Z OGRÓDKA:
Dziś także poza nowymi gadżetami mam dla Was także kilka owocowych akcentów prosto z ogródka. Jeżeli lubicie jeść: maliny, czereśnie czy borówki amerykańskie i zastanawiacie się, na co te owoce są dobre to ten wpis Was zaciekawi.
MALINA:

CZEREŚNIE:
Czereśnie zawierają związek o nazwie cyjanidyna, który u pacjentów z artretyzmem (dną moczanową) może blokować odczuwanie bólu wywołanego przez kryształki kwasu moczowego. Poza tym w czereśniach można znaleźć witaminy z grupy B, które również wspomagają leczenie artretyzmu. Owoce zawierają dużo potasu, który dobroczynnie wpływa na serce, a także pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi. Czereśnie są także źródłem kwercetyny, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu (330 mg w 100 g), którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich. Jod wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii.

I tym owocowym sposobem przechodzimy do prezentacji nowych przesyłek na blogu.
3,2,1 START...
PS: Jak zwykle proszę Was o górę nowych komentarzy tutaj na blogu i na pozostałych moich portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube.
Pierwsza przesyłka pochodzi od pewnej przyrodniczej instytucji.
A w pierwszej przesyłce znalazłem:
- nasiona kwiatów "Pszczela łąka" (już posadziłem - zobaczymy co wyrośnie),
- folder informacyjny,
- 16 bardzo ładnych naklejek,
- drewniana linijka,
Druga przesyłka jest od Urzędu Miasta Radom - miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną, historycznie w Małopolsce. Największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Siedziba powiatu radomskiego i kurii diecezji radomskiej. Miasto królewskie w powiecie radomskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku. Radom uzyskał prawo składu w 1565 roku. Radom jest siedzibą wielu instytucji o regionalnym znaczeniu. Mieszczą się tu: wojewódzki urząd skarbowy, wydział zamiejscowy wojewódzkiego sądu administracyjnego, sąd okręgowy wraz z prokuraturą okręgową, delegatura urzędu wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego. Ponadto ma tu siedzibę Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, delegatura ABW i Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji obejmująca swoim działaniem województwo mazowieckie z wyjątkiem aglomeracji warszawskiej. Według projektu ESPON Radom zalicza się do grona dużych miast o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. Miasto jest również organizatorem międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Air Show. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski i Radomski Festiwal Jazzowy są dziś kulturową wizytówką miasta.
Turystów w Radomiu na pewno urzeknie:
- Średniowieczny układ przestrzenny Radomia z fragmentami fortyfikacji przy ul. Wałowej,
- Rynek w Radomiu - duży, co dziwne zaciszny plac miasta, gdzie na uwagę zasługują prócz Ratusza dwie najciekawsze kamieniczki - Dom Gąski i Dom Esterki (Muzeum Sztuki Współczesnej),
- Ratusz w Radomiu, Rynek - neorenesansowy okazały gmach,
- Fara w Radomiu, ul. Grodzka - kościół Świętego Jana Chrzciciela, którego wieża góruje ponad Miastem Kazimierzowskim,
- Zamek w Radomiu, ul. Wałowa - zachowały się mury, obecnie stoi tu budynek,
- Ulica Rwańska - uliczka łącząca Rynek w Radomiu z deptakiem miasta - ulicą Żeromskiego, stoją tu zabytkowe XIX-wieczne kamienice,
- Kościół Św. Wacława w Radomiu - najstarsza świątynia Radomia pochodząca z XIII wieku,
- Katedra w Radomiu, ul. Sienkiewicza - potężna bazylika Opieki NMP,
- Ulica Żeromskiego - obecnie główny deptak miasta, z pięknymi kamienicami i pałacami, - Park w Radomiu, ul. Parkowa - park im. Tadeusza Kościuszki z pomnikiem Jana Kochanowskiego, otaczają go ulice: Sienkiewicza, Mickiewicza, Żeromskiego, Słowackiego,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
RADOM Siła w precyzji
W drugiej przesyłce było:
- duży notes,
- 4 ładne pocztówki
- zakładka do książki,
- długopis,
- przypinka PIN z herbem w etui,
Trzecia przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Damnicy - gmina wiejska w województwie pomorskim, powiat słupski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
W skład gminy wchodzi 18 sołectw: Bięcino, Bobrowniki, Budy, Damnica, Damno, Dąbrówka, Domaradz, Karżniczka, Łebień, Łojewo, Mianowice, Sąborze, Stara Dąbrowa, Strzyżyno, Świecichowo, Świtały, Wielogłowy, Zagórzyca. Miejscowości niesołeckie w gminie: Dębniczka, Domanice, Głodowo, Jeziorka, Łężyca, Mrówczyno, Paprzyce, Skibin, Słomczyno, Wiatrowo, Wiszno, Zagórzyczki. Siedziba gminy to Damnica.
Gmina Damnica
to raj dla wędkarzy. W tutejszych rzekach i strumieniach znajdziemy
tołpygę, amura, lipienia i pstrąga. Na grzyby należy wybrać się do
poddamnickich lasów. We wrześniu i październiku na tutejszych poboczach
parkują samochody z najróżniejszymi rejestracjami. W weekendy zjeżdżają
tu na grzyby rodziny z całego województwa.W samej Damnicy warto odwiedzić dawny pałacyk, obecnie Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W jednej z sal zobaczymy 12 – metrową palmę konopną,
sprowadzoną przed wielu laty z Palestyny. To ze względu na tę palmę,
już w końcu XX wieku, dyrekcja Ośrodka musiała wymienić szklaną kopułę
stanowiącą dach. Drzewo tak się rozrosło, że nie było już dla niego
miejsca. Starą kopułę można oglądać w przypałacowym ogrodzie. Gmina Damnica
słynie z malowniczych dworków. Niektóre są zamieszkane, inne czekają na
swoich właścicieli. Wśród nich na pewno warto zobaczyć zespółpałacowo-
folwarczny w Łojewie. Na uwagę zasługuje fakt, iż to właśnie w gminie Damnica znajduje się obszar objęty programem ochrony środowiska „Natura 2000”. Jest to naturalne siedlisko rzadkich gatunków ptaków.
Damnica
jest gospodarzem wielu lokalnych imprez: Dni Damnicy, Święta Plonów,
Powiatowego Święta Ziemniaka, podczas których aktywni mieszkańcy mogą
prezentować swoje umiejętności artystyczne. Coraz częściej na
uroczystości zapraszani są znani sportowcy, a także popularni polscy
artyści. W gminie prężnie funkcjonują kluby sportowe, zaś ze
szczególnych sukcesów słyną damniccy pięściarze. Są tu organizowane
mecze, pikniki i festyny dla dzieci i dorosłych, które cieszą się dużym
zainteresowaniem wśród mieszkańców całego Pomorza Środkowego. Wyjeżdżając z Damnicy powinno się odwiedzić położone niedaleko Damno. Wieś Damno
to miejsce, gdzie można zobaczyć kilka ciekawych obiektów
historycznych. Należą do nich przede wszystkim neogotycki kościół
parafialny z 1878 r., klasycystyczny budynek dawnego dworu Artura von
Livoniusa z XIX wieku, a także budynek oberży pochodzący z początków XX
wieku, oraz datowane na wiek X fragmenty grodziska łużyckiego. Będąc w
Damnie warto także odwiedzić gospodarstwo agroturystyczna „Damno Młyn”.
Mieści się w jednym z nielicznych młynów zachowanych na terenie powiatu
słupskiego. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku dla kajakarzy,
wędkarzy, rowerzystów czy miłośników nordic walkingu.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
A w trzeciej przesyłce było:
- smyczka,
- lizak,
- 3 kolorowe długopisy,
- 2 przypinki PIN z herbem,
Czwarta przesyłka jest od Urzędu Gminy Mirzec - gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, powiat starachowicki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim. Siedziba gminy to Mirzec.
Tradycje historyczne gminy sięgają w najdalszą przeszłość. Na
południowo-zachodnim obrzeżu gminy istnieje rezerwat archeologiczny
"Rydno" - paleolityczna kopalnia hematytu z późniejszymi śladami
osadnictwa. Gmina Mirzec położona jest w północnej częśi województwa
świętokrzyskiego, pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną i Starachowicami.
Zajmuje powierzchnię 104 km2 i liczy 9000 mieszkańców. Otoczona jest
dostępnymi dla wszystkich lasami. Obfituje w zbiorniki wodne i
niepowtarzalne krajobrazy. Gwarantuje czyste powietrze.
Atrakcją Mirca jest zabytkowy obiekt - modrzewiowy dworek z XIX w. wraz z pozostałością przydworskiego parku oraz zabytkowy XIX-wieczny kościół. W okolicznych wsiach zachowały się stare zabudowania kryte strzechą, które stanowić mogą niewątpliwą atrakcję. Mirzec sąsiaduje z gminą Wąchock, gdzie znajduje się zabytek klasy 0 - klasztor cystersów. W 1863 r. modrzewiowy dwór mirzecki, należący do rodziny Prendowskich, był jednym z ważniejszych centrów działalności powstańczej na terenie kielecczyzny. Przechodziły tędy oddziały zbrojne Langiewicza i Czachowskiego.
Atrakcją Mirca jest zabytkowy obiekt - modrzewiowy dworek z XIX w. wraz z pozostałością przydworskiego parku oraz zabytkowy XIX-wieczny kościół. W okolicznych wsiach zachowały się stare zabudowania kryte strzechą, które stanowić mogą niewątpliwą atrakcję. Mirzec sąsiaduje z gminą Wąchock, gdzie znajduje się zabytek klasy 0 - klasztor cystersów. W 1863 r. modrzewiowy dwór mirzecki, należący do rodziny Prendowskich, był jednym z ważniejszych centrów działalności powstańczej na terenie kielecczyzny. Przechodziły tędy oddziały zbrojne Langiewicza i Czachowskiego.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
W czwartej przesyłce było:
- folder reklamowy,
- folder reklamowy,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2569 w kolekcji !!!
Piąta i ostatnia na dziś przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Rydzyna - gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, powiat leszczyński. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim. Siedziba gminy to Rydzyna.
Rydzyna jest miastem - zabytkiem. Objęta jest opieką konserwatorską z uwagi na zachowany XVIII - wieczny układ przestrzenny oraz liczne zabytkowe budowle. Nazywana jest „perłą polskiego baroku” i uznawana jest za największą atrakcję turystyczną regionu leszczyńskiego oraz jedną z większych atrakcji turystycznych Wielkopolski. Najcenniejszym z rydzyńskich zabytków jest barokowy Zamek z XV-XVII w., dawna rezydencja króla Stanisława Leszczyńskiego i książąt Sułkowskich, wzniesiona przez J. S.Bellottiego i rzymianina osiadłego w Rydzynie Pompeo Ferrariego. Zamek wraz z przylegającym do niego parkiem i terenami przyległymi stanowią jeden z najcenniejszych w Polsce zespołów pałacowo - parkowych. W zamku mieszczą się hotel i centrum konferencyjne. Odbywają się w nim również liczne imprezy kulturalne, gromadzone są kolekcje artystyczne i przyrodnicze. Zamek organizuje cieszące się uznaniem Koncerty Noworoczne, międzynarodowe rajdy pojazdów zabytkowych, historyczne imprezy plenerowe. Obiekt jest licznie odwiedzany przez turystów krajowych i zagranicznych. W 1994 roku Zamek w Rydzynie otrzymał prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej organizacji „Europa Nostra” w uznaniu doskonałości restauracji wspaniałego barokowego Zamku.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
A w piątej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- duży notes,
- zestaw małych kredek w etui,
Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).