poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Poniedziałkowe - 16 przesyłek/paczek, zasypany górą nowych kopert (w tym wizyta Kuriera) - wpis numer 820

Dziś mamy 5 sierpnia 2019 rok. Miło mi jest Was powitać po raz 820 na moim blogu 😀😉😊 Tak jak zawsze nie będziemy rozmawiać o pogodzie czy o polityce tylko zajmiemy się tematyką gadżetową - ale to za chwil kilka... Wczorajszy dzień spędziłem bardzo muzycznie i tego też będzie dotyczyć moja pierwsza część posta. Wracają do przesyłek to dziś mam dla Was aż 16 nowych kopert do zaprezentowania - TAK trochę się tego uzbierało z całego tygodnia (ale nie martwcie się dziś w poniedziałek mój listonosz przyniósł mi podobno ilość nowych kopert) 😃😃 Również gorąco zrobiło się także na mojej liście pozytywów stare pozycje zastępują te nowe na przykład w ostatnich dniach otrzymałem pozytyw: firmowy, firmowy (kurierski - paczka w drodze), na autograf, urzędowy czy na pewną wymiana - szczegóły już wkrótce, podpatrujcie moje portale społecznościowe oraz oczywiście bloga.

DZIŚ TAKŻE BĘDZIEMY ŚWIĘTOWAĆ JEDNĄ OKRĄGŁĄ LICZBĘ !!!!!!!!!

ROCZNICOWE KLIMATY:
Wczorajsze niedziele popołudnie (choć na początku deszczowe - potem wyszło słońce) spędziłem bardzo miło. Mowa tu o głośnej w mediach dyskotece pod gwiazdami w ramach obchodów XX-lecia rocznicy blokad rolniczych w miejscowości Borki Kosy. Wśród gwiazd tej imprezy byli między innymi: Zenon Martyniuk, zespół Clubbersi, Arex Braxton oraz Michał Wiśniewski. Wydarzenie to poprowadziła Dominika Tajner. Ja dla Was moi drodzy czytelnicy przygotowałem bogatą garść filmów z koncertów gwiazd. Niestety z powodów transportowych nie dałem rady został na koncercie Michała Wiśniewskiego.  

W czasie imprezy udało mi się otrzymać dwa autografy (liczyłem trochę na wspólne zdjęcie z Zenkiem Martyniukiem - niestety ten spieszył się na kolejny koncert tego dnia 😒)

Dominika Tajner - jest córką Apoloniusza Tajnera, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i byłego trenera Adama Małysza. Pochodzi z Wisły, a studiowała w Krakowie na Akademii Wychowania Fizycznego. Tam ukończyła studia na wydziale Turystyki i Rekreacji. Ma młodszego brata Tomisława. Była menadżerką hotelu w Wiśle, gdzie poznała swojego obecnego męża Michała Wiśniewskiego.  Brała także udział w programach telewizyjnych takich jak: "Agent - Gwiazdy", "The Story of My Life - Historia naszego życia" czy Tańcu z Gwiazdami".
 

Arek Braxton - wokalista i prezenter telewizyjny . Z równym zaangażowaniem prowadzi zarówno imprezy, jak i programy telewizyjne. Autor przebojów "Złoty piach" i "Jest OK". Jako prezenter nie boi się zadawać swoim rozmówcom trudnych i dociekliwych pytań. Może pochwalić się ogromną wiedzą muzyczną. Jak sam mówi o sobie, jest "urodzonym optymistą". Obecnie promuje najnowszy singiel ''Tylko Jedną Noc'' .

A oto moje wybrane filmy (wszystkie znajdziecie klikając w tą PLAYLISTĘ):

1)Akcent - Intro + Kochana wierzę w miłość,
2)Akcent - Przez Twe oczy zielone,
3)Clubbersi - Kaszanka,
4)Arek Braxton - Tropikalna,


Imprezowo nam się zrobiło a góra nowych przesyłek i paczek czeka na swoją prezentację.
3,2,1 RUSZAMY...

PS: Namawiam Was do aktywności w postaci nowych komentarzy na blogu i na innych moich portalach społecznościowych 😉😊


Pierwsza paczka kurierska pochodzi od pewnej firmy z branży transportowej.
A w pierwszej paczce kurierskiej znalazłem:
- ładny kubek,
- 2 zapachy samochodowe,


Druga przesyłka drogą internetową jest od Krystyny Giżowskiej.
Krystyna Giżowska - polska piosenkarka. Absolwentka Technikum Ekonomicznego. Zadebiutowała w wieku lat 14 w 1968 roku jako solistka w Zespole Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie. W tym samym roku została finalistką popularnego wówczas konkursu Giełda Piosenki, podczas którego poznała Ryszarda Balickiego oraz Ryszarda Poznakowskiego i nawiązała współpracę z ich big-bandem oraz zajęła 2. miejsce na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1969 roku po otrzymaniu honorowej nagrody od publiczności na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu związała się z wojskowymi zespołami - Flotyllą i Radarem. Tam, pod kierunkiem m.in. Danuty Baduszkowej i Jacka Korczakowskiego, nauczyła się dykcji, solfeżu, emisji głosu i ruchu scenicznego. Profesjonalną karierę zaczęła w latach 70., występując w zespołach wojskowych jako solistka. Samodzielną drogę na estradzie Krystyna Giżowska rozpoczęła w 1976 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi. Mimo skromnego (acz własnego) repertuaru zdobyła II nagrodę dzięki wypracowanej technice śpiewania i obyciu estradowemu. Nabyte umiejętności przyniosły jej też kolejne sukcesy: II nagrodę na Coupe d’Europe w Austrii w 1977 roku; I nagroda za interpretację piosenki do muzyki Chopina na Festiwalu Przebojów w NRD w 1978 r.; III nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki w Dreźnie w 1979 r.; Grand Prix na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Szwecji w 1981 r.; Grand Prix na MFP Sopot w 1984 r. Repertuar jej piosenek jest bardzo różnorodny. Niektóre z nich - jak „Złote obrączki”, „Przeżyłam z tobą tyle lat” czy „Nie było ciebie tyle lat” – pobiły rekordy popularności. Z kolei utwory bardziej ambitne – jak: „Blue Box”, „Nim zrobisz błąd” czy „Koncert na światło i cień” - zyskały najwyższe uznanie krytyki.


W drugiej przesyłce drogą internetową otrzymałem:
- nadrukowane zdjęcie z podpisem Krystyny Giżowskiej,


!!! Dziękuje bardzo za nadruk pocztówki z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: mail,
Ile czekałem: kilka dni,
Szczegóły: nadrukowany podpis,

Trzecia koperta pochodzi od Włodzimierza Pressa.
Włodzimierz Press - polski aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy oraz scenarzysta.
Urodził się w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec trafił do getta warszawskiego i zginął w Treblince. Matka ze względu na pochodzenie wyjechała z Polski w 1968 roku na fali czystek antysemickich, najpierw do Izraela, ostatecznie osiadła we Francji. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1963 roku i zaangażował się do Teatru Ludowego. Występował też w teatrach: Kwadrat, Dramatycznym, a obecnie od 1992 roku występuje w Teatrze Studio w Warszawie. 10 listopada 1963 miał miejsce jego debiut teatralny. Jego debiut filmowy przypada na rok 1963 na film Rozwodów nie będzie, a jako scenarzysta zadebiutował w 1970 roku w filmie Na dobranoc. Popularność przyniosła mu rola Grigorija Saakaszwilego w serialu Czterej pancerni i pies. W polskim dubbingu najbardziej znany z ról kota Sylwestra z kreskówek z serii Zwariowane melodie i smerfa Łasucha ze Smerfów.


A w trzeciej kopercie było:
- 2 zdjęcie z autografem od Włodzimierza Pressa,


!!! Dziękuje bardzo za dwa zdjęcie z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: list,
Ile czekałem: tydzień,
Szczegóły: oryginały,

I tym właśnie sposobem miło Wam zakomunikować, że udało mi się zebrać podpisy od wszystkich (żyjących) członków załogi czołgu "Rudy 102" z serialu "Czterej Pancerni i pies" - oto i one: Gustaw Jeleń (Franciszek Pieczka), Jan Kos (Janusz Gajos), Grigorij Saakaszwili (Włodzimierz Press) oraz Tomasz Czereśniak (Wiesław Gołas):


Czwarta koperta jest od Nikodema Rozbickiego.
Nikodem Rozbicki - polski aktor filmowy, muzyk i DJ. Jest synem Beaty i Piotra Rozbickich. Ma młodszego brata, Tymoteusza. W dzieciństwie uczył się gry na gitarze, później nauczył się także gry na gitarze basowej i elektrycznej oraz na perkusji. Ukończył studia na Wydziale Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 2017 rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej. Debiutował w nagrodzonym na festiwalu Berlinale „Kryształowym Niedźwiedziem” filmem Katarzyny Rosłaniec Bejbi blues, w którym zagrał główną rolę męską u boku Magdaleny Berus i Magdaleny Boczarskiej. Wystąpił w drugiej i trzeciej części filmowego hitu wyprodukowanego przez TVN Listy do M.. Współpracował m.in. z Maciejem Dejczerem, Marcinem Koszałką czy Łukaszem Palkowskim. W 2018 zagrał główną rolę męską w filmie krótkometrażowym Sióstr Bui, Świtezianka, adaptacji ballady Adama Mickiewicza. W filmie wojennym Denisia Delicia Dywizjon 303. Historia prawdziwa wcielił się w historyczną postać Stefana Karubina, sierżanta pilota „Dywizjonu 303”, a w 2019 zagrał Marcina Zawadę w filmie Miszmasz, czyli kogel-mogel 3. Na małym ekranie debiutował w 2014, występując w serialach Ojciec Mateusz i Prawo Agaty. W 2015 wciełił się w postać Bartka, jednej z czterech głównych ról w serialu Powiedz tak. Szerokiej publiczności znany jest również z seriali Singielka czy Nie rób scen. W 2016 wziął udział w piątej, emitowanej przez telewizję Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Tańczył w parze z Agnieszką Kaczorowską, z którą odpadł w siódmym odcinku, zajmując szóste miejsce.


W czwartej kopercie było:
- zdjęcie z autografem Nikodema Rozbickiego,


!!! Dziękuje bardzo za zdjęcie z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: list,
Ile czekałem: 5 miesięcy i 10 dni,
Szczegóły: oryginał,

Piąta koperta pochodzi od Wojciecha Grodzkiego.
Wojciech Grodzki - konferansjer, wodzirej, prezenter telewizji Polo TV, a przede wszystkim pozytywnie zakręcony i bardzo sympatyczny człowiek. Dał się nam bliżej poznać, kiedy prowadził program „Vipo- disco polo hity” na antenie Polo Tv. To on w każdą sobotę umilał nam przedpołudniowy czas serwując dawkę super pozytywnych emocji, oraz najlepszych i najnowszych hitów.


A w piątej kopercie było:
- ładna pocztówka Białegostoku z podpisem Wojciecha Grodzkiego na odwrocie,
 

!!! Dziękuje bardzo za pocztówkę z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: mail,
Ile czekałem: kilka dni,
Szczegóły: oryginał,

Szósta przesyłka okazała się być z wymiany od kolekcjonera przypinek PIN z herbami Piotra Furtaka.
W szóstej przesyłce znalazłem:
- 13 przypinek PIN z wymiany - kolejne od 2581 do 2594 w kolekcji !!!


Piotr Furtak mój kolega po fachu, czyli kolekcjoner przypiek PIN organizował już kilka razy wystawę swoich wpinek z herbami w kolekcji. Poniżej prezentuje artykuł z Gazety o tym wydarzeniu:


!!! Dzięki Piotr za naszą kolejną wymianę - mam nadzieje, że nie będzie ona ostatnia POZDRAWIAM !!!

Siódma koperta pochodzi od pewnej instytucji.
A w siódmej kopercie było:
- ładny magnes z Rysiem,
- button,


Ósma przesyłka jest od kolejne dziś instytucji.
W ósmej przesyłce było:
- kolorowanka dla dzieci z naklejkami,
- przewodnik turystyczny,
- mapa,
- naklejka,
- list,


Dziewiąta przesyłka pochodzi od Urzędu Miasta Czarnków - miasto w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz gminy wiejskiej Czarnków. Miasto położone jest nad rzeką Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej. Czarnków położony jest na wzgórzach morenowych, dlatego teren wokół niego bywa nazywany Szwajcarią Czarnkowską. Znajduje się tu jedna z niewielu na nizinach skocznia narciarska (obecnie nieczynna). Miasto nie posiada połączeń kolejowych, mieszkańcy muszą korzystać ze stacji kolejowej w Pile, Wronkach, Trzciance lub Krzyżu Wielkopolskim.


Do zabytków miasta należą:
- Układ urbanistyczny miasta,
- Kościół pod wezwaniem Marii Magdaleny - późnogotycki kościół wybudowany ok. 1580, następnie rozbudowany w XVII-XVIII wieku,
- Stary cmentarz żydowski z XIX wieku (ul. Podgórna); istniał też nowy cmentarz żydowski(ul. Poznańska), lecz nie jest on obecnie zabytkiem,
- Ratusz z połowy XIX (plac Wolności),
- Dom przy ul. Krasickiego (ob. Łąkowa 7) 7 z XIX wieku,
- Dworek przy ul. Rybaki 28 z 2. połowy XVIII wieku, klasycystyczny,
- Dom przy ul. Rybaki 33 z 1. połowy XIX wieku,
- Dom nr 9 przy Rynku z 1. połowy XIX wieku,
- Dom nr 15 przy Rynku z 1908 r.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀 

A w dziewiątej przesyłce było:- ulotka,
- 6 zakładek do książek,
- otwieracz do butelek z magnesem,
- button z herbem,
- przypinka PIN z herbem w etui - kolejna 2595 w kolekcji !!!


Dziesiąta przesyłka jest od Urzędu Gminy Bielany - gmina wiejska w województwie mazowieckim, powiat sokołowski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim. Siedziba gminy to Bielany-Żyłaki.


Gmina Bielany zaprasza od odwiedzenia:
* Kościół drewniany w Rozbitym Kamieniu - w gminie Bielany zachował się do dnia dzisiejszego drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu. Pierwszy kościół wzmiankowany w 1450r., zapewne fundacji Wężów i Rozbickich. Obecny zbudowany w latach 1777-1780 kosztem Kazimierza Jastrzębskiego sędziego Ziemi Łukowskiej, barokowy. Konsekrowany w 1784r. Odnowiony w 1877r. Przy udziale stolarza Gronkiewicza. Polichromie i odnowienie ołtarzy wykonał Andrzej Czernik. Odnowiony gruntownie w 1924r. Obecnie nieużytkowany, po wybudowaniu obok nowego murowanego kościoła.
* Pałac w Patrykozach i pozostałość parku - dawny pałac zbudowany w latach 1832-43 wg projektu arch.. Franciszka Jaszczołda dla Teodora Lubicz Szydłowskiego, generała wojsk polskich. Następnie własnością Cichockich, Zawadzkich. Od 1944 dewastowany. W stylu gotyku romantycznego. Usytuowany na nieznacznym wzniesieniu nad dopływem Liwca, uregulowanym w obrębie otoczenia pałacu w fosę rozszerzającą się w staw od zach. Zwrócony frontem na pn.-wsch. Murowany z cegły, tynkowany. Na planie nieregularnym, z przybudówkami różnej wysokości. W pomieszczeniach resztki dekoracji sztukatorskich w formie gzymsów i rozet na sufitach. Boczna klatka schodowa na galerii kręcona, żeliwna 1 poł. w XIX. Elewacje od frontu z wnękami arkadowymi w przyziemieniu. Okna o wykroju prostokąta oraz w ośli grzbiet. W szczycie od pn. Herb Lubicz Szydłowskich, żeliwny ok. poł. w XIX. Dachy kryte blachą. Pałac otacza park, który zachował się w niewielkim stopniu. Pierwotna kompozycja założenia parkowego jest dzisiaj trudna do ustalenia. Park ten przypuszczalnie posiadał bogaty program romantyczny. Można sądzić tak na podstawie zachowanych elementów pałacu jak neogotycki wystrój, mostek nad suchą fosą, mur oporowy z blankami, most wjazdowy nad stawem ujętym na kształt fosy, murowane prześwity pod drogą dojazdową. Od strony fosy z wodą obniżenie dziedzińca ujęte było murkiem oporowym z zejściem schodami nad wodą, a od strony zachodniej niskim murkiem. Szata roślinna jest mało urozmaicona. W chwili obecnej na terenie parku występuje kilkanaście gatunków drzew i krzewów. Dominującym gatunkiem występującym w zbiorowiskach nadwodnych jest olcha czarna. Drzewa liściaste występujące na terenie dawnego parku to: klon zwyczajny, wiąz szypułkowy, wierzba biała czeremcha pospolita, kasztanowiec biały, lipa drobnolistna.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

GMINA BIELANY W zgodzie z naturą
W dziesiątej przesyłce znalazłem:
- długopis,


Jedenasta koperta pochodzi od Urzędu Gminy w Platerówce - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, powiat lubański. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba gminy to Platerówka. Jest to najmniejsza pod względem ludności gmina województwa dolnośląskiego.

Gmina Platerówka jest atrakcyjnie położona. Na jej terenie znajdują się rozległe obszary leśne, wzgórza oraz wulkaniczne stożki bazaltowe, z których podziwiać można panoramę okolicy . Lasy zajmują aż 37 % powierzchni gminy.Większość lasów  tworzy rozległy kompleks Wielkiego Lasu Lubańskiego. Przez teren gminy przebiega międzynarodowy szlak rowerowy  Zgorzelec/Gorlitz - Świerdów Zdrój, łączący tereny wschodniej Saksonii z obszarem Sudetów Zachodnich. Przebiegające przez teren gminy drogi prowadzą do większych miast: Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Świeradowa, Leśnej, Lubania, Zgorzelca i do granic państw: niemieckiej i czeskiej. Na terenie gminy znajduje się kilka zbiorników wodnych. Są to zalane wyrobiska powstałe w kamieniołomach po eksploatacji bazaltu położone na terenie Wielkiego Lasu Lubańskiego oraz kompleksy stawów hodowlanych.
 
Do zabytków tej miejscowości należą: 
- Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, wczesnogotycki z XVI w., XVIII w.,
- Pastorówka, obecnie szkoła, murowano-drewniana, z 1713 r., XIX-XX w.,
- Dwór w Platerówce, obecnie magazyn, gotycki, powstały z 1510 r. - XVI w., XVII w., XVIII w., później funkcjonujący jako spichlerz,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w jedenastej kopercie było:
- 3 pocztówki,


Dwunasta przesyłka jest od Urzędu Gminy Stromiec - gmina wiejska w województwie mazowieckim, powiat białobrzeski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim. Siedziba gminy to Stromiec. Gmina graniczy z gminami: od północy z gmina Warka (powiat grójecki), od północnego wschodu i wschodu z gminami: Grabów n/Pilicą i Głowaczów (powiat kozienicki), od południa z gminą Jedlińsk (powiat radomski), od południowego zachodu i zachodu z gminami: Stara Błotnica i Białobrzegi (powiat białobrzeski).


Gmina Stromiec posiada typowy rolniczy charakter, co nie jest przeszkodą w korzystaniu z jej urokliwych terenów w celu wypoczynku i rekreacji. Bogactwem gminy są lasy, które zajmują powierzchnię około 37% powierzchni gminy. Obszary leśne występują w postaci trzech dużych kompleksów mających charakter uroczysk: "Stachów", "Ksawerów" i "Majdan" stanowiących pozostałości dawnej Puszczy Stromieckiej ograniczonej dolinami rzek: Wisły - Pilicy - Radomki. Zachodnia część gminy, do drogi Piróg-Marianki, Stromiec - Boska Wola wchodzi w zasięg krajobrazu chronionego "Doliny Piliczki" i "Drzewiczki". Obszar ten odznacza się dużymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, został zaliczony do systemu ostoi ptaków o randze europejskiej. W tym pięknym obszarze położona jest miejscowość Biała Góra nad Pilicą z osiedlem domków letniskowych. Do zagospodarowania jest jeszcze ok. 300 działek z przeznaczeniem pod budownictwo rekreacyjne. Obok kolonii pięknych dacz zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy usytuowany na wysokiej, nadrzecznej skarpie z szeregiem kempingowych domków i szklanym okrąglakiem, mieszczącym kawiarnię i restaurację. Krajobraz jest tu wspaniały. Wokół las, a w dole, u podnóża skarpy rzeka Pilica tworzy malownicze zakole.

W miejscowości Stromiec znajduje się neogotycki kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a w pobliżu również zabytkowy cmentarz. Warto dodać, że w pobliskim Niedabylu urodził się w 1810r. Dionizy Czachowski, wybitny dowódca oddziałów powstańczych w kieleckim i lubelskim, naczelnik województwa sandomierskiego, który w walce o wolność oddał życie. Gmina może pochwalić się dobrym stanem środowiska naturalnego. Nie ma dróg przenoszących znaczny ruch tranzytowy. Drogi lokalne nie są czynnikiem zagrożenia dla zanieczyszczenia powietrza. Skupisko lasów i terenów mogących służyć rekreacji stwarzają dogodne warunki do organizowania wypoczynku zwłaszcza letniego oraz wycieczek rowerowych i pieszych.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W dwunastej przesyłce było:
- 3 ulotki,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2596 w kolekcji,


Trzynasta koperta pochodzi od Urzędu Gminy Trzebiel - gmina wiejska w województwie lubuskim, powiat żarski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
Siedziba gminy to Trzebiel.


Turystów w Gminie Trzebiel zainteresuje między innymi:
- Układ urbanistyczny z XIV-XIX wieku,
- Zamek-pałac, barokowo-renesansowy z XVI-XVII wieku, przebudowany w 1729 roku,
- Obwarowania,
- Wieża mieszkalna „Zameczek”, z początku XIV w., przebudowana w XVI wieku,
- Miejskie mury obronne, fragmenty z XV wieku,
- Ruina baszty wieży miejskiej przy dawnej Bramie Żarskiej z połowy XIV w.,
- Miejsce straceń z pozostałością szubienicy studniowej z XVI wieku,
- Domy, ul. Żarska 11, 13, 15, 16, 20, z XVIII-XIX wieku,
- Przyziemie dawnego kościoła parafialnego, z XIV w.,
- Przyziemie dawnego ratusza, z XVI w.,
- Kaplica cmentarna z 1 połowy XIX w.,
- Stacja kolejowa z 1871 r.,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w trzynastej kopercie była:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2597 w kolekcji !!!


Czternasta koperta jest od Urzędu Gminy Węgorzewo - gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, powiat węgorzewski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim, a w latach 1999-2001 w powiecie giżyckim. Siedziba gminy to Węgorzewo.,


Na terenach tej gminy warto odwiedzić i zobaczyć między innymi:
- Zamek krzyżacki z 1398 r., przebudowany w pierwszej połowie XVIII w. w stylu barokowym. W połowie XIX w. zamek został zaadaptowany na sąd i więzienie. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej odbudowany i przeznaczony na cele kulturalne. Jest to budowla trójskrzydłowa, obejmująca nieregularny dziedziniec, otwarta w stronę rzeki Węgorapy. W skrzydle północnym znajduje się brama wjazdowa. Zachowała się także okrągła baszta,
- Późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1605-11, powiększony o transept w 1729 r. i dobudowaną wieżę w połowie XVIII w., hełm z latarnią z 1826 r. Późnorenesansowe wyposażenie wnętrza, ołtarz główny i ambona z XVII w. Nad portalem wieży umieszczone są herby barona Fryderyka zu Dohna i Andrzeja von Kreutzena - fundatorów kościoła. Obok płyta nagrobna starosty Hansa von Auera, z 1659 r.,
- Ratusz z XIX w. przy ul. Zamkowej, przed wojną budynek Urzędu Finansowego, obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy,
- Kamieniczki z XIX w. przy ulicach Zamkowej, Teatralnej, Pionierów i placu Wolności,
- Pałac i park z 1. połowy XIX w.,
- Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 (dawniej garnizon) z XIX w.,
- Budynek dworca kolejowego z XIX w.,
- Kompleks budynków Jednostki Wojskowej z XIX w.,
- Kompleks budynków dawnego zakładu Betehsda z XIX w.,
- Dawne cmentarze Betehsdy z XVIII w. przy ul. Teatralnej i Rolnej,
- Dwie kaplice cmentarne z przełomu XIX/XX w.,
- Cerkiew prawosławna z początku XX wieku (parafialna) - dawna kaplica baptystów,
- Kościół Dobrego Pasterza wybudowany w latach 1912-13,
- Kościół bizantyjsko-ukraiński św. Krzyża z lat 1930-33,
- Muzeum Kultury Ludowej przy ul. Portowej,
- Jezioro Mamry,
- Kanał Młyński,
- Przystań rybacka i jachtowa, kursują tu statki pasażerskie.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W czternastej przesyłce było:
- przewodnik turystyczny,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2598 w kolekcji !!!


Piętnasta koperta pochodzi od pewnego norweskiego miasta.
A w piętnastej kopercie było:
- list,
- 2 takie same przypinki PIN z herbem (jedna zasili kolekcję a drugą przeznaczę na wymianę) - kolejna 2599 w kolekcji !!!


Szesnasta i ostatnia na dziś przesyłka jest od kolejnego dziś zagranicznego miasta w Czechach.
W szesnastej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- 5 buttonów,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2600 w kolekcji !!!


No i stało się 😦😦😦😦 miło mi powitać przypinkę PIN numer 2600 w mojej kolekcji 😎😏 Oznacz to, że już w tą sobotę widzimy się na tradycyjny wpinkowym poście na blogu - już teraz zapraszam.


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).