środa, 9 grudnia 2015

Środowa - 1 przesyłka

Dziś jest 9.12.2015r. po wczorajszej puli 10 przesyłek, dziś przyszła kolej na trochę słabszy wynik - jedna przesyłka od listonosza, ale ważne że coś jest bo każda przesyłka choćby najmniejsza mnie cieszy. Przesyłka mała ale dla mnie cenna ponieważ zasili moją kolekcję przypinek (PIN).

Jeszcze 19 pinów i dojdziemy do przypinki numer 400 !!! Gminy/Miasta/Powiaty/Instytucje/Firmy - POMOŻECIE
dobić do 400-pina ???
 
Wracając do tej jednej dzisiejszej przesyłki to jest od ? i jest w niej ?
 
Pierwsza i ostatnia na dziś przesyłka od Urzędu Gminy Zaleszany - Gmina wiejska w województwie podkarpackim, powiat stalowowolski. W latach 1975 - 1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim. Siedziba gminy to Zaleszany.
 
Gmina może się poszczycić zabytkami takimi jak:
- Dwór okocimskiego magnata w Zaleszanach:
Pierwotnie drewniany dwór w Zaleszanach należał do rodziny Konopków i tak jest określany. Obecny, murowany, zaprojektował architekt krakowski Tadeusz Stryjeński. Dwór wzniesiono dla nowego posesjonata, barona Jana Goetz-Okocimskiego, właściciela znanego browaru, jednego z przywódców polskich konserwatystów oraz wieloletniego senatora II Rzeczypospolitej. Dwór miał charakter administratorski. Zbudowano go małym nakładem kosztów i bez zbędnych upiększeń oraz dekoracji. Jedynym elementem o walorach estetycznych był zadbany park. Obok parku zachował się budynek sporej gorzelni, a sam dwór po kilku przeróbkach zatracił swój pierwotny charakter. Obecnie jest własnością prywatną.
- Pomnik Kościuszki w Zaleszanach:
Tadeusz Kościuszko, naczelnik insurekcji z 1794 roku, wybitny wódz, doczekał się pomnika w Zaleszanach. W 1917 roku, w setną rocznicę jego śmierci, społeczeństwo gminy ufundowało Kościuszce pomnik. Prosty obelisk z tablicą stoi na placu nieopodal kościoła.
- Kaplica Horodyńskich w Zaleszanach:
Na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach wznosi się kaplica grobowa rodziny Horodyńskich. Wybudowano ją w 1871 roku i jest miejscem spoczynku pięciu pokoleń tej rodziny. Ród Horodyńskich związany był przez wieki ze Zbydniowem i terenami w dorzeczu Wisły i Sanu. To właśnie w Zbydniowie w 1944 roku hitlerowcy wymordowali gości weselnych w dworze Horodyńskich. Ocalał między innymi Dominik, ostatni męski potomek zbydniowskiego rodu. Zmarł w 2008 roku i został pochowany w rodzinnej krypcie na cmentarzu w Zaleszanach. Na zmarłym kończy się dynastia zbydniowskiego rodu Horodyńskich.
- Kościół św. Mikołaja Biskupa w Zaleszanach:
Kościół parafialny pw. Świętego Mikołaja Biskupa z 1903 r. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, w miejscu drewnianego kościoła z 1616 r. Do budowy kościoła powołano Komitet w skład którego wchodzili : ks. proboszcz Bolesław Wodyński, ks. wikary Jan Marek, Zbigniew Horodyński właściciel Zbydniowa i Kotowej Woli, baron Franciszek Konopka właściciel Zaleszan. Projekt kościoła i nadzór budowlany powierzono krakowskiemu architektowi Janowi Zubrzyckiemu.
- Kapliczka św. Floriana w Zaleszanach:
Wyjeżdżając z Zaleszan w kierunku mostu na Sanie, mijamy po prawej stronie drogi kapliczkę św. Floriana. Pierwowzorem świętego był rzymski oficer, który poniósł śmierć męczeńską w obronie wiary. Zaleszańska kapliczka jest budowlą typową dla nadsańskich miejscowości. Na czterech kolumnach oparty jest czterospadowy daszek okrywający stojącą na cokole rzeźbę świętego Floriana.
Kapliczka pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, a ustawiono ją w centrum wsi w podziękowaniu i hołdzie strażakom którzy zawsze chronili dobytek i życie mieszkańców.
- Nepomucen z Zaleszan:
Wyjeżdżając z Zaleszan w kierunku Radomyśla nad Sanem mijamy po prawej stronie drogi figurę św. Nepomucena. Stoi ona na opuszczonej posesji i ustawiona jest na postumencie z cegieł, w pobliżu cembrowanej studni. Sama rzeźba świętego wykonana jest z piaskowca i posiada tureckie rysy twarzy. Wiąże się to z czasami, kiedy to król Jan III Sobieski po powrocie spod Wiednia osadził w Majdanie Zbydniowskim kilku Turków. Całość jest mocno zniszczona i mało widoczna z drogi.
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w kopercie była:
- przypinka (PIN) kolejna do kolekcji !!!

 A wy co dzisiaj dostaliście ? ile macie paczek ? pochwalcie się ? zapraszam do komentowania !!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz