czwartek, 8 listopada 2018

Czwartkowe - 3 przesyłki, odkrywanie uroków gmin w Polsce z akcentem patriotycznym - wpis numer 731

Dziś jest 8 listopada 2018r. Witajcie 😀 Nie będę się dziś dużo rozpisywał, bo chyba złapał mnie jakiś jesienny wirus - pewnie znacie te klimaty: ból głowy, katar, kaszel, osłabienie itp. Spokojnie to nie odra - byłem już na nią w dzieciństwie zaszczepiony, jak i na inne choroby 😊 Wracają do tematu przesyłek to dziś od mojego ulubionego listonosza otrzymałem w sumie 3 nowe koperty. Może i jakiś nowy pozytyw się jeszcze pojawi - zobaczymy 😀 Pamiętajcie, że najbliższy poniedziałek 12 listopada jest wolny od pracy.


ZAPROSZENIA:
Już w tą niedziele 11 listopada w naszym kraju, jak i za granicami będziemy obchodzić 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym chciałbym Was zaprosić do Siedlec na dwa wydarzenia. Pierwsze, o którym mowa to Uroczystości Centralne, które rozpoczną się od mszy świętej w parafii Świętego Józefa. Następnie zostanie odsłonięty i poświęcony obelisk przy kościele. W kolejnej części na Placu Wolności odbędą się miejskie uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Drugie zaś wydarzenie to "Wielka Motoparada Niepodległości ulicami miasta". Po skończonej paradzie na Placu Sikorskiego planowany jest piknik z: wirtualnym koncertem rocka patriotycznego, grochówką w kuchni polowej czy ogniskiem. Zapraszam także do zapoznania się z innymi wydarzeniami w tych dniach, które zamieszczone są na plakatach poniżej...


GRAFIKI:
W tych patriotycznych klimatach chciałbym Wam dziś także zaprezentować trzy nowe zdjęcia z mojego cyklu "Ciekawe miejsca w Siedlcach i nie tylko". Ukazują one dwie (bo jedna jest łączona) ciekawe grafiki wykonane na murach w centrum miasta (ulice: Armii Krajowa i Świętojańska).


I na dziś tyle 😊 czas przejść do głównego gwoździa programu jakim jest prezentacja moich nowych przesyłek na blogu 3,2,1 GO...

PS: Jak zawsze będzie mi bardzo miło powitać od Was nowe komentarze oraz lajki na fanpage'u (najlepiej w dużej ilości) - POZDRAWIAM


Pierwsza przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Dobra - gmina wiejska w województwie małopolskim, powiat limanowski. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Siedziba władz gminy to Dobra.


Gmina Dobra jest atrakcyjnym terenem turystycznym z uwagi na ciszę, czyste powietrze, możliwość wędkowania i kąpieli rzecznej, piękne widoki, duże kompleksy leśne, zbiory runa leśnego oraz piesze wędrówki. Walory naturalne Gminy nie są obecnie całkiem wykorzystywane, zarówno do celów gospodarczych (naturalna energia wodna i powietrzna), jak i turystycznych (budowa wyciągów narciarskich na północno-zachodnich stokach gór). Pozostają do wykończenia i zagospodarowania budynki wybudowane przez osoby prywatne z myślą o bazie turystycznej. Bazami noclegowymi są przede wszystkim kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne, a także schronisko młodzieżowe we wsi Dobra, które świadczy swe usługi głównie w sezonie wakacyjnym. Przeważająca część powierzchni Gminy Dobra leży na terenie Beskidu Wyspowego. Jest to obszar górzysty, cechujący się charakterystycznym kształtem wznoszących się wyspowo szczytów. Oznaczają się one stromymi zboczami  porośniętymi lasem oraz płaską wierzchowiną. Rozdzielone głębokimi dolinami tworzą odosobnione "wyspy", co jest niepowtarzalną cechą krajobrazu całego powiatu limanowskiego.

Do najwyższych szczytów Gminy Dobra należą: Mogielica (1171), Śnieżnica (1007), Ćwlin (1071) i Łopień (951). Nieodłącznym elementem rzeźby terenu są liczne doliny potoków, parowy i niecki rozcinające stoki i zbocza górskie. Wody powierzchniowe na terenie Gminy reprezentowane są przez potoki: Łososinę, Stradomkę i Chyszówkę oraz inne mniejsze potoki. Gmina Dobra nie posiada surowców mineralnych, które mogłyby zasadniczo wpłynąć na rozwój przemysłu na tym terenie. Występują tutaj tylko złoża piaskowca, wydobywanego w niewielkim kamieniołomie nie na skalę przemysłową w miejscowości Porąbka. Klimat gminy jest stosunkowo łagodny, charakteryzują go niewielkie wahania temperatury, umiarkowane wiatry (50% to wiatry zachodnie, czasem dociera tu wiatr halny). Latem opady związane są z gwałtownymi burzami (lipiec) i stają się rzadsze od połowy sierpnia. Świeże powietrze, cisza, spokój, piękne krajobrazy, dostępność komunikacyjna, bogactwo flory i fauny to doskonałe atuty Gminy Dobra jako bazy turystycznej.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w pierwszej przesyłce było:
- niezbędnik turystyczny (przewodnik, informator oraz mapy w jednym),


Druga koperta jest od Urzędu Gminy Radzanowo - gmina wiejska w Polsce położona w województwie mazowieckim, powiat płocki. W latach 1975–1998 gmina należała administracyjnie do województwa płockiego. Siedziba gminy to Radzanowo.


W tej gminie na pewno warto zwiedzić:
* Radzanowo:
- Kościół parafialny pod wezwaniem św. Floriana w stylu neogotyckim, murowany, wzniesiony w latach 1858-1859. Na cmentarzu przykościelnym drewniana dzwonnica,
- Pozostałości zespołu dworskiego w postaci murowanego spichlerza,
* Ciółkowo:
- Zespół dworski złożony z murowanego, klasycystycznego dworu z połowy XIX w. i fragmentów parku,
* Dźwierzno:
- Grodzisko pierścieniowate z okresu wczesnośredniowiecznego zwane "okopiec",
* Woźniki:
- Zespół sakralny złożony z murowanego klasycystycznego kościoła z 1819 r. oraz XIX-wiecznej murowanej dzwonnicy,
- Zespół podworski, na który składają się murowany dwór z przełomu XIX i XX w. oraz pozostałości parku,
* Kosino:
- Zespół podworski, na który składają się będący w ruinie dawny murowany dwór z II połowy XIX w. i współczesny mu park - niestety mocno zdewastowany, * Męczenino:
- Spichlerz z połowy XIX w. oraz resztki parku krajobrazowego,
* Rogozino:
- Dawny dwór murowany z pocz. XIX w,
- Kapliczka przydrożna wzniesiona w połowy XIX w. z ludową rzeźbą Matki Boskiej Skępskiej,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W drugiej kopercie była:
- przypinka (PIN) z herbem,


Trzecia i ostatnia na dziś przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny - gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, powiat kielecki. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie kieleckim. Siedziba gminy to Nowiny (do 31 grudnia 2011 oficjalnie Osiedle Nowiny). Gmina Sitkówka-Nowiny powstała 1 stycznia 1973 r. Na przestrzeni lat nieco zmieniła się jej powierzchnia. Na początku lat osiemdziesiątych odłączono od gminy i przyłączono do Kielc część miejscowości Sitkówka-Nowiny. Z kolei w 1996 r. odłączono od gminy Chęciny, a przyłączono do gminy Sitkówka-Nowiny miejscowość Bolechowice. Wtedy to gmina osiągnęła swoją obecną powierzchnię. Gmina Sitkówka-Nowiny uchodzi za najbogatszą gminę w województwie świętokrzyskim i jedną z najbogatszych w Polsce. Na terenie gminy zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków, która obsługuje Kielce. Znajdują się tu jedne z największych w Europie i na świecie zakłady przemysłu cementowo-wapienniczego, takie jak Cementownia Nowiny czy ZPW Trzuskawica. Na terenie gminy działają również przedsiębiorstwa: Strabag sp. z o.o, Multipak opakowania tekturowe, Delkar, Budopol-Delta Sp. z o.o., Euro-Gaz sp.j. W gminie Sitkówka-Nowiny znajdują się nowoczesne obiekty sportowo-rekreacyjne w GOKSiR, m.in. kryta pływalnia „Perła” wybudowana w 1994 r. jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce i pełnowymiarowy stadion piłkarski o pojemności 1000 miejsc czwartoligowego GKS Nowiny założonego w 1974 roku.


Gmina Sitkówka - Nowiny pomimo niewielkiej powierzchni od lat zaliczana jest do na prężniej rozwijających się gmin w Polsce. Naturalne bogactwa mineralne stały się fundamentem rozwoju tych ziem od XI wieku do czasów obecnych. Obszar gminy jest rajem dla geologów oraz miłośników kolekcjonowania minerałów. Znaczną część gminy stanowi Chęcińsko - Kielecki Park Krajobrazowy. Gmina Sitkówka - Nowiny jest jedynym miejscem w Europie, gdzie na tak małej powierzchni występują skały wszystkich epok geologicznych, jakie zeszyły na ziemi w ciągu ostatnich 500 mln. lat. Na terenie Parku znajduje się najpiękniejsza w Europie Jaskinia Raj z bogatą szatą naciekową, stalaktytami, stalagnatami, stalagmitami i śladami pobytu człowieka  neandertalskiego oraz tajemnicza i dotychczas niezbadana Jaskinia Piekło. Na turystów odwiedzających gminę czeka nowoczesna baza noclegowa w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym i hotelach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mile spędzą czas na krytej pływalni ,,Perła" z sauną i gabinetem odnowy biologicznej.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w trzeciej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- długopis,
- smyczkę,
- list,
- przypinka (PIN) z herbem - kolejna 2330 w kolekcji !!!To wszystko na dziś 😀
Na kolejny gadżetowy wpis z nowymi przesyłkami i paczkami zapraszam już wkrótce...

6 komentarzy: