poniedziałek, 20 lipca 2015

14 -stka Poniedziałkowa

Dziś 20.07.2015r. od listonosza dostałem 14 przesyłek REKORD bo zdarzało się po 8,9,11 ale nie 14. A w przesyłkach było...
 
Pierwsza przesyłka od Urzędu Gminy Będzino - Gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, powiat koszaliński, położona na Pobrzeżu Koszalińskim. Siedzibą gminy jest wieś Będzino.
Chciałbym was zaprosić do odwiedzenia dwóch pięknych ogrodów: Ogrody Tematyczne Hortulus (gdzie jest blisko 30 różnych ogrodów, wśród których są te, związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, ogród leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, jak np.: ogród japoński, francuski czy śródziemnomorski) i Ogrody Hortulus Spectabilis (to realizowany od 2003 roku autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mającego pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji).
W te upalne wakacyjne dni zapraszam też do wypoczynku i ochłody nad Plażą w Pleśnej, polecam też odwiedzić ośrodek Pleśna Park, stanowiący wła­sność Fundacji Pomocy w Kształceniu Młodzieży Wiejskiej ks. biskupa Mariana Gołębiewskiego w Koszalinie. Ośrodek mieści się w zabytkowym dworze, zapewnia miejsca nocle­gowe, całodzienne wyżywienie, bezpieczny pobyt i możliwość wypoczynku wraz z atrakcjami. Oddzielony jest od morza i czystej, piaszczystej plaży pasem nadmorskiego lasu (około 150 m).
Pleśna to miejsce gdzie można odpocząć, za­pomnieć o problemach i kłopotach, nabrać sił i wzmocnić się duchowo. Dla lubiących czynny odpoczynek pro­ponujemy wędrówkę pieszą lub rowerową do latarni morskiej w Gąskach (około 3 km) i po­wrót brzegiem morza lub spacer po wydmach leśnych.
Zabytkami Będzina są:
Łekno – kościół pw. sw. Jana Chrzciciela styl gotycki – XV wiek., Śmiechów – kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski styl późnogotycki – XV wiek., Wierzchomino – kościół pw. Piotra i Pawła zbudowany w 1784 roku., Strzepowo – kościół pw. św. Andrzeja Boboli styl neogotycki – XIX wiek., Dobrzyca – kościół pw. św. Trójcy styl neogotycki, zbudowany 1867 roku., Dworek – pałac neoklasycystyczny z II polowy XIX wieku., Pleśna – dwór klasycystyczny XVIII – XIX wiek., Dobre – zespół pałacowo – parkowy II połowa XIX wieku., Kładno – zespół pałacowo – ogrodowy z połowy XIX wieku. i Miłogoszcz – Kuźnia – neogotyk XIX wiek.
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
A w kopercie był:
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!Druga paczka od Urzędu Miasta Łeba - Miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, powiat lęborski, położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami.
Atrakcjami i zabytkami są:
Wydmy ruchome, Allegro Cup cykliczne zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing Euro-Cup), Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby), Stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta, W Rąbce - dzielnicy Łeby - na Mierzei Łebskiej w okresie II wojny światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej Rheintochter, W okolicznych wsiach zachowały się zabytki kultury Słowińców, Relikwie św. Jakuba Apostoła, Kanał portowy, W lipcu i sierpniu w Łebie stacjonują dwa lunaparki: jeden czeski znajdujący się przy kanale portowym, drugi - lunapark "Krasnal" z Bydgoszczy z niemieckimi urządzeniami działający przy stacji kolejowej, Park dinozaurów "Łeba Park" otwarty w 2010 r., Labirynt Park Łeba -  m.in. największy labirynt 3D w Polsce i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - barokowy, z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r.
W okresie wakacyjnym w Łebie są trzy letnie kąpieliska:
- Kąpielisko centralne przy plaży „A” – 600 mb linii brzegowej od wysokości Hotelu „Neptun” w kierunku falochronu wschodniego,
- Kąpielisko przy plaży „B” – 200 mb linii brzegowej od wejścia na plażę w rejonie ul. Turystycznej w kierunku zachodnim,
- Kąpielisko przy plaży „C” – 300 mb linii brzegowej od wejścia na plażę przy Hotelu „Łeba” w kierunku wschodnim,
A w kopercie było:
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

 
Trzecia przesyłka od Urzędu Miasta w Gostyniu - Miasto w województwie wielkopolskim, powiat gostyński, nad Obrą, położone około 60 km na południe od Poznania, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gostyń. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.
Miejscami w Gostynie gdzie warto odwiedzić i zobaczyć są:
Bazylika na Świętej Górze ( Historia tego miejsca sięga XV wieku, kiedy to na Świętej Górze zbudowana została drewniana kaplica. W 1512 r. wzniesiono szachulcowy kościół pw. Nawiedzenia NMP. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarowany został kościołowi w 1542 roku), Kościół pw. św. Małgorzaty (Świątynia istniała prawdopodobnie już w końcu XIII wieku, w dokumentach parafia wymieniona została w 1310 roku. Obiekt zbudowany jako świątynia jednonawowa w latach 1418 - 1436, została w drugiej połowie XV wieku powiększona przez dobudowanie nawbocznych oraz prezbiterium), Kościół pw. św. Ducha ( Powstał 1907-1909 w stylu neorenesansowym jako świątynia protestancka. Po II wojnie światowej zaadaptowany na parafialny kościół rzymskokatolicki. W jednonawowym wnętrzu na uwagę zasługuje nowoczesny ołtarz główny. Na ścianie frontowej widnieje tablica upamiętniająca ks. Franciszka Olejniczaka - inicjatora budowy nowego gmachu gimnazjum gostyńskiego), Ratusz Miejski (kształt nadano mu w latach 1910-1912, wielokrotnie był przebudowywany. Na frontowej ścianie znajduje się tablica ku pamięci ofiar terroru hitlerowskiego z napisem "Stąd wyszli na szaniec śmierci, by nam dać zwycięstwo, bohaterowie nasi najdrożsi. 21.X.1939 r." Ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Obok ratusza w perspektywie ul. Zamkowej - widok na Górę Zamkową), Siedziba Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego (Wygląd obecny pochodzi z okresu przebudowy w latach 1910-1912. Ściany wykonane z nietynkowanych, czerwonych cegieł ceramicznych ozdobione są detalami tynkarskimi. W okresie dwudziestolecia międzywojennego budynek nie zmienił swej roli. Obecnie jest siedzibą władz powiatowych i gminnych), Liceum Ogólnokształcące i Strzelnica - Obecnie sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.
W mieście są dwa muzea (Muzeum w Gostyniu – mieści się przy ul. Kościelnej 5. Działy etnograficzny i historyczny zawierają eksponaty dotyczące miasta i okolic. i Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana Pedy – muzeum mechanika samochodowego, uczestnika rajdów i miłośnika automobilizmu kolekcjonującego stare auta).
Ciekawostkami o mieście są informacje o ty że:
- W Gostyniu znajduje się Tor Kartingowy Automobilklubu Leszczyńskiego, gdzie w sezonie letnim rozgrywane są zawody kartingowe na szczeblu krajowym - Mistrzostwa Polski. Jeździł na nim Robert Kubica,
- W 2013 roku oddadno do użytku największy w Polsce silos cukrowniczy. Ma wyskość 75 metrów i może pomieścić 80 tysięcy ton cukru,
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
W kopercie było:
- miły list (od miasta w którym bardzo cenią wszystkich kolekcjonerów),
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!
 
Czwarta przesyłka od Urzędu Gminy Dobrzeń Wielki - Gmina wiejska w województwie opolskim, powiat opolski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. W 2009 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy oraz dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne.
W Gminie jest kilka zabytkowych kościołów takich jak:
Kościół parafialny p.w. św. Jadwigi - Chróścice, Kościół ewangelicki - Kup, Kościół katolicki - Kup, Kościół odpustowy p.w. św. Rocha - Dobrzeń Wielki, Dawny kościół św. Katarzyny - Dobrzeń Wielki, Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny - Dobrzeń Wielki i Kościół parafialny p.w. św. Norberta - Czarnowąsy.
Gmina posiada też szlaki turystyczne takie jak:
- Szlak czerwony (Krzyże - Czarnowąsy - Borki - Dobrzeń Mały - Dobrzeń Wielki - Ostrówek - Chróścice),
- Szlak niebieski (Świerkle - Brzezie - Dobrzeń Wielki - Ameryka - Chróścice - Kwaśna),
- Szlak zielony (Dobrzeń Wielki – Bucki – Ameryka – Chróścice – Chróścicki Młyn),
- Szlak czarny (Świerkle - Brody - Elektrownia Opole - Brzezie - Żabia Górka - Dobrzeń Wielki - Bucki - Kup - Ładza),
- Szlak czerwony/łącznikowy (Droga Brzezie-Świerkle - Podlesie Lewe),
Szczegółowy opis szlaków turystycznych znajduje się na stronie Szlaki turystyczne Gmina Dobrzeń Wielki.
Gmina Dobrzeń Wielki  - tu żyje się dobrze.
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
Przesyłka zawierała:
- pocztówka,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!! (uszkodziła się w czasie transportu do mnie ale dało się ją naprawić),
 
Piątka przesyłka od Urzędu Gminy Brwinów - Gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, powiat pruszkowski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim. Siedziba gminy to Brwinów.
Najpiękniejszymi miejscami w Gminie Brwinów są:
Parafia świętego Floriana w Brwinowie, wiele pomników, Cmentarz w Brwinowie, Park - miejsce pamięci (1941-1945 byli rozstrzeliwani przez Hitlerowców mieszkańcy Brwinowa i okolic) i miejsce wypoczynku (Plac zabaw zbudowany dzięki wybranego przez mieszkańców w konkursie "100 placów zabaw na 10 lat Nivea", Miejsce pamięci - krzyż kolejarski (Powstańcom listopadowym straconym w 1831 roku. Krzyż został postawiony przez mieszkańców w pierwszą rocznicę stracenia powstańców przez wojsko carskie, w 1919r. miejscowi kolejarze odnowili krzyż i objęli nad nim opiekę), Wille, Dworek Zagroda.
W Brwinowie znajduje się Muzeum Motoryzacji i Techniki (największa tego typu placówka w Polsce i jedna z największych w Europie), Muzeum Sztuki Ludowej, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", Ogród Rzeżb Juana Soriano, Stawisko, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego i Dulag 121.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w paczce było:
- informator,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!
 

Szósta przesyłka od Urzędu Miasta i Gminy Górzno - Miasto w województwie kujawsko-pomorskim, powiat brodnicki, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Górzno w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.
Po wojnie siedziba gminy Ruda. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. toruńskiego.
Zabytki i innymi atrakcjami turystycznymi są:
Kościół parafialny świętego Krzyża (związany z działalnością zakonu bożogrobców, jest jedyną budowlą sakralną wzniesioną przez bożogrobców i zachowaną bez przekształceń na Ziemi Dobrzyńskiej), Kościół ewangelicki (w pierwotnym założeniu neogotycki), Relikty rezydencji biskupów płockich (Zostały odkryte w czasie badań archeologicznych w roku 2007. Budowla prawdopodobnie jednoskrzydłowa, przypominająca założenie zamku-pałacu w Raciążku), Średniowieczne założenie prostokątnego rynku oraz ulic wybiegających z jego krótszych pierzei, Zabytkowe domy drewniane, drewniano-murowane oraz murowane z przełomu XVIII/XIX wieku oraz z 1 i 2 połowy XIX wieku, posiadające bardzo ciekawą architekturę, Zabudowania Wapionki (drewniany dom oraz młyn) i Stanowisko archeologiczne zwane "Kopcem" (Znajdował się tu gród użytkowany od połowy XIII wieku do początku XIV w).
Z historią Górzna nierozerwalnie związany jest zakon Bożogrobców, zwany także zakonem Miechowitów, zaś jego pełna nazwa brzmi Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego.
 
A dla osób którzy lubią aktywnie wypoczywać to chciałbym zaproponować:
- Piesze Szlaki Turystyczne (Szlak niebieski (Górzno - Bachotek) – 44 km, Szlak zielony (Górzno - Łąkorz) – 56 km i Szlak czerwony (Budzyń – Grunwald Pole Bitwy) – 100 km)
- Rowerowe szlaki turystyczne (szlak niebieski ,,Centralny" - Górzno, Fiałki, Czarny Bryńsk, Bryńsk Szlachecki, Górzno - 26,2 km,  szlak pomarańczowy ,,Północny" - Górzno, Traczyska, Gutowo, Fiałki, Górzno - 26 km i - szlak czerwony ,,Południowy" - Górzno, Bryńsk Szlachecki, Nowy Świat, Wierzchownia, Górzno - 28,2 km),
- Scieżki Nordic - Walking (Trasa nr 1 – żółta – „ŹRÓDLANA” (długość – 2,6 km; szacunkowy czas przejścia – 30 min), Trasa nr 2 - zielona – „WIEJSKA” (długość – 5,7 km; szacunkowy czas przejścia – 60 min), Trasa nr 3 – czerwona – „KRAJOBRAZOWA” (długość – 10,4 km; szacunkowy czas przejścia – 1 godz. 40 min) i  Trasa nr 4 - czarna – „PRZYRODNICZA” (długość – 10,2 km; szacunkowy czas przejścia – 1 godz. 50 min),
- Ścieżki przyrodniczo - edukacyjne (Ścieżka "Szumny Zdrój” – trasa o długości około 6 km, "Do rezerwatu Czarny Bryńsk” – trasa o długości ok. 4 km, "Do Dębu Rzeczypospolitej” – trasa o długości ok. 8 km, "Wilczełyko" – ścieżka o długości 3 km, Ścieżka "Źródła Brynicy" - trasa ma długość 12 km i "Wokół jeziora Górzno" – trasa o długości około 6 km,
- Spływy kajakowe w okolicy Górzna (Zieluń, Bartniczka, Brodnica (dwa miejsca)),
- Rezerwaty przyrody (Czarny Bryńsk - rezerwat florystyczny o pow. 13,13 ha, Jar Brynicy – rezerwat geomorfologiczno-leśny o pow. 29,47 ha, Jar Brynicy II – rezerwat leśny o pow. 28,27 ha, Klonowo - rezerwat leśny o pow. 32,64 ha, Mszar Płociczno – rezerwat torfowiskowy o pow. 182,39 ha, Ostrowy nad Brynicą - rezerwat leśny i Szumny Zdrój im. Kazimierza Sulisławskiego – rezerwat leśny o pow. 37,04 ha.
Szczegółowy opis znajduje się na stronie Szlaki turystyczne.
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
A w paczce było:
- 2 ulotki,
- mapka,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

Siódma paczka od Gminy Czerwoniak - Gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
Siedziba gminy to Czerwonak.
W Gminie Czerwonak można odpocząć na wiele sposobów:
- NA SPORTOWO: 1)Skatepark w Koziegłowach, 2)Ścianka wspinaczkowa, 3)Pływalia w Koziegłowach, 4)Wyciąg do Wakeboardingu, 5)Boiska Sportowe, 6)Psie Zaprzęgi, 7)Korty tenisowe w Bolechowie, 8)Painball,
- W PUSZCZY: 1)Wieża widokowa na Dziewiczej Górze, 2)Parking Leśny Dziewicza Góra, 3)Ścieżka Przyrodniczo - Leśna Dziewicza Góra, 4)Leśna klasa w Annowie, 5)Zbiorniki Wędkarskie w Owińskach, 6)Uroczysko Maruszka,
- HYDROAKTYWNI: 1)Akwen Tropicana, 2)Akwen Marina, 3)Pływalnia w Koziegłowach, 4)Zbiorniki wędkarskie w Owińskach, 5)Wyciąg do Wakeboardingu,
- SZLAKI TURYSTYCZNE: 1)Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki, 2)Szlaki Piesze i Rowerowe, 3)Cysterski Szlak Rowerowy, 4)Trasa Nordic Walking Stawna, 5)Szlaki konne, 6)Ścieżka Przyrodniczo - Leśna Dziewicza Góra, 7)Wielkopolska Droga świętego Jakuba,
- W SIODLE: 1)Teaperska Osada w Bolechówku, 2)Stajnia Owińska, 3)Kucykolandia w Kicinie, 4)Nauka Jazdy Konnej Mustang w Czerwonaku, 5)Pensjonat dla Koni Dominanta w Kicinie,
- SKARBY OWIŃSKA: 1)Park Orientacji Przestrzennej, 2)Klasztor i Zabudowania Pocysterskie. Muzeum Tyflologiczne, 3)Pałac Rodziny Von Treskow, 4)Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, 5)Quest "Wokół Klasztoru", 6)Dąb Bartek,
Czerwonak - zobacz więcej
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
W paczce znalazłem:
- 6 ulotek,
- notes,
- zapach do samochodu,
- długopis,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!
 

Ósma przesyłka od Urzędu Miasta i Gminy Osieczno - Miasto i gmina Osieczna usytuowane są w południowo-zachodniej Polsce, w odległości 9 kilometrów na północy wschód od Leszna, przy drodze Leszno - Śrem. Leży na terenie województwa wielkopolskiego, w powiecie leszczyńskim.

Najważniejszymi miejscami w Mieście i Gminie Osieczno są:

- Magnesem przyciągającym rzesze turystów i pielgrzymów do klasztoru ojców franciszkanów w Osiecznej, jest słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej z Dzieciątkiem.
- Cmentarz poewangelicki,
- Dąb Jan Paweł II (Ponadpółwiekowy dąb stoi na rynku. Nadanie imienia Jan Paweł II drzewu nastąpiło w październiku 2005 roku),
- Dworek w Jeziorkach (Niewielka acz urocza wioska położona dwa kilometry od Osiecznej, od kilku lat słynąca niepowtarzalnym dworkiem),
- Jeziora (Jezioro Wojnowickie, Jezioro Świerczyńskie Wielkie, Jezioro Świerczyńskie Małe (Omińskie), Jezioro Drzeczkowskie – w pobliżu rezerwat "Ostoja żółwia błotnego", Jezioro Witosławskie, Jezioro Ziemnickie, Jezioro Grodzisko, Jezioro Seweryńskie (Ustronie) i Jezioro Góreckie,
- Kościoły i klasztory (Klasztor franciszkanów, Kościół w Drzeczkowie, Kościół w Kąkolewie, Kościół w Osiecznej i Kościół w Świerczynie),
- Krzyż katyński (Krzyż katyński stoi na skraju lasu koło starej żwirowni w Osiecznej. Miejsce to niezwykłe, łączące w sobie urok natury i pamięci o niewinnie pomordowanych podczas wojny),
- Lapidarium (U zbiegu ulic Słonecznej i Podgórnej w Osiecznej stoi mur z wbudowanymi macewami),
- Obszary podlegające ochronie (Obszar Chronionego Krajobrazu, Rezerwat przyrody i Pomniki przyrody),
- Pałace (Pałac w Dobramyśli, Pałac w Drzeczkowie, Pałac w Witosławiu i Pałac w Kąkolewie),
- Rynek (Osiecki rynek ma kształt trapezu. Ze wszystkich stron otaczają go zabytkowe kamienice w przeważającej większości usytuowane szczytem do rynku),
- Schronisko Morena,
- Stanisławówka (Po stronie północno-zachodniej jeziora jest Stanisławówka. Znajduje się tutaj tajemniczy "Wydor"("Widor"), stanowiący głębokie rozcięcie erozyjne),
- Wiatraki (Osieckie wiatraki należą do bardzo rzadkich okazów tego typu architektury w Polsce. Jest to jedyny w kraju kompleks trzech wiatraków stojących w niedalekiej odległości od siebie),
- Wieża widokowa Jagoda,
- Zamek Osieczna,
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
Paczka zawierała:
- informator,
- ulotka,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!


 
Dziewiątka przesyłka od firmy Proama www.proama.pl -  to firma która oferuje ubezpieczy twój: samochód, domów, firmę oraz ciebie.
SERDECZNIE POLECAM :-)
W przesyłce było:
- 2 opaski odblaskowe,
- list,


 
 
Dziesiąta przesyłka od Starostwa Powiatowego w Szamotułach - powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szamotuły.
Piękna przyroda (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej - Leśnej w Dąbrowie, Puszcza Notecka, Jezioro Mormin, Uroczysko Zamorze - kalina koralowa, Warta w Zielonejgórze, Krajobraz w Gałowie, Leśny ciek koło Ostroroga, Aleja w Dobrojewie) oraz zabytki (Oficyna w Dobrojewie, Baszta Halszki w Szamotułach, Pałac w Gaju Małym, Obrzycko - Zamek, obecnie Dom Pracy Twórczej i Wypoczynkowej UAM w Poznaniu) dookreślają piękno Powiatu Szamotulskiego.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w paczce znalazłem :-)
- informator,
- mapka powiatu,
- smyczka,
- breloczek,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

 
Jedenasta przesyłka od Urzędu Gminy Nowy Targ - Gmina wiejska w województwie małopolskim, powiat nowotarski. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.
Siedzibą gminy jest Nowy Targ.
 
Gmina położona jest w centrum Podhala – malowniczego regionu o bogatej kulturze ludowej. Dodatkowym atutem świadczącym o bogactwie, barwności i różnorodności kulturowej Gminy są położone w jej granicach 3 miejscowości należące do sąsiedniego równie pięknego regionu Spisza, są to: Nowa Biała, Krempachy i Dursztyn. Pozostałe 18 miejscowości na terenie Gminy to wsie podhalańskie: Ludźmierz, Rogoźnik, Krauszów, Długopole, Lasek, Trute, Klikuszowa, Obidowa, Morawczyna, Pyzówka, Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów, Szlembark, Dębno, Gronków. Gmina Nowy Targ jest terenem dla odkrywców ciekawych poznania ciągle żywej bogatej kultury ludowej, prehistorii oraz „dziewiczych” terenów przyrody jakich wciąż nie brakuje w paśmie Pienińskiego Pasa Skałkowego i Gorców.
 
Osobliwości przyrody:
- Gorczański Park Narodowy i dwa obszary Natura 2000 na jego terenie,
- Rezerwat Przyrody „Przełom Białki” położony na terenie Nowej Białej (skała Obłazowa) i częściowo Krempach (skała Kramnica),
- Rezerwat Przyrody Skałka Rogoźnicka w Rogoźniku,
- Pieniński Pas Skałkowy - na terenie Gminy Nowy Targ obejmuje: Skałkę Rogoźnicką, Cisową w Nowej Białej, Obłazową, Kramnicę, mniejsze skałki w Krempachach (np. Korowa, Rafocowa, Lorencowe) i Dursztynie,
- Grandeus (795 m n.p.m) w Dursztynie – służący za punkt widokowy na Tatry i Gorce.
- Torfowiska wysokie w Długopolu: Puścizna i Cyrla,
- Rzeka Białka – naturalna Granica między Spiszem a Podhalem, rzeka o charakterze górskim objęta ochroną jako obszar Natura 2000 „Dolina Białki”,
Zabytki kultury i miejsca do zwiedzania:
- Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu – bazylika mniejsza,
- Dom Pamięci im. ks. prof. Józefa Tischnera przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej,
- Dworek Tetmajerów w Łopusznej – Filia Muzeum Tatrzańskiego,
- Spiska Izba w Nowej Białej – otwarta raz w roku 15 sierpnia,
- Wiele drewnianych i murowanych kościołów na terenie Gminy Nowy Targ,
Aktywny Wypoczynek:
- Wyciągi narciarskie/miejsca dla narciarzy – w miejscowości Obidowa (ok. 2 km od Zakopianki),
- Wyciąg narciarski Obidowa – talerzykowy na łagodnym stoku o długości 465 m, odpowiedni dla początkujących. Przy wyciągu działa mała gastronomia, gril, ognisko, toaleta oraz wypożyczalnia nart..
- Wyciąg narciarski Matuszek w Obidowej – orczykowy wyciąg o długości trasy 850 m, dla osób o średnich i wyższych umiejętnościach narciarskich. Przy wyciągu działa bar w szałasie.
- Stadniny koni - na terenie Gminy działają 3 stadniny koni: 1) w Rogoźniku – Stadnina koni DWORNA, 2) w Łopusznej – gospodarstwo jeździeckie Stanisław Buła, 3) w Ludźmierzu – Stadnina terenowa Stowarzyszenia Hipicznego Pro Nati.
Miejsca dla wędkarzy: 
- Ośrodek Zarybieniowy i Wylęgarnia Ryb Łososiowatych w Łopusznej specjalizujący się w produkcji narybku lipienia, pstrąga potokowego i głowacicy, zasilany wodą z Dunajca.
Miejsca dla grzybiarzy 
- największe skupiska leśne i tereny dla grzybiarzy są w miejscowościach, Harklowa, Nowa Biała, Dębno, Łopuszna, Obidowa, Pyzówka.
Kąpieliska: 
- Dunajec – Długopole/Krauszów/Ludźmierz/Waksmund/Ostrowsko/Łopuszna/Harklowa/Knurów,
- Białka – Nowa Biała/Krempachy/Dębno,
- Lepietnica – Obidowa/ Klikuszowa/Lasek/Trute/Ludźmierz,
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
A w paczce było:
- informator,
- mapka gminy,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

Dwunasta przesyłka od Urzędu Miasta w Nowogardzie - Miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, powiat goleniowski, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowogard, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, na wschodnim skraju Puszczy Goleniowskiej, nad Jeziorem Nowogardzkim, przy drodze krajowej nr 6 i linii kolejowej Szczecin – Kołobrzeg. Siedziba tutejszego dekanatu.
Zabytkami miasta są:
- Kościół Wniebowzięcia NMP
- Zamek Ebersteinów – kompleks zabudowań zamkowych z XIII wieku, zamek rozbudowany w XVI i przebudowany w XVIII i XIX wieku,
- Obwarowania miejskie,
- Fragmenty murów obronnych z XIV wieku – zachowane tylko częściowo nad jeziorem.
- Dawne sanatorium (ul. Smużyny 2) - obecnie będące Dom Pomocy Społecznej nr 2.
- Park leśny przy DPS nr 2.
- Budynek mieszkalny przy ul. Luboszan 1 – dom ryglowy z XIX wieku.
- Wieża ciśnień z 1882 roku o wysokości 46 metrów znajdująca się w sąsiedztwie stacji kolejowej,
- Ratusz w roku 1911,
 
Największą atrakcją turystyczną Nowogardu jest sięgające centrum miasta Jezioro Nowogardzkie. Nad jeziorem usytuowany jest ośrodek sportu i rekreacji ze strzeżoną plażą miejską wyposażoną m.in. w zjeżdżalnię wodną o długości 70 m. Na terenie ośrodka znajdują się domki kempingowe oraz pole namiotowe. Jezioro Nowogardzkie stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych.
Jedną z atrakcji turystycznych jest utworzony w 1994 r. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Sarni Las", w którym ochronie podlega drzewostan oraz zwierzyna. Zespół położony jest w zachodniej części miasta i przylega południową częścią do Jeziora Nowogardzkiego. Do lasu prowadzi ulica Wojska Polskiego oraz pieszy szlak turystyczny wiodący ulicą Promenada, a następnie trasą wokół jeziora.
Na terenie miasta znajduje się także wiatrak i tor, na którym organizowane są zawody motocrossowe oraz dwa największe na Pomorzu cisy, liczące około 700 lat.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
W paczce znalazłem:
- informator,
- mapka miasta,
- mapa powiatu goleniowskiego,
- miły list,
- kalendarzyk,
- naklejka,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

 
Trzynasta przesyłka od Miasta Białogard - Miasto w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu białogardzkiego oraz gminy wiejskiej Białogard. Dziewiąty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności).
Najładniejszymi miejscami miasta są:
- śródmieście miasta - stare miasto,
- kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP, gotycki z 1310 r. do XIX wieku, rzymskokatolicki należący do dekanatu Białogard, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej,- kościół filialny pod wezwaniem św. Jerzego, ul. Świdwińska, wybudowany około XIV wieku na starych fundamentach dawnej pogańskiej świątyni.
- dawny cmentarz ewangelicki, obecnie komunalny wielowyznaniowy, ul. Szpitalna, z XIX wiek wieku,
- pozostałości murów obronnych, ul. Matejki, z XIV/XV wiek wieku,
- Brama Wysoka, inaczej Połczyńska, ul. Grottgera; zbudowana łącznie z murami miejskimi w początkach XIV wieku.,
- piwnice zamku, ul. Płowiecka 3, z XVIII wiek wieku
- ratusz, pl. Wolności 5, Rynek, z pierwszej połowy XIX wieku
- spichlerz, obecnie magazyn, ul. Piłsudskiego 25, szachulcowo-murowany, z końca XVIII wieku, w połowie XIX wiek wieku, budynek przemysłowy,
- dom z dwiema oficynami, ul. Najświętszej Marii Panny 3, z 1880 roku,
- dom, obecnie bank PKO, pl. Wolności 17, z 1910 roku
- cmentarz żydowski,
BIAŁOGARD - działamy wspólnie !
SERDECZNIE ZAPRASZMA :-)
Paczka zawierała:
- informator,
- 3 pocztówki,
- list,
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!
 
Czternasta i ostatnia przesyłka na dziś od Urzędu Miasta Szczecin -Miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskie.
 
Zabytkami Szczecina są:
W Szczecinie objętych ochroną prawną jest ok. 270 zabytków nieruchomych, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m. Sąsiadują one z budynkami użyteczności publicznej o monumentalnej architekturze, takimi jak Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, gmach Akademii Morskiej w Szczecinie i Gmach Urzędu Wojewódzkiego.
Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska.
Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest bazylika św. Jakuba, która stanowi dominantę ulicy Wyszyńskiego. Inne kościoły, na które należy zwrócić uwagę noszą wezwania: św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela. Dużą wartość historyczną mają także niewielkie kościoły, o średniowiecznym rodowodzie, położone w peryferyjnych osiedlach miasta: na Stołczynie, Krzekowie i Pomorzanach.
W Szczecinie znajduje się wiele byłych rezydencji, takich jak: Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, Pałac Ziemstwa Pomorskiego oraz kamienice: Kamienica Loitzów, Domki Profesorskie.
W Szczecinie będącym jedną z ważniejszych republik miejskich w średniowieczu wybudowano Ratusz Staromiejski (obecnie siedziba Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie) z Rynkiem Siennym, a następnie miasto jako siedziba prowincji i rejencji wzbogaciło się o kolejne okazałe budynki administracji publicznej takie jak: Czerwony Ratusz, Urząd Miasta Szczecin oraz gmachy pocztowe przy al. Niepodległości i przy ul. Dworcowej.
Zielenią miejską Szczecina jest:
Na terenie Szczecina występują duże skupiska zieleni miejskiej w postaci miejskich lasów, parków, cmentarzy, zieleńców, skwerów i zieleni ulicznej. Lasy Miejskie miasta Szczecin zajmują łącznie 2.780 ha. Pozostała powierzchnia terenów zieleni miejskiej (z cmentarzami, bez lasów miejskich) wynosi 605,3 ha, co stanowi 2% powierzchni Szczecina. Największą powierzchnię zajmują parki spacerowo-wypoczynkowe, których w 2006 r. było 16 i zajmowały łączną powierzchnię 161,5 ha.
Największym i najpopularniejszym parkiem jest Park Kasprowicza (o pow. 49 ha) położony na wzniesieniu i stoku Doliny Niemierzyńskiej ze sztucznie utworzonym jeziorkiem Rusałką. Drugim parkiem co do wielkości jest Park Żeromskiego (o pow. 24 ha), powstały na terenach zlikwidowanych cmentarzy na początku XX wieku.
Pozostałe parki to: Ogród Dendrologiczny im. prof. Stefana Kownasa, Park Brodowski, Park Andersa, Park Powstańców, Park Leśny Arkoński, Park Noakowskiego, Jasne Błonia, Park przy ul. Niemierzyńskiej, Park przy ul. Goleniowskiej, Park przy ul. Jasnej, Park przy ul. Sąsiedzkiej, Park przy ul. Przodowników Pracy, Park im. Stanisława Nadratowskiego, Park Szachisty (Pogodno), Ogród Różany, Park przy ul. Wapiennej (Warszewo).
Dużym skupiskiem zieleni są cmentarze o ogólnej powierzchni 182,6 ha. Największy z nich Cmentarz Centralny znajduje się we wschodniej części Gumieniec (163 ha). W mieście istnieją 93 zieleńce, o łącznej powierzchni 48,5 ha.
SZCZECIN - mówią że to niezwykłe miasto.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w paczce znalazłem:
- koszulka L,
- mini przewodnik po Szczecinie,
- 3 smyczki,
- 2 długopisy,
- opaska na rękę,
- 6 naklejek,

A wy co dzisiaj dostaliście ? ile paczek ? pochwalicie się ? zapraszam do komentowania !!!

2 komentarze: