środa, 2 grudnia 2015

Środowa - 1 przesyłka

Dziś mamy 2.12.2015r. około godziny 14:05 w swojej skrzynce pocztowej znalazłem dziś tylko jedną przesyłkę. Wysyłam dużo próśb może coś z tego będzie, wciąż też czekam na dwie super paczki których się spodziewam - ale to wkrótce, miejmy nadzieje że przyjdą niedługo.
Dobrze koniec mojego gadania i przedstawiam wam moją dzisiejszą przesyłkę (może jutro będzie lepiej, ale dobra i jedna przesyłka) ZACZYNAMY...

Pierwsza i ostatnia przesyłka od Urzędu Gminy Jeżów - Gmina wiejska w województwie łódzkim, powiat brzeziński. W latach 1975 - 1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
Siedziba gminy to Jeżów.

W gminie Jeżów warto odwiedzić:
- Kolejka wąskotorowa: Przez obszar gminy prowadzi trasa kolejki wąskotorowej łączącej pobliski Rogów z Białą Rawską. W weekendy na trasie Rogów-Głuchów można wziąć udział w wycieczce turystycznej. W programie każdej wycieczki zaplanowano dłuższy postój w Jeżowie, w trakcie którego organizowane jest ognisko.
- Rezerwat przyrody Rawka: Rzeka Rawka bierze swój początek na terenie gminy Jeżów i po przepłynięciu niespełna 90 km wpada do Bzury. Rawka i jej dopływy od dawna były wykorzystywane jako siła napędzająca młyńskie koła. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka drewnianych młynów rzecznych (m.in. w Jankowicach i Górze). Warto zobaczyć te miejsca zwłaszcza wiosną, a najlepszym środkiem transportu na taką wyprawę jest rower.
- Cmentarz wojenny: Cmentarz położony jest na niewielkim wzniesieniu. Centralne miejsce zajmuje mauzoleum rodziny gen. Rozwadowskiego z XIX w., wokół którego znajdują się groby polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Jeżowem 9 września 1939 r.
- Kościół pw. św. Andrzeja: Najstarsza świątynia w Jeżowie, która pełniła rolę kościoła klasztornego benedyktynów, wzniesiona w XII w. w stylu romańskim, przebudowana gruntownie w XVI w. w stylu gotyckim. Obecnie podziwiać możemy jedynie fragment średniowiecznej budowli, który stanowi integralną część kościoła parafialnego. Z cennego wyposażenia warto zobaczyć XV-wieczny ołtarz z krucyfiksem, dwie kamienne chrzcielnice oraz piękne gotyckie sklepienie gwiaździste.
- Kościół cmentarny pw. św. Leonarda: Modrzewiowa świątynia wybudowana staraniem benedyktynów w XVII w. Ten drewniany zabytek Jeżowa jest budowlą jednonawową z węższym prezbiterium oraz kruchtą i zakrystią. Cały budynek jest oszalowany i przykryty dachem gontowym.
Za kościołem znajdują się groby: generała Jana Krukowieckiego - dowódcy powstania listopadowego oraz Karola Sulikowskiego dyrektora Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Warszawsko-Bydgoskiej. W południowo-wschodniej części cmentarza zlokalizowane są kwatery choleryczne oraz mogiły żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej.
- Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP: Neogotycka świątynia została zbudowana w latach 1907-1914 wg projektu K. Wojciechowskiego. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na epitafia poświęcone rodzinom Krukowieckich i Sulikowskich.
- Przydrożna kapliczka z figurą Matki Boskiej:Kapliczki są nieodzownym elementem krajobrazu naszego kraju. Są miejscami modlitw okolicznych mieszkańców, próśb, podziękowań a także upamiętniają wydarzenia historyczne. W Jeżowie przy ul. Rawskiej (DK 72) i Alejach 3-go Maja znajduje się kapliczka z figurą Matki Boskiej. Jej darczyńcą na przełomie wieków był p. Guzicki.
Statua jest wykonana z piaskowca - pomalowana, ogrodzona metalowym płotkiem. W 1980 r. kapliczkę zadaszono. Warto dodać, że jest ona starsza o 7 lat od znajdującego się za nią kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Świątynię zaczęto wznosić w 1907 r. Kapliczka przetrwała dwie wojny, wita okolicznych mieszkańców i podróżnych - dbajmy o nie.
- Przydrożna kapliczka: Kapliczki... te duże i te małe, ukryte w lasach, w zaroślach... często zapomniane. Te o których okoliczna społeczność pamięta i dba. Na taką właśnie kapliczkę natrafiłem w Gminie Jeżów (woj. łódzkie, powiat brzeziński). Znajduje się ona przy zbiegu ulic: Rawskiej (DK 73) i Wojska Polskiego w bliskim sąsiedztwie szkoły. Jest bardzo zadbana. Znajduje się na niej data 1934 r. czyli powstała przed wybuchem II wojny światowej. Obok znajduje się drewniany krzyż z datą AD 2001.
- Zabytkowy układ urbanistyczny: Centrum średniowiecznego Jeżowa stanowił zespół klasztorny oraz rynek, z którego narożników wybiegały ulice. Ten układ urbanistyczny pozostał czytelny do dnia dzisiejszego. Ochroną konserwatorską objętych jest kilka drewnianych domów zbudowanych w XIX w.
Gmina Jeżów - niepowtarzalny klimat
SERDECZNIE ZAPRASZAM :-)
A w przesyłce było:
- folder reklamowy,
- mapa gminy,
- 4 pocztówki,
 
A wy co dzisiaj dostaliście ? ile macie paczek ? pochwalcie się ? zapraszam do komentowania !!!