Jeszcze 19 pinów i dojdziemy do przypinki numer 400 !!! Gminy/Miasta/Powiaty/Instytucje/Firmy - POMOŻECIE
dobić do 400-pina ???
Wracając do tej jednej dzisiejszej przesyłki to jest od ? i jest w niej ?
Pierwsza i ostatnia na dziś przesyłka od Urzędu Gminy Zaleszany - Gmina wiejska w województwie podkarpackim, powiat stalowowolski. W latach 1975 - 1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim. Siedziba gminy to Zaleszany.
Gmina może się poszczycić zabytkami takimi jak:
- Dwór okocimskiego magnata w Zaleszanach:
Pierwotnie drewniany dwór w Zaleszanach należał do rodziny Konopków i tak jest określany. Obecny, murowany, zaprojektował architekt krakowski Tadeusz Stryjeński. Dwór wzniesiono dla nowego posesjonata, barona Jana Goetz-Okocimskiego, właściciela znanego browaru, jednego z przywódców polskich konserwatystów oraz wieloletniego senatora II Rzeczypospolitej. Dwór miał charakter administratorski. Zbudowano go małym nakładem kosztów i bez zbędnych upiększeń oraz dekoracji. Jedynym elementem o walorach estetycznych był zadbany park. Obok parku zachował się budynek sporej gorzelni, a sam dwór po kilku przeróbkach zatracił swój pierwotny charakter. Obecnie jest własnością prywatną.
- Pomnik Kościuszki w Zaleszanach:
Tadeusz Kościuszko, naczelnik insurekcji z 1794 roku, wybitny wódz, doczekał się pomnika w Zaleszanach. W 1917 roku, w setną rocznicę jego śmierci, społeczeństwo gminy ufundowało Kościuszce pomnik. Prosty obelisk z tablicą stoi na placu nieopodal kościoła.
- Kaplica Horodyńskich w Zaleszanach:
Na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach wznosi się kaplica grobowa rodziny Horodyńskich. Wybudowano ją w 1871 roku i jest miejscem spoczynku pięciu pokoleń tej rodziny. Ród Horodyńskich związany był przez wieki ze Zbydniowem i terenami w dorzeczu Wisły i Sanu. To właśnie w Zbydniowie w 1944 roku hitlerowcy wymordowali gości weselnych w dworze Horodyńskich. Ocalał między innymi Dominik, ostatni męski potomek zbydniowskiego rodu. Zmarł w 2008 roku i został pochowany w rodzinnej krypcie na cmentarzu w Zaleszanach. Na zmarłym kończy się dynastia zbydniowskiego rodu Horodyńskich.
- Kościół św. Mikołaja Biskupa w Zaleszanach:
Kościół parafialny pw. Świętego Mikołaja Biskupa z 1903 r. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, w miejscu drewnianego kościoła z 1616 r. Do budowy kościoła powołano Komitet w skład którego wchodzili : ks. proboszcz Bolesław Wodyński, ks. wikary Jan Marek, Zbigniew Horodyński właściciel Zbydniowa i Kotowej Woli, baron Franciszek Konopka właściciel Zaleszan. Projekt kościoła i nadzór budowlany powierzono krakowskiemu architektowi Janowi Zubrzyckiemu.
- Kapliczka św. Floriana w Zaleszanach:
Wyjeżdżając z Zaleszan w kierunku mostu na Sanie, mijamy po prawej stronie drogi kapliczkę św. Floriana. Pierwowzorem świętego był rzymski oficer, który poniósł śmierć męczeńską w obronie wiary. Zaleszańska kapliczka jest budowlą typową dla nadsańskich miejscowości. Na czterech kolumnach oparty jest czterospadowy daszek okrywający stojącą na cokole rzeźbę świętego Floriana.
Kapliczka pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, a ustawiono ją w centrum wsi w podziękowaniu i hołdzie strażakom którzy zawsze chronili dobytek i życie mieszkańców.- Nepomucen z Zaleszan:
Wyjeżdżając z Zaleszan w kierunku Radomyśla nad Sanem mijamy po prawej stronie drogi figurę św. Nepomucena. Stoi ona na opuszczonej posesji i ustawiona jest na postumencie z cegieł, w pobliżu cembrowanej studni. Sama rzeźba świętego wykonana jest z piaskowca i posiada tureckie rysy twarzy. Wiąże się to z czasami, kiedy to król Jan III Sobieski po powrocie spod Wiednia osadził w Majdanie Zbydniowskim kilku Turków. Całość jest mocno zniszczona i mało widoczna z drogi.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w kopercie była:
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!