Strony

poniedziałek, 29 lipca 2019

Poniedziałkowe - 10 kopert/przesyłek, zabiorę Was do kina, na piknik historyczny i w świat gadżetów - wpis numer 819

Dziś mamy 29 lipca 2019 rok. Witajcie w nowym gadżetowym tygodniu pracy i wakacji 😀 Do Polski wróciły upały - już teraz moja stacja pogody zwariowała i obecnie pokazuje aż 38,7 stopni 😎 Jak co poniedziałek na dobre rozpoczęcie tygodnia mam dla Was nową garść kopert i przesyłek do zaprezentowania. Po piątkowych 6-ci przesyłkach dziś mam dla Was kolejne 10 😯😯😯 Wspólnie: posłuchamy muzyki, spotkamy się z osobą duchowną, odwiedziny dwie instytucję, wybierzemy się na wycieczkę i na koniec zobaczymy co słychać w pewnym zamku - brzmi ciekawie... Także miło było rozpocząć dzień od kilku nowych pozytywów - jeszcze ich dokładnie nie zliczyłem, ale 2 lub 3 jest na pewno - oby tak dalej 😊

14:20 - właśnie do moich drzwi zapukał mój znajomy listonosz z ośmioma nowymi przesyłkami - te już wkrótce na blogu OBSERWUJCIE DOKŁADNIE moją stronkę...

DO KINA:
W ubiegły wtorek postanowiłem wybrać się do kina na premierę film ostatnich dni "FIGHTER". Produkcja opowiada o zawodniku MMA - Tomku Janickim (Piotr Stramowski), który ma wszystko: sławę, pieniądze i piękną Agatę (Aleksandra Szwed) u swojego boku. Na horyzoncie zaś walkę o mistrzowski pas. Kiedy w ostatniej chwili federacja zamienia prestiżowe starcie na Freak Fight z udziałem boksera Marka „Pretty Boya” Chmielnickiego (Mikołaj Roznerski), Tomek wpada we wściekłość. Pod wpływem emocji podejmuje kilka złych decyzji. Te wystarczają, by jego kariera z dnia na dzień legła w gruzach. W konsekwencji okryty niesławą opuszcza miasto, by z dala od medialnego zgiełku ułożyć sobie życie na nowo. Szansa na to pojawia się, kiedy poznaje panią doktor - Magdę (Katarzyna Maciąg). Para zakochuje się w sobie, ale nad Tomkiem znów zbierają się czarne chmury. Szantażowany przez groźnego gangstera zawodnik nie ma wyboru. Musi wrócić na ring i zmierzyć się z dawnym rywalem. Tym razem na jego zasadach i w jego dyscyplinie - czyli w bezkompromisowym, bokserskim starciu, które będzie oglądać cała Polska.

Według mnie film ten zasługuje na 5- (w szkolnej skali). Dlaczego minus ? może dlatego, że boks to nie moja bajka - wolę inne dyscypliny sportowe.


I tradycyjnie jak to przy filmach bywa chciałbym przedstawić Wam kilka autografów zdobytych od obsady tej produkcji: Piotr Stramowski (Tomek Janicki), Mikołaj Roznerski (Marek "Pretty Boy"Chmielnicki), Wojciech Mecwaldowski, Aleksandra Szwed (Agata), Tomasz Oświeciński i Anna Karczmarczyk (Zośka).


PIKNIK HISTORYCZNY:
Wczoraj zaś w niedzielne słoneczne po południu odbył się już VI Piknik Historyczny przy Galerii Siedlce. Impreza ta przeniosła do czasów trzech ważnych dat: pierwsza z nich to 80 rocznica Wybuchu II Wojny Światowej, druga to 80 rocznica powstania "Szarych Szeregów", a trzecia to 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas Pikniku można było obejrzeć wystawę sprzętu, broni oraz pojazdów z okresu wojennego, a także wziąć udział w szyciu opasek powstańczych i obejrzeć żywe lekcje historii.

!!! ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA MOICH TRZECH FILMÓW Z INSCENIZACJI HISTORYCZNYCH !!!



Lekcja historią swoją drogą, bo tu czeka aż 10 przesyłek do zaprezentowania.
3,2,1 ŁADUJ, CEL, PAL...

PS: W wolnej chwili albo najlepiej teraz 😉 zachęcam Was do pozostawienia pod tym postem nowych komentarzy - Was to mało kosztuje a ja wiem, że ktoś tu zagląda i moją "gadżetową karierę" obserwuje - pozdrawiam 😎


Pierwsza koperta pochodzi od Kariny Malinowskiej czyli Czadowej Mamuśki.
Czadowa Mamuśka - zespół powstał w 2015 roku, jego liderką jest Karina Malinowska - charyzmatyczna wokalistka - „wulkan energii”, którą pamiętamy z programu Talent Show „Disco Star” emitowanego w Polo TV. Czadowa Mamuśka prezentuje pozytywną oraz energetyczną mieszankę utworów Disco Dance, bardzo popularnych w ostatnim czasie na imprezach plenerowych oraz klubowych. Występ grupy to gwarancja świetnie spędzonego czasu i wspaniałej zabawy podczas koncertu, imprezy okolicznościowej, plenerowej czy klubowej.
 

Zapraszam do wysłuchania piosenki od Czadowej Mamuśki - Narysuj nasz świat:


A w pierwszej kopercie znalazłem:
- 2 zdjęcie z autografem od Czadowej Mamuśki,
 

!!! Dziękuje bardzo za dwie pocztówki z autografami oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: FB,
Ile czekałem: około miesiąca,
Szczegóły: oryginały,

Druga koperta jest od Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Roman Pindel - polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 2011–2013, biskup diecezjalny bielsko-żywiecki od 2014.
 

W drugiej kopercie było:
- zdjęcie z podpisem Księdza Biskupa,
- 5 obrazków z nadrukiem podpisu,
 

!!! Bóg zapłać za zdjęcie z podpisem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: mail,
Ile czekałem: kilka dni,
Szczegóły: oryginał,

Trzecia przesyłka pochodzi od pewnej instytucji.
A w trzecie przesyłce było:
- duża teczka,
- biuletyn informacyjny,
- 2 kartki z okolicznościowymi znaczkami pocztowymi,
- przypinka PIN,
 

Czwarta przesyłka jest od kolejnej dziś instytucji.
W czwartej przesyłce znalazłem:
- torba z materiału,
- mak pamięci do zasadzenia,
- 8 płyt CD,
- mała torba papierowa,
- bardzo ładna przypinka PIN z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego stworzona z okazji 150. rocznicy Jego urodzin - kolejna 2577 w kolekcji !!!


Piąta przesyłka pochodzi od Starostwa Powiatowego w Bieruniu - powiat w Polsce, w województwie śląskim. Powstał w 1999 roku jako powiat tyski (z siedzibą w Tychach, nie wchodzących w skład powiatu), i został przemianowany 1 stycznia 2002 roku na powiat bieruńsko-lędziński (z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do Bierunia). Jest najmniejszym pod względem powierzchni i ludności powiatem w województwie śląskim. Położony we wschodniej części województwa śląskiego, na obrzeżu konurbacji katowickiej. Powiat bieruńsko-lędziński znajduje się w najbardziej uprzemysłowionym i zurbanizowanym regionie w Polsce. Przemysłowy charakter powiatu został ukształtowany przez rozwój górnictwa węglowego i hutnictwa. Liczba podmiotów gospodarczych w powiecie wynosi ok. 4000 i systematycznie rośnie. Historycznie teren powiatu leży na Górnym Śląsku. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie (miasta): Bieruń, Imielin, Lędziny i gminy wiejskie: Bojszowy, Chełm Śląski.
 

Na terenach tego powiatu warto odwiedzić: 
* KOŚCIOŁY:
Kościół św. Walentego (Bieruń), Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela (Bojszowy), Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Międzyrzecze), Kościół św. Klemensa (Lędziny), Kościół św. Bartłomieja Apostoła (Bieruń), Kościół Trójcy Przenajświętszej (Chełm Śląski), Kościół ewangelicki św. Trójcy (Lędziny), Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej (Imielin), Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (Bieruń), Kapliczka św. Jana Nepomucena (Bieruń), Kościół św. Barbary w Bieruniu Nowym, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Lędziny), Kościół Chrystusa Króla (Lędziny), Kościół Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych (Nowe Bojszowy), Kościół św. Anny (Lędziny), Kościół św. Jana Nepomucena (Jedlina),
- Góra Gąsiorowa (Imielin),
- Dwór w Kopciowicach,
- Synagoga w Bieruniu,
- Synagoga w Imielinie,
- Rauszowa Góra (Imielin),
- Stara plebania (Lędziny),
- Dom przy Śląskiej 36 (Chełm Śląski),
- Dom przy Świętego Brata Alberta 22,48,52 (Imielnin),
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

POWIAT BIERUŃSKO-LĘDZIŃSKI Samorząd blisko ludzi
A w piątej przesyłce była:
- przypinka PIN z herbem,
 

Szósta przesyłka jest od Starostwa Powiatowego w Jaworze - powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą jego władz jest miasto Jawor. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie: Jawor, gminy miejsko-wiejskie: Bolków, gminy wiejskie: Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Wądroże Wielkie i miasta: Jawor, Bolków.
 

Powiat posiada wiele walorów turystyczno - wypoczynkowych: duże kompleksy leśne, liczne szlaki turystyczne - do najbardziej znanych należy "Dolnośląski Szlak Cystersów" ( fragment Europejskiego Szlaku Cystersów, z licznymi zabytkami sakralnymi ) "Wygasłych Wulkanów" oraz "Kopaczy". Na terenie powiatu znajduje się Park Krajobrazowy "Chełmy" z rezerwatem "Wąwóz Myśliborski" i tzw. Małymi Organami Myśliborskimi. W bezpośrednim sąsiedztwie Jawora znajduje się zbiornik wodny "Słup" - chętnie odwiedzany przez wędkarzy.

Na uwagę zasługują liczne zabytki, z jaworskim Kościołem Pokoju na czele, który w roku 2002 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. O walorach turystycznych przesądzają pozostałe zabytki architektury i sztuki, m. in. gotycki zamek w Bolkowie ( na zamku organizowane są Ogólnopolskie Turnieje Rycerskie, a także coroczny Festiwal Castle Party ), wczesnogotycki kościół p.w. Św. Marcina, Zamek Piastowski oraz Muzeum Regionalne w Jaworze.

Powiat Jaworski to region wielu szans i możliwości, stanowiący atrakcyjny teren do inwestowania. Inwestorzy liczyć mogą na daleko idącą pomoc władz powiatu i gmin. Istnieje możliwość zwolnienia z podatków lokalnych. Ponadto dużym atutem regionu jaworskiego są jego mieszkańcy otwarci na szeroką współpracę z partnerem krajowym i zagranicznym.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W szóstej przesyłce znalazłem:
- 2 przewodniki turystyczne,
- 2 foldery reklamowe,
- mapa powiatu,
- torba z materiału,
- skrobaczka do szyb,
- smyczka,
- długopis,
- list,


Siódma przesyłka pochodzi od Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu - powiat w południowo-zachodniej Polsce, województwo dolnośląskie, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałbrzych. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, gminy miejsko-wiejskie: Głuszyca, Mieroszów, gminy wiejskie: Czarny Bór, Stare Bogaczowice, Walim i miasta: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Głuszyca, Mieroszów. Przed 1 stycznia 1999 r. wszystkie gminy powiatu należały do województwa wałbrzyskiego. Ponadto miasto Wałbrzych wchodziło w skład powiatu wałbrzyskiego od 1 stycznia 2003 do 1 stycznia 2013.


Spośród wielu zabytków Wałbrzycha na szczególną uwagę zasługuje słynny zamek Książ będący jednym z najefektowniejszych elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Piękny jest również wałbrzyski Rynek z fontanną. Ponadto miasto może poszczycić się ciekawymi parkami, m.in. Książańskim Parkiem Krajobrazowym czy Parkiem Sobieskiego. Warto też wybrać się do palmiarni w Lubiechowie. Turystów przyciąga również Muzeum Porcelany.

Najnowszą i zarazem najnowocześniejszą atrakcją Wałbrzycha jest Stara Kopalnia. To Centrum Nauki i Sztuki - ciekawe muzeum, które powstało na terenie dawnej Kopalni Thorez (Julia). Poznasz tu historię górnictwa wałbrzyskiego, dowiesz się, jak wyglądało ono niemal od środka i dlaczego się skończyło. To wspaniała wycieczka w podziemny świat przeszłości. Na południe od Wałbrzycha zaś wznosi się ciekawy Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m.), gdzie istnieje wyciąg narciarski, a przez cały rok dostępna jest od niedawna wieża widokowa, dostępna bezpłatnie.

Wałbrzych jest również wyśmienitym miejscem dla amatorów kolarstwa szosowego i górskiego. Na terenie miasta wytyczono kilkanaście tras rowerowych, na których organizowane są krajowe i lokalne wyścigi kolarskie. Najciekawsza ze ścieżek biegnie przez Książański Park Krajobrazowy, na niej co roku odbywają się finały Grand Prix MTB Czesława Langa. Ale nie tylko rowerzyści mogą tu czynnie spędzać czas, dla pieszych przygotowano wiele szlaków turystycznych prowadzących z miasta na okoliczne pasma górskie, do punktów widokowych, miejsc pamięci oraz pomników przyrody. Na bardziej wymagających czeka Stado Ogierów Książ organizujące wyścigi, zawody i aukcje oraz wycieczki w siodle, działa tu również ośrodek sportów paralotniarskich. No a zimą, wiadomo - narty ! Na okolicznych stokach przygotowane są wyciągi i trasy zadowalające każdego przybysza. Niecodzienną atrakcją będzie też z pewnością rozgrywany co roku w pobliżu Wałbrzycha międzynarodowy bieg narciarski zwany "Bieg Gwarków".
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w siódmej przesyłce było:
- folder reklamowy w grubej oprawie,
- mapa ziemi wałbrzyskiej,
- 2 naklejki,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2578 w kolekcji !!!


Ósma koperta jest od Urzędu Gminy Mirów - gmina wiejska w województwie mazowieckim, powiat szydłowiecki. Siedzibą władz jest Mirów Stary. Sąsiaduje z gm.: Jastrząb, Mirzec, Skarżysko Kościelne, Szydłowiec i Wierzbica. W Królestwie Polskim gmina należała do powiatu radomskiego w gub. radomskiej. 13 I 1870 do gm. przyłączono pozbawiony praw miejskich Jastrząb, po czym przemianowano ją na gm. Rogów. W kolejnych podziałach administracyjnych okolice Mirowa pozostawały niezmienione. W 1975-98 wchodziła w skład województwa radomskiego.


MIROWIE w XVII w. istniał prawdopodobnie folwark i jeden z licznych dworów biskupów krakowskich, możliwe, że w miejscu gdzie obecnie znajdują się resztki dworu i parku, z wiekowymi dębami. Pod Mirowem na Górze Piekło można zaobserwować oryginalne formy skalne wraz z chronioną roślinnością. Piekło to wzgórze wznoszące się nad rozległymi obniżeniami dolin i źródeł Iłżanki. Wzgórze jest porośnięte lasem sosnowo – brzozowym. Zaliczono je do pomników przyrody nieożywionej.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W ósmej kopercie była:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2579 w kolekcji !!!


Dziewiąta przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Szczerców - gmina wiejska w województwie łódzkim, powiat bełchatowski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim. Gmina składa się z 23 sołectw i 42 wsi. Siedzibą gminy jest Szczerców.


Gmina Szczerców zaprasza swoich turystów do odwiedzenia:
* Dwór w Lubcu - wybudowano w 1835 r. za sprawą Marcelego Sulimierskiego Jest to budowla w stylu klasycystycznym, podpiwniczona z drewnianym stropem. Mury z cegły pokryte tynkiem. Obok budynku znajduje się parterowy spichlerz wzniesiony w 1824 r. Obecnie w budynku znajduje się Szkoła Podstawowa w Lubcu,
* Kaplica św. Barbary w Szczercowie - po pożarze kościoła w Szczercowie w 1868 r. mieszkańcy zakupili drewniany kościół po zlikwidowanej w 1790 r. parafii św. Leonarda w Puszczy Osińskiej, który stał tam od XVII wieku. Gdy ukończono budowę nowej murowanej świątyni, mały kościółek rozebrano i przeniesiono na cmentarz parafialny gdzie pełni funkcje kaplicy,
* Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczercowie - data erygowania w tym miejscu kościoła 8 IX 1367 r. przez abp gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego. Po wojnie w 1945 r. rozpoczęto odbudowę zniszczonego kościoła. Wybudowany w stylu neoromańskim. Budowę zakończono w 1953 r. Konsekrowany 4 XI 1972 r. przez bpa Bohdana Bejze,
* Polskie schrony bojowe z 1939 r. - zlokalizowane są w obrębie miejscowości Lubiec przy trasie wojewódzkiej nr 483,
* Dawny Cmentarz Żydowski w Szczercowie z XIX w. - w miejscowości Szczerców,
* Drewniana figura Św. Floriana z polowy XVIII w. - Kapliczka - drewniana figura Św. Floriana z polowy XVIII w. w miejscowości Szczerców,
* Parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła w Chabielicach - został wybudowany w 1959 r. Autor projektu był architekt Wacław Kowalewski. Kościół został poświęcony 29 IX 1961 r. przez bpa Jana Kulika,
* Cmentarz rzymsko-katolicki z XIX w. - cmentarz rzymsko-katolicki z XIX w. w miejscowości Szczerców,
* Cmentarz wojskowy z I i II wojny światowej - cmentarz wojskowy z I i II wojny światowej w miejscowości Szubienice,
* Drewniana figura Św. Jana Nepomucena z połowy XVIII w. - kapliczka - drewniana figura Św. Jana Nepomucena z połowy XVIII w. w miejscowości Szczerców.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w dziewiątej przesyłce było:
- pocztówka,
- długopis,
- 2 bardzo ładne przypinki PIN z herbem (jedna zasili moją kolekcję a drugą przeznaczam na wymianę) - kolejna 2580 w kolekcji !!!


Dziesiąta i ostatnia na dziś przesyłka jest od pewnego zamku na terenie Polski.
W dziesiątej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- 5 pocztówek,
- 5 zakładek do książek,


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).

piątek, 26 lipca 2019

Piątkowe - 6 kopert/przesyłek, spotkanie z dwiema Nataliami, gwiazda kina, wizyta w urzędzie gminy oraz w pewnej instytucji - wpis numer 818

Dziś mamy 26 lipca 2019 rok. Hej, Witam, Dzień dobry dla Wasz wszystkich, którzy odwiedzają i czytają mojego bloga "Gadżety na dobry dzień"😊😍 Tak trochę wcześniej (godzinowo) niż zawsze mam dla Was nową garść przesyłek do zaprezentowania. Trochę się ich uzbierało od poniedziałku (ale jeszcze kilka zostawię na inny dzień). 818 wpis na blogu będzie stał pod znakiem: spotkania z dwiema Nataliami, gwiazdą filmową, wizytą w urzędzie gminy oraz pewnej instytucji - mam nadzieje, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie... Także miło rozpoczął mi się ten piątkowy poranek od dwóch nowych pozytywów (autograf i firma z paczką kurierską) oraz pewną wymianą - muszę iść dziś na pocztę wysłać swoją przesyłkę 😉

Już jutro Olszyn będzie stolicą polskiej muzyki. Mowa tu o XXIV Ogólnopolskich Festiwalu Muzyki Tanecznej Olsztyn 2019. Mnie co prawda na tej imprezie nie będzie 😕 ale fajnie zapowiada się Piknik Historyczny Razem po Niepodległość przy Galerii Siedlce (niedziele od godziny 12:00 do 17:00). Po więcej informacji na temat pikniku zapraszam Was do odwiedzenia strony www galerii.


NOWOŚCI:
W ostatnich dniach udało mi się zdobyć w restauracji Mc Donald nową szklankę Coca Coli do mojej kolekcji (ta zielona). Wspólnie razem z innymi bardzo ładnie się prezentuje. A do szklanek, aby nie stały tak puste tak na rozpoczęcie weekendu warto zaopatrzyć się w coś do picia z % 😉


KTÓRA SZKLANKA PODOBA WAM SIĘ NAJBARDZIEJ ?

Nie ma co czekać, odpalamy nowy gadżetowy wpis.
3,2,1 RUSZAMY GO...
PS: Ja zwykle w tym miejscu chciałbym Was gorąco zachęcić do komentowania moich wpisów na blogu oraz innych portalach społecznościowych 😊😉


Pierwsza koperta jest od Natalii Ołdak czyli Nastji.
Nastja - wokalistka muzyki disco polo i finalistka IV edycji programu Disco Star. Jej debiutanckie piosenki "Pasujemy do siebie", "Mogę być tylko Twoja" czy "Bez urazy skarbie" okazały się przebojami i przysporzyły jej wiele fanów. Na swoim koncie ma także duet z Marcinem Millerem (Boys) "Będę przy Tobie".


Zapraszam także do wysłuchania piosenki Nastji - Mogę być tylko Twoja:


A w pierwszej kopercie znalazłem:
- pocztówka z autografem Natalii Ołdak "Nastji",


!!! Dziękuje bardzo za pocztówkę z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Druga koperta pochodzi od Magdaleny Zawadzkiej.
Magdalena Zawadzka - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jako nastolatka występowała w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. W 1966 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w wieku 18 lat w filmie Jana Rybkowskiego Spotkanie w Bajce (1962). W 1966 zagrała główną rolę w komedii Pieczone gołąbki (1966) u boku Krzysztofa Litwina i w tym samym roku w komedii muzycznej Mocne uderzenie (1967) z Jerzym Turkiem. Popularność zdobyła dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie Pan Wołodyjowski (1969) i serialu Przygody pana Michała (1969). Zagrała m.in. w filmach Rozwodów nie będzie (1964), Sublokator (1967), Klucze (1973), Mazepa (1976), którego reżyserem i scenarzystą był Gustaw Holoubek, Noce i dnie (1975), Łabędzi śpiew (1988) czy Goodbye Rockefeller (1993). Występowała gościnnie m.in. na deskach Teatru Scena Prezentacje w Warszawie. Gościnnie wystąpiła w serialach telewizyjnych Wojna domowa (1965–1966), Dziupla Cezara, Plebania. W 1996 użyczyła głosu w kreskówce Zakochany kundel. W serialu Samo życie gra rolę Danuty Jankowskiej, matki Teresy. Wystąpiła jako matka Piotra Korzeckiego w 4 serii serialu Magda M. Widnieje w spisie absolwentów IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Pierwszym mężem aktorki był operator filmowy Wiesław Rutowicz. Od 1973 żona Gustawa Holoubka (zm. 2008); matka Jana Holoubka. Jej kuzynką jest australijska aktorka Magda Szubanski.


W drugiej kopercie była:
- pocztówka z autografem Magdaleny Zawadzkiej,


!!! Dziękuje bardzo za pocztówkę z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Jak zdobyty: list,
Ile czekałem: 3 miesięcy i 18 dni,
Szczegóły: oryginał,

Cieszę się bardzo, ponieważ Pani Magda podpisała się na starej pocztówce, którą kilka miesięcy temu udało się znaleźć w domu - te oraz inne:


Trzecia koperta jest od Natalii Maliszewskiej.
Natalia Maliszewska - polska łyżwiarka szybka specjalizująca się w short tracku. Olimpijka (2018), wicemistrzyni świata w biegu na 500 metrów (2018) i mistrzyni Europy na tym samym dystansie (2019), brązowa medalistka europejskiego czempionatu w sztafecie (2013). Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystansie 500 metrów w sezonie 2018/2019 i wielokrotna triumfatorka zawodów tego cyklu. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Short track zaczęła uprawiać w 2007. W sezonie 2012/2013 zadebiutowała w Pucharze Świata. W Mistrzostwach Europy w Short Tracku 2013 z polską sztafetą (startowały w niej także Patrycja Maliszewska, Aida Bella i Paula Bzura oraz Marta Wójcik - ostatnia tylko w eliminacjach) zajęła 3. lokatę, zdobywając pierwszy w historii medal dla Polski w zawodach tej rangi w tej dyscyplinie sportu. W 2015 została pierwszą polską zawodniczką startującą w short tracku, która zajęła miejsce na podium podczas zawodów Pucharu Świata (drugie miejsce na 500 m w Montrealu). Kilka miesięcy przed tym sukcesem, na skutek konfliktu z ówczesną trenerką polskiej reprezentacji, została usunięta z kadry narodowej, a Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego wstrzymał jej stypendium - Maliszewska przygotowywała się wówczas do sezonu w Kanadzie z własnym trenerem, a stypendium przywrócono jej dopiero po wyniku osiągniętym w zawodach rozegranych w Kanadzie. W 2018 wystartowała w igrzyskach olimpijskich, zajmując 11. pozycję na dystansie 500 metrów. W tym samym roku została wicemistrzynią świata na tym samym dystansie, zdobywając pierwszy w historii Polski medal tej imprezy. W listopadzie 2018 w Calgary, jako pierwsza Polka, zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata w short tracku (na dystansie 500 metrów), tydzień tydzień powtarzając ten sukces w Salt Lake City, stając się tym samym pierwszą polską łyżwiarką szybką, bez podziału na tor krótki i długi, która dwukrotnie zwyciężała w zawodach Pucharu Świata. W półfinale rywalizacji na 500 metrów w Calgary ustanowiła najlepszy w historii kobiecego short tracku czas przejazdu jednego okrążenia toru (8,36 s). W styczniu 2019 została mistrzynią Europy na dystansie 500 metrów. W lutym 2019 zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystansie 500 metrów w sezonie 2018/2019. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Wielokrotnie ustanawiała rekordy Polski na dystansie 500 metrów. Jej starsza siostra, Patrycja Maliszewska, również uprawia short track.


A w trzeciej przesyłce była:
- pocztówka z autografem Natalii Maliszewskiej,


!!! Dziękuje bardzo za pocztówkę z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Czwarta koperta pochodzi od Księdza Bernarda Czerneckiego.
Ksiądz Bernard Czernecki - polski ksiądz katolicki, kanonik honorowy Kapituły Metropolitarnej w Katowicach (1985), kapelan Jego Świętobliwości (1986), wieloletni proboszcz parafii w Jastrzębiu-Zdroju oraz kapelan górniczej „Solidarności”, uczestnik opozycji demokratycznej w okresie PRL. Kawaler Orderu Orła Białego. Ukończył w 1954 studia teologiczne w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 29 czerwca 1954 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Zdzisława Golińskiego. Jako wikariusz pracował kolejno w parafiach: Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Brynowie (od 1954), św. Mikołaja w Lublińcu (od 1955), św. Józefa w Świętochłowicach (od 1958), św. Michała Archanioła w Michałkowicach (od 1963) i św. Pawła Apostoła w Zabrzu Pawłowie (od 1967). Od 1968 do 1974 administrował parafią św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu, pełnił w tym samym okresie funkcję dziekana dekanatu Ruda Śląska. Zajmował następnie stanowiska proboszcza parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju (1974–1979) i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju (1979–1994). Był budowniczym kościoła ostatniej z nich. W 1994 przeszedł na emeryturę, zajmując się nadal działalnością kapłańską. Od 1974 odpowiadał za Duszpasterstwo Ludzi Pracy na poziomie diecezji. W 1978 zaangażował się w obronę górników zwolnionych po protestach w kopalniach. W trakcie sierpnia 1980 był duszpasterzem strajkujących pracowników jastrzębskich kopalń. We wrześniu zainicjował powstanie siedziby MKR Jastrzębie na probostwie. W 1981 został kapelanem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego „Solidarności”. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do 2005. Również w 1981 organizował lokalny Klub Inteligencji Katolickiej w Jastrzębiu-Zdroju. 13 grudnia 1981, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, podczas mszy świętej ogłosił początek strajku w miejskich kopalniach. Przez kilka kolejnych dni aktywnie wspierał protestujących. Po uzyskaniu informacji o pacyfikacji kopalni „Wujek” skierował duchownych do dwóch innych kopalni, co doprowadziło do pokojowego zakończenia protestów. Następnie pomagał osobom represjonowanym, m.in. organizował pomoc finansową, udostępniał ukrywającym się pomieszczenia kościelne, organizował aptekę zaopatrywaną darami z Francji, zatrudniał w parafii osoby zwalniane z przyczyn politycznych, ukrywał związkowe sztandary. Od 1982 koncelebrował msze za ojczyznę. Aktywnie współpracował z opozycją demokratyczną, udostępniając na spotkania salki katechetyczne i pomagając w utworzeniu na terenie parafii podziemnej drukarni. Podczas strajków w 1988 w pomieszczeniach przykościelnych jego parafii działał sztab wspierający protesty, następnie do 1989 udostępniał pomieszczenia na posiedzenia lokalnego MKZ „S”. W 1990 został kapelanem Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.


W czwartej kopercie była:
- pocztówka z podpisem Księdza Bernarda Czerneckiego,


!!! Bóg zapłać za pocztówkę z podpisem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Piąta koperta jest od Urzędu Gminy Szudziałowo - gmina wiejska w województwie podlaskim, powiat sokólski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. Siedziba gminy to Szudziałowo.


Atrakcją turystyczną gminy Szudziałowo jest między innymi Silvarium, czyli ogród leśny Puszczy Knyszyńskiej, położony na prawie 20 ha w miejscowości Poczopek. W ogrodzie, założonym przez Nadleśnictwo Krynki, znaleźć można gatunki wszystkich drzew występujących w puszczy, a także ponad 80 odmian ziół (w Silvarium występują również kolonie ptaków i nietoperzy). To idealne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zgłębianiu wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Występujące na terenie gminy walory przyrodnicze są idealne dla rozwoju turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Liczne szlaki rowerowe oraz przebiegający przez teren gminy Szlak Tatarski pozwalają aktywnie wypoczywać. Inną atrakcją Poczopka jest także gospodarstwo agroturystyczne „Stanica Kresowa” – „zacisze, które emanuje ciepłem, spokojem i bezpieczeństwem, przez co stwarza idealne warunki do odpoczynku od zabieganego świata” (Źródło: stanicakresowa.pl). Zarówno w Poczopku jak i Słójce można uprawiać turystykę konną a gościnni mieszkańcy Gminy chętnie udostępniają swoje nieruchomości dla turystów chcących wypoczywać na świeżym powietrzu.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną gminy Szudziałowo są tradycyjne zaścianki szlacheckie, zamieszkane kiedyś przez ubogą szlachtę, zajmującą się rolnictwem. Takim zaściankiem była kiedyś miejscowość Horczaki Dolne (powstała w 1558 roku) oraz Zubrzyca Wielka i Zubrzyca Mała. Dziś jeszcze w położonych blisko Wojnowcach obejrzeć można stare chłopskie chaty oraz wiatraki (niestety pozbawione skrzydeł). Świetnie zachowany wiatrak znajduje się w kolonii Minkowce (drugi tuż przed wsią, na wzgórzu blisko cmentarza) oraz w Cmielewszczyźnie. Jak podaje portal „Ciekawe Podlasie”, „W wiatraku ze Szczęsnowicz zastosowano (tak jak w wiatraku w Minkowcach) ciekawy sposób chłodzenia łożyska: za pomocą powietrza napływającego od strony nawietrznej specjalną rynną z desek. Najlepiej chyba zachowany ten sokólski wiatrak ma nawet swoją nazwę uwiecznioną na metalowej chorągiewce: Jan. Prawdopodobnie jego budowniczym był właśnie Jan… może Szczęsnowicz”.

Warto zobaczyć również:
Cerkiew pw. św. Piotra i Pawła z mogiłą właścicieli majątku Szczęsnowicze w Samogórdzie z 1863 r.
Kościół Rzymskokatolicki pw. Wincentego Ferreriusza i Bartłomieja Apostoła w Szudziałowie.
Dawne dwory w Szczęsnowiczach, Miszkienikach i Pisarzowcach. Na terenie gminy znajdują się wyjątkowe skarby przyrody – obszary i obiekty prawnie chronione: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. W. Sławińskiego, a także Obszar Krajobrazu Chronionego Wzgórz Sokólskich (atmosfera tych miejsc sprzyja wypoczynkowi oraz zachęca do działalności naukowo-dydaktycznej). Na terenie gminy usytuowane są także rezerwaty przyrody: Stare Biele, Góra Pieszczana, Stara Dębina, Woronicza i Bahno w Borkach. Szczególnie ciekawie prezentuje się rezerwat Stara Dębina, w którym na powierzchni ponad 33 hektarów rosną wyjątkowe gatunki drzew, między innymi dąb bezszypułkowy oraz dęby i świerki o charakterze pomnikowym.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w piątej kopercie była:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2576 w kolekcji !!!


Szósta i ostatnia na dziś przesyłka pochodzi od pewnej instytucji.
W szóstej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- płyta DVD z nagranym musicalem,
- 7 pocztówek,
- 2 długopisy,
- 2 ołówki,


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).

poniedziałek, 22 lipca 2019

Poniedziałkowe - 8 przesyłek/paczek, deszcz monet, zakupy, wymiana oraz wycieczka po regionach Polski (w tym wizyta InPost) - wpis numer 817

Dziś mamy 22 lipca 2019 rok. Witajcie w nowy gadżetowym tygodniu wspólnie z moim blogiem - cieszę się, że jesteście razem ze mną 😍 Dziś przygotowałem dla Was MIX 8-śmu przesyłek z poprzedniego tygodnia. Co powiecie na: zakupy, przesyłkę kolekcjonerską, wymianę z przyjacielem bloga oraz wspólny spacer po ciekawych regionach Polski ? Jeżeli chodzi o nowe pozytywy to w tej kwestii pojawiły się dwie odpowiedzi na PLUS oraz bardzo miła wiadomość od pewnej muzycznej gwiazdy (na pewno ją/jego znacie) - obserwujcie bacznie mojego bloga, szczegóły już wkrótce...

MONETOWY ŚWIAT:
Dziś także poza gadżetami chciałbym Wam zaprezentować kilka monet zebranych podczas mojej "gadżetowe kariery" i nie tylko (jedna z dzisiejszych przesyłek będzie zawierać nowy okaz do tej wspomnianej kolekcji). Są to głównie monety związane z miejscowościami gdzie pisałem prośby o gadżety, dukaty Fundacji TVN Nie Jesteś Sam, monety mojego miasta, drobniaki: złotówek (jeszcze z Rzeczypospolitej Ludowej), Centy, Pency oraz inne 😉



I tym właśnie sposobem przechodzimy do głównego punktu programu, jakim jest prezentacja nowych przesyłek na blogu.
3,2,1 ODPALAMY MACHINĘ...

GORĄCA PROŚBA:
Zachęcam Was wszystkich do komentowania moich nowych postów tutaj na blogu i na pozostałych moich portalach społecznościowych 😊


Pierwsza paczka InPost okazała się być zakupowa.
A w pierwszej paczce znalazłem:
- 2 modele motoryzacyjne: Mercedes-Benz Sprinter Ambulance i Cadillac Escalade 2017r.,


Dajcie znać w komentarzach który model bardziej Wam się podoba ?!?!?

Druga przesyłka (zamówiona przeze mnie wcześniej) jest od Skarbnicy Narodowej Sp.z.o.o.
W drugiej przesyłce było:
- pamiątkowa moneta na 100-lecie rocznicy Bitwy Warszawskiej,
- etui na monety,
- ulotka,


Wcześniej za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej udało mi się otrzymać monetę z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości LINK
A nowa moneta w plastikowym etui prezentuje się tak:


Trzecia przesyłka pochodzi od przyjaciela bloga i kolekcjonera autografów Antoniego, z którym to kilka dni temu wymieniliście się okazami w swoich zbiorach.

Anita Sokołowska - polska aktorka teatralna i filmowa. Aktorstwem zafascynowana była od dzieciństwa – przez jedenaście lat tańczyła w Społecznym Ognisku Baletowym w Lublinie. W wieku 10 lat wystąpiła w przedstawieniu jednego z lubelskich teatrów, a wkrótce w kolejnych pięciu. Następnym etapem było zaangażowanie w Teatrze Panopcitum. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, w Łodzi. Występowała w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy (2000–2001), a także gościnnie w dwóch łódzkich teatrach: Teatrze Nowym (2001–2003) i Teatrze Zwierciadło (2001). W latach 2004–2006 aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie, a od 2007 Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Szerszej widowni znana jest przede wszystkim jako Lena w serialu „Na dobre i na złe”, a od 2012 również jako Zuza w serialu „Przyjaciółki”.


Kabaret Smile - polski kabaret powstały w Lublinie we wrześniu 2003 roku. Reprezentuje różne rodzaje humoru, od dowcipu obyczajowego po parodię różnorakich stylów muzycznych. Często podkreślają w wywiadach, że ważny jest u nich żart sytuacyjny. W skład grupy wchodzą: Michał Kincel, pseud. „Kinio”, Andrzej Mierzejewski, pseud. „Duffy” i Paweł Szwajgier, pseud. „Szfagier”.

A w trzeciej przesyłce było:
- 4 zdjęcia z autografami od: Anity Sokołowskiej, Kabaretu Smile (Pawła Szwajgiera, Andrzeja Mierzejewskiego i Michała Kincela),
- 2 przypinki PIN z Bazyliki w Asyżu - kolejne 2570 i 2571 w kolekcji !!!


!!! Dziękuje Antoni za naszą drugą już wymianę i liczę na kolejne również udane dla dwóch stron - pozdrawiam !!!

Czwarta przesyłka jest od Urzędu Miasta Iława - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu iławskiego. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Miasto jest położone na Pojezierzu Iławskim, nad najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem. Leży na terenie historycznej Pomezanii i na terenie określanym od XVI wieku jako Prusy Górne niem. Oberland. Przez Iławę przepływają rzeki Iławka i Tynwałd. W obrębie administracyjnym miasta znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce - Wielka Żuława która ma stałe połączenie promowe z miastem. Miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski - obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy Iławę otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.


Zniszczenia wojenne pozostawiły niewiele zabytków w mieście. Najstarszym jest gotycki kościół z XIV wieku z rokokowym ołtarzem głównym i dzwonem z 1740 roku. Na uwagę zasługuje również znajdujący się w centrum miasta odrestaurowany neobarokowy Ratusz z XIX wieku czy neoklasycystyczny pałacyk. W Iłowie koniecznie musisz zobaczyć: Jezioro Jeziorak w Iławie czy też Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Iława jest wymarzonym miejscem wypoczynku dla miłośników turystyki aktywnej i osób pragnących bliskiego kontaktu z przyrodą. Bierze tu początek żeglowna droga wodna systemu elbląskiego, łącząca Iławę z Ostródą, Elblągiem i dalej Zalewem Wiślanym. Atrakcją Iławy są też imprezy, festyny i zabawy sportowo-rekreacyjne, w tym regaty i zawody pływackie oraz kajakarskie. Każdego lata odbywa się tutaj Letni Festiwal Piosenki Żeglarskiej, popularny jest też Międzynarodowy Festiwal Old Jazz Meeting - Złota Tarka.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W czwartej przesyłce było:
- wizytówka bagażowa,
- szmatka do czyszczenia okularów,
- smyczka,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2572 w kolekcji !!!


Piąta przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Człuchów - gmina wiejska w województwie pomorskim, powiat człuchowski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. W skład gminy wchodzi 25 sołectw: Barkowo, Biskupnica, Brzeźno, Bukowo, Chrząstowo, Czarnoszyce, Dębnica, Dobojewo, Ględowo, Jaromierz, Jęczniki Wielkie, Kołdowo, Krępsk, Kiełpin, Mosiny, Nieżywięć, Polnica, Płonica,Rychnowy, Sieroczyn, Skarszewo, Stołczno, Wierzchowo, Wierzchowo-Dworzec. Siedziba gminy to Człuchów.


Liczne lasy pełne grzybów i jagód oraz urokliwe jeziora zachęcają do wycieczek i biwaków. Oczka wodne, które często ukryte są w gęstych lasach, zapewniają wypoczynek na łonie natury. Na terenie gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody: wodno-florystyczne „Jezioro Gadze Małe” i „Jezioro Sporackie” oraz stanowisko starodrzewia iglastego „Sosny”, gdzie spotkać można okazy sosny zwyczajnej, które liczą ponad 185 lat. W pobliżu wsi Biskupnica oraz Chrząstkowo znajdują się grobowce megalityczne i cmentarzyska kurhanowe. W okolicach wsi Krępsk odkryto pozostałości pięciu osad wczesnośredniowiecznych oraz grodziska. Dla miłośników historii również nie brakuje tu atrakcji. Perełką architektury gotyckiej Człuchowa są pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w. Do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości fosy, murów obronnych, podzamczy oraz 46-metrowa wieża. Zamek zaczęto wznosić po roku 1312. W latach swej świetności był drugą co do wielkości, po Malborku, warownią krzyżacką. Warownia pierwotnie składała się z czterech części: trzech przedzamczy oraz Zamku Głównego (Wysokiego) z dziedzińcem. Zachodnie przedzamcze, przez które wjeżdżało się do środka, zawierało m.in. stajnie, wartownie, zbrojownię i spichrze. Podzamcze północne zawierało wartownie i część mieszkalną dla części załogi, a wschodnie posiadało zabudowę gospodarską. W Zamku Wysokim znajdowały się pomieszczenia dla rycerzy zakonnych i księży oraz kaplica. Wszystkie części zamku ogrodzone była murem. Mury wykonano z głazów granitowych i cegieł. Dodatkowo cały kompleks otaczała fosa i jeziora. Jak podają źródła historyczne, zamek posiadał 9 baszt i 11 bram. Najpotężniejszą jego częścią była wieża o wysokości prawie 50 metrów, której mury przekraczały grubość 4 metrów. Wieża miała służyć jako miejsce ostatniego oporu załogi w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela. Masywność murów oraz naturalne otoczenie jezior sprawiało,że zamek był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. Komturami w czasach świetności zamku byli m.in. Ulrich von Jungingen oraz Konrad von Wallenrode (ten, którego Mickiewicz umieścił w swoim poemacie).

W samym mieście godnym zwiedzenia jest również kościół p.w. św. Jakuba. Piewsza drewniana świątynia istaniała w tym miejscu od XIII w. W wieku XVII wybudowano nowy, murowany kościół, w stylu barokowym, który w swej architekturze zawierał wiele cech gotyckich. W latach 30. XX w. powstał plan rozbudowy świątyni. W wyniku prac budowlanych stara świątynia stała się nawą poprzeczną nowego kościoła. Kościół zyskał nowy, nietypowy i rzadki układ architektoniczny. Ze świątyń wartym zobaczenia jest również kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy w Polnicy. Obecna świątynia powstała pod koniec XVIII w. i jest wybudowana w konstrukcji szachulcowej. Wieża kościoła pochodzi z wcześniejszej świątyni, zniszczonej częściowo podczas wojen szwedzkich. Wieża posiada konstrukcję szkieletową i jest obszalowana na zewnątrz deskami. Jest drugą co do wielkości wieżą tej konstrukcji w Polsce. Zabytkowe kościoły można oglądać również m.in. w Barkowie, Krępsku, Rychnowach, Wierzchowie i Stołcznie. Przez miasto wiedzie pieszy szlak „Śladami człuchowskich legend i podań”, który łączy sześć tras turystycznych i wiedzie przez najciekawsze zakątki Człuchowa. Dla osób, które lubią zwiedzać na rowerze, mogą skorzystać ze szlaku rowerowego „Rowerem po Człuchowie”, który jest częścią Greenway Naszyjnika Północy.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w piątej przesyłce znalazłem:
- mapa gminy,
- mały notes,
- mała składana mapa,
- ekologiczny długopis,
- breloczek "Moja Mała Ojczyzna",
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2573 w kolekcji !!!


Szósta przesyłka jest od Urzędu Gminy Michałowo - gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, powiat białostocki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. Do 2008 była gminą wiejską. Siedziba gminy to miasto Michałowo.


Do zabytków tej gminy należą między innymi:
- Dom Ludowy im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Sokolem,
- Cerkiew św. Mikołaja w Michałowie,
- Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Topolanach,
- Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela w Nowej Woli,
- Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jałówce,
- Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Juszkowym Grodzie,
- Kościół Opatrzności Bożej w Michałowie,
- Kościół Przemienienia Pańskiego w Jałówce,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W szóstej przesyłce było:
- mapa gminy,
- drewniany magnes na lodówkę,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2574 w kolekcji !!!


Siódma przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Prabuty - gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, powiat kwidzyński. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim. W skład gminy wchodzi 20 sołectw: Antonin-Kamienna, Gdakowo, Gilwa, Gonty, Górowychy, Grodziec, Jakubowo, Julianowo, Kołodzieje, Laskowice, Obrzynowo, Pilichowo, Pólko, Raniewo, Rodowo, Stańkowo, Stary Kamień, Sypanica, Szramowo, Trumiejki, Wybudowanie. Siedziba gminy to Prabuty.


Na terenach gminy warto odwiedzić między innymi:
- Gotycka Brama Kwidzyńska z resztką fundamentów murów obronnych z XIV wieku, stanowiące ślady dawnych umocnień obronnych. W XVIII w. użytkowana była jako skład prochu i areszt,
- Katedra usytuowana po zachodniej stronie rynku, zbudowana w latach 1310 ? 1330 na wzór katedry kwidzyńskiej, z potężną wieżą umieszczoną przy prezbiterium. Spalona po II wojnie światowej została odbudowana w latach 80-tych XX w., 
- Dawny Kościół Polski - wybudowany na przełomie XIV/XV wieku jako kaplica zamkowa. Położona była poza murami miasta z którym łączył ją arkadowy ceglany most. Wewnątrz zachowała się drewniany polichromowany strop. Obecnie izba pamiątek mieszcząca zbiory i eksponaty z czasów wojny, pamiątki, zdjęcia, stare zegary, numizmaty, zbiory sztuki ludowej i przedmioty kultury materialnej,
- Zabytkowe wodociągi z początku XVIII wieku doprowadzające wodę do miasta od strony jeziora Młyńskiego w sklepionych korytarzach pod rynkiem, 
- Neogotycki kościół parafialny z XIX wieku, 
- Fontanna usytuowana na rynku stanowi ciekawy element architektoniczny miasta. Znajduje się w Prabutach od 1929 roku. Zbudowana w 1900 roku stała na jednym z centralnych placów Berlina. W czasie rozbudowy miasta przeszkadzała i władze Prabut sprowadziły ja do miasta i ustawiły w jego centrum. Bogato zdobiona, z ciekawymi detalami architektonicznymi, charakterystyczne postaci lwów zdobiące fontannę. Pierwotnie stała na niej rzeźba rycerza Rolanda, którą niestety skradziono.
SERDECZNIE  ZAPRASZAM 😀

A w siódmej przesyłce była:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2575 w kolekcji !!!


Ósma i ostatnia na dziś przesyłka jest od Urzędu Gminy Sękowa - gmina wiejska w województwie małopolskim, powiat gorlicki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Siedziba gminy to Sękowa.



W tej gminie turystów na pewno zainteresuje:
- Kościół pod wezwaniem świętego Filipa i Jakuba,
- Kościół pod wezwaniem świętego Józefa,
- Cmentarz parafialny z Mauzoleum Długoszów,
- Cmentarze z I Wojny Światowej numer: 78,78,80,
- Mini skansen przemysłu naftowego,
- Terenowa Ścieżka Edukacji Przyrodniczo - Historycznej ,,Leśne Wzgórze”,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W ósmej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- 2 składane mapy (duża i mała),


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).