochaj i tańcz. Jest też aktorem dubbingowym; użyczył swojego głosu bohaterom, takim jak Jim z Wow lub Krzyś z Kubusia Puchatka. Wystąpił też w teledysku do piosenki „Uprising” zespołu Sabaton. Jesienią 2007 występował w szóstej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Ewa Szabatin, z którą zajął trzecie miejsce, odpadając w odcinku półfinałowym. W sierpniu 2009 roku, wraz z pięcioma przyjaciółmi, wyruszył w podróż na Syberię, pokonując odległość 25 tys. km w ciągu 63 dni. Jeden z samochodów marki Mercedes G, którym przejechali trasę, został przekazany na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od września 2017 roku jest związany z Telewizją Polsat, którą popularność przyniósł rolą doktora Adama Żmudy w serialu "W rytmie serca". Wcześniej dał się poznać w rolach: jako Błażeja w serialu "Policjanci", chłopaka z sekty w serialu "Pensjonat pod Różą", Łukasza w serialu "Hotel 52" i prokuratora Frydrycha w serialach "Na krawędzi" i "Na krawędzi 2".Był także dłuższy moment do zadawania pytać gościowi związanych z rolą Cezarego Baryki w powieści "Przedwiośnie" ale i nie tylko:Każda osoba chętna mogła zdobyć autograf od Mateusza bądź zrobić sobie z nim pamiątkowe selfie (co prawda ja już posiadam dwa podpisy ale autograf osobiście zebrany cieszy najbardziej 😉):


Tyle na dziś mojej foto i video relacji - spotkanie uważam na bardzo udane 😀 Na kolejny gadżetowy wpis zapraszam już wkrótce - trzymajcie się 😊

3 komentarze: