piątek, 22 marca 2019

Piątkowe - 5 przesyłek, zobaczcie co dla Was dziś przygotowałem ;) - wpis numer 782

Dziś mamy 22 marca 2019 rok. Jak zawsze witam Was bardzo serdecznie na moim blogu i dziękuje za, to że jesteście ze mną obecni 😀 Po ostatnim wpisie i wizycie w statystykach mogę chyba śmiało powiedzieć, że bardzo Wam się on spodobał - dla spóźnialskich LINK 😏 Piątek, piąteczek, piątunio - kto go nie lubi ? Piątek to piąty dzień tygodnia, dzień, w którym rozpoczyna się weekend oraz nazwisko polskiego piłkarza, który wczoraj w meczu z Austrią w 68 minucie strzelił dla nas gola - dzieki temu udało się nam wygrać całe spotkanie 😎

Co do gadżetów to dziś w menu mam dla Was 5 nowych przesyłek. Będzie coś: przyjacielskiego od gwiazdy oraz wiosenna wycieczka po ciekawych regionach Polski. Za oknem świeci nam słońce a moja lista z pozytywami właśnie wita kilka nowych pozycji między innymi od: 3 urzędów i 2 firm 😊 Naprawdę miło jest otrzymywać takie maile o treści: "Cześć Łukasz! Dziękujemy za kontakt - oczekuj paczki", "Dzień dobry, zorganizujemy małą niespodziankę dla Pana. Pozdrawiamy!" czy na przykład: "Jasne przygotujemy pakiet gadżetów dla Ciebie" - DZIĘKUJE 😀

Jako BONUS mam dla Was kilka siedleckich wiosennych akcentów - mam nadzieje, że będą Wam się podobać 😊😉😀I tym właśnie wiosennym akcentem przechodzimy do prezentacji nowych przesyłek na blogu.
3,2,1 START...

PS: Jak zawsze liczę na górę Waszych nowych komentarzy pod moimi postami - dajcie także łapki w górę na fanpage'u 😊


Pierwsza koperta pochodzi od przyjaciela bloga Arkadiusza.

Piotr Stramowski - polski aktor, pochodzący z Warszawy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2012). W 2016 był nominowany do zdobycia statuetki Gwiazda Plejady w kategorii „Debiut roku” podczas Wielkiej Gali Gwiazd Plejady. W 2018 roku zdobył nagrodę Węża w kategorii "najgorszy aktor" za film Botoks w reżyserii Patryka Vegi. Prywatnie jest mężem aktorki Katarzyny Warnke.

Katarzyna Warnke - polska aktorka teatralna i filmowa, pochodząca z Grudziądza. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Karierę teatralną rozwijała w Starym Teatrze w Krakowie, obecnie związana jest z warszawskim Teatrem Rozmaitości. Ma za sobą role serialowe, filmowe m.in. w "Lekarzach", "Teraz albo nigdy!", "Botoksie", "Ach śpij kochanie". Za rolę Laury w "W spirali" została nominowana do nagrody Złotego Szczeniaka. Prywatnie jest żoną aktora Piotra Stramowskiego.


A w pierwszej kopercie znalazłem:
- wspólne zdjęcie z autografami Piotra Stramowskiego i Katarzyny Warnke,


Co prawda kiedyś wysłałem list dla Pana Piotra, ale niestety do mnie nie wrócił - więc bardzo się cieszę z tej przesyłki od przyjaciela bloga 😊

!!! Dziękuje bardzo Arek za taki super prezent. Autograf na pewno wzbogaci moją kolekcję - pozdrawiam !!!

Druga przesyłka jest od Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu - powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nowy Tomyśl. W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Lwówek, Nowy Tomyśl, Opalenica, Zbąszyń, gminy wiejskie: Kuślin, Miedzichowo i miasta: Lwówek, Nowy Tomyśl, Opalenica, Zbąszyń.


Jedną z największych atrakcji powiatu nowotomyskiego jest charakterystyczny układ osadnictwa w jego środkowej części, powstały w okresie kolonizacji olęderskiej. Okolice Nowego Tomyśla były największym obszarem tego osadnictwa w Wielkopolsce. Kolonizacja olęderska rozpoczęła się tutaj od założenia ok. 1692 r. wsi Sękowo i trwała przez cały następny wiek. Osadnicy osiedlali się głównie na terenach leśnych. Pamiątką po tym zagospodarowaniu jest układ zabudowy w formie oddalonych od siebie pojedynczych gospodarstw, połączonych pomiędzy sobą skomplikowaną siecią dróg i dróżek. W osadach pochodzenia olęderskiego czasem występuje też zabudowa bardziej zwarta, np. w Bolewicku i Lewiczynku. Poszczególne obejścia są na ogół obszerne i mają wiele starszych, solidnie wykonanych budynków (często jeszcze drewnianych). Na 21 wsi w gminie Miedzichowo aż 15 ma olęderską przeszłość, rozproszone gospodarstwa rozciągają się też na dużej przestrzeni wokół Nowego Tomyśla.

Do ciekawych zabytków powiatu nowotomyskiego należą: zespół pałacowo-parkowy w Posadowie, zespół pałacowo-folwarczny w Wąsowie, pozostałości twierdzy w Zbaszyniu, kościoły drewniane w Brodach i Bukowcu oraz murowane we Lwówku, Michorzewie, Opalenicy, Zbaszyniu i poewangelicki w Nowym Tomyślu.

Turyści przybywający do Zbąszynia - turystycznej „stolicy” powiatu - mogą liczyć na bardzo dobrze przygotowaną bazę gastronomiczno-noclegową. Obejmuje ona m.in. blisko 500 miejsc noclegowych. Drugie tyle oferują pola namiotowe. Popularnością cieszą się też leśne pola biwakowe nad Jez. Głębokim i Jez. Lutol. Tanie noclegi zwłaszcza dla młodzieży, zapewniają szkolne schroniska młodzieżowe w Bolewicku i Zbąszyniu. Rozwój turystyki na terenie powiatu nowotomyskiego rozpowszechniają rajdy i inne imprezy zbiorowe organizowane przez szkoły, PTTK, kluby i organizacje młodzieżowe, Automobilklub, itp.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W drugiej przesyłce było:
- mapa powiatu,
- 3 przypinki PIN z herbami (jedna zasili moją kolekcję a dwie pójdą na wymianę) - kolejna 2438 w kolekcji !!!Trzecia przesyłka pochodzi od Urzędu Miejskiego w Tucznie - miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, powiat wałecki, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tuczno. Położone na Pojezierzu Południowopomorskim, ok. 5 km na wschód od Drawieńskiego Parku Narodowego, w historycznej Wielkopolsce. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1395 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim.


W Tucznie warto zobaczyć następujące miejsca:
- Zamek Wedlów,
- Kościół Wniebowzięcia NMP - znajduje się w południowo-zachodniej części Tuczna. Wybudowany w stylu gotyku pochodzi z XV wieku. Do niewielkiego kościoła dobudowana jest ogromna wieża zwieńczona wąskim hełmem. Wewnątrz można zobaczyć barokowe wyposażenie (ambona, ołtarz, organy, dzwon) oraz XX-wieczne polichromie. Kościół wybudowano w 1522 roku, a w latach 1636 i 1640 zawaliła się wieża kościelna. W 1834 zawalił się kościelny dach. Obecnie jest to kościół parafialny,
- Kuria - dom zwany Kuria pochodzi z XVIII wieku, mieści się przed bramą wjazdową do Zamku,
- Kapliczka św. Jerzego - zbudowana w I połowie XVII wieku, znajduje się na niewielkim wzgórzu w południowej części miasta,
- Układ urbanistyczny dawnego miasta - pochodzi z XIV wieku,
- Kompleks umocnień Wału Pomorskiego - pochodzi z lat 1922-1939,

Wartymi uwagi są także atrakcje przyrodnicze:
- Obszar chronionego krajobrazu „Puszcza nad Drawą”,
- Rezerwat przyrody „Mszary Tuczyńskie”,
- Rezerwat przyrody „Leśne Źródła”,
- Rezerwat przyrody „Nad Liptowskim Jeziorem”,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w trzeciej przesyłce znalazłem:
- mapa i folder nadleśnictwa tuczno,
- folder reklamowy,
- zestaw 8 pocztówek w etui,
- mała składana mapka,
- pendrive 16 GB,
- latarka,
- smyczka,
- długopis,
- przypinka PIN - kolejna 24439 w kolekcji !!!


Czwarta przesyłka jest od Urzędu Gminy Szydłowo - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, powiat pilski. Nazwa gminy pochodzi od wsi Szydłowo, jednak siedzibą jest Jaraczewo. Na terenie gminy funkcjonuje lądowisko Krępsko.


Gmina posiada szereg zabytków, reprezentują one różne style i pochodzą z różnych okresów. Do najciekawszych obiektów zabytkowych położonych na terenie gminy Szydłowo należą m.in.:

- Kościół barokowy z lat 1687 – 94 z wyposażeniem  z przełomu XVII i XVIII wieku w Skrzatuszu,
- Neogotycki poewangelicki kościół z XIX wieku w Szydłowie,

- Neogotycki kościół z XIX wieku w Starej Łubiance,

- Eklektyczny dwór z XIX wieku w Starej Łubiance,

- Chałupy szachulcowe z XIX wieku w Starej Łubiance,

- Drewniany kościół z XVII wieku w Zawadzie,

- Neogotycki kościół z XIX wieku w Pokrzywnicy z renesansowym dzwonem z XVI wieku,

- Neoromański kościół z XIX wieku w Róży Wielkiej,

- Skansen wodny (Kuźnia) z XIX wieku w Krępsku,

- Pałac z początku XX wieku w stylu modernistycznym  w Kotuniu,

- Elektrownia wodna w Dobrzycy na Gwdzie, z początku XX wieku,

SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W czwartej przesyłce było:
- mapa gminy
- skrobaczka do szyb,
- 2 zestawy pasków do zaznaczania,
- małe lusterko (już wiem kogo się spodoba),
- długopis,
- ołówek,
- 2 zestawy żetonów do wózków sklepowych,
- przypinka PIN z herbem,


Piąta i ostatnia na dziś przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Przeworno - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, powiat strzeliński. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim. Siedziba gminy to Przeworno.


Gmina Przeworno, to wiele ciekawych miejsc, które zachęcają do jej odwiedzenia. Intrygują zwiedzających swoją historią i nieodkrytymi dotąd tajemnicami. Są one nierozerwalnie związane z naszą ziemią i tworzą jej niepowtarzalny klimat. Stanowią zachętę do złożenia wizyty w Gminie Przeworno, by przyjrzeć się z bliska tym nieznanym, interesującym miejscom. Zapraszamy na wędrówkę po Gminie Przeworno i samodzielne odkrywanie uroków naszych pięknych kościołów, pałaców, folwarków. Zapraszamy również do czynnego wypoczynku w okolicach góry Gromnik, gdzie mnogość szlaków turystycznych pozwoli spędzić czas, jak również delektować się bogactwem flory i fauny lasów porastających naszą" Małą Ojczyznę”. Zachęcamy także do podziwiania wyrobisk kamieniołomu łupków kwarcytowych w Jegłowej, a także korzystania z potencjału rekreacyjno - wypoczynkowego polderu w okolicach Przeworna. Odkrywanie interesujących miejsc Gminy Przeworno, to niezapomniana przygoda, jak również lekcja historii i przyjemność obcowania z przyrodą i atrakcjami naszej ziemi

A oto niektóre z ciekawych miejsc w gminie Przeworno:
- Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Jegłowej - najstarsza część to wieża z XV w. wykonana z kamienia łamanego,
- Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Przewornie - po raz pierwszy wymieniony w 1335 r. W  roku 1428 został zniszczony. Odbudowany w 1575 r., po czym ponownie został zburzony w XVII w.,
- Pałac w Konarach - budynek powstał w 1736 r. W roku 1921 został zniszczony przez pożar, ale szybko został odbudowany w stylu neoromańskim. Dziś pięknie wyremontowany i zadbany, 
- Pałac w Stanicy - Pałacyk miłości - tak potocznie nazywano pałacyk w Stanicy. Owa nazwa wzięła się od historii z młodym synem właściciela majątku w Konarach, który to zakochał się w pięknej młodej cygance. Ojciec, mimo nie akceptowania tego związku, polecił wybudować dla nich niewielki pałacyk w Stanicy. Do roku 1945, w pałacu zamieszkiwali zarządcy Konarskiego majątku. Sama zawierucha wojenna oszczędziła pałacyk. Nie oparł się jednak żołnierzom Armii Czerwonej, która to w czerwcu 1945 roku doszczętnie ogołociła posiadłość. W latach 60, XX wieku budowla ta jak i wszystkie inne z tego okresu przeszła w posiadanie Państwowych Gospodarstw Rolnych. Przez następne lata, budynek popadał w ruinę, aż pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy postanowiono go rozebrać. Od roku 1988 pałacyk jest w posiadaniu prywatnym i stopniowo remontowany,
- Kamieniołom łupków kwarcytowych w Jegłowej - na południe od wsi kamieniołomy - dawniej Zakłady Magnezytowe, dziś zakład Kwarcyt, gdzie wydobywane są łupki kwarcowe - jest to jedyne takie udokumentowane stanowisko w Polsce. W wyrobisku a także w dwóch hałdach kopalnianych występują rzadkie minerały, w tym kryształ górski,
- Góra Gromnik - najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich (Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich), położone na wysokości 395 m n.p.m. Węzeł szlaków turystycznych. W czasach prehistorycznych Gromnik mógł być miejscem kultu pogańskiego, podobnie jak Ślęża.
- Pałac w Przewornie - Prawdopodobnie w roku 1447, t.j. z chwilą objęcia Przeworna przez ród von Czirnów, w południowo - wschodnim krańcu wsi, nad odgałęzieniem rzeki Krynka, rozpoczęto budowę istniejącego do dziś zamku,
- Dobroszów - kościół filialny p.w. św. Jadwigi z końca XIII w. powstały kościół powstał ok. 1750 r. na miejscu w którym wcześniej stał drewniany kościół. Wewnątrz okazały barokowy ołtarz z XVIII w. przedstawiający scenę z obrazem modlitwy św. Jadwigi. Ciekawym elementem tego kościoła jest drewniana, rokokowa ambona w kształcie wieloryba,
- Cierpice - w tej miejscowości niewątpliwie na uwagę zasługuje Kościół p.w. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Obiekt datowany jest na XV w. – przebudowa prawdopodobnie nastąpiła w XIX w. Wnętrze kościoła zdobi drewniany ołtarz z 1901 r. w którym znajduje się figura Św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus,
- Karnków - kościół filialny p.w. Św. Wawrzyńca - powstały ok. 1335 r. Kościół został znacznie zniszczony po II wojnie światowej. Po czym został odbudowany w 1973r.,
Rożnów - kościół filialny p.w. Św. Maksymiliana Kolbe z połowy XIV w. Kościół został przebudowany w XIX w. Po 1534 r. służył protestantom. Częściowo zniszczony w 1945 r. po czym został na nowo odbudowany i przekazany w ręce katolików,
- Samborowiczki - kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela. Obiekt powstał w połowie XIX w. w stylu neoromańskim. Wnętrze Kościoła zdobi eklektyczny ołtarz główny z końca XIX w. W nawie ołtarza obraz Chrystusa,
- Sarby - kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecny neogotycki Kościół został wzniesiony w miejscu starego; Powstanie datuje się na 1884 r. W nawie ołtarza głównego znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która trafiła do Kościoła po 1945 r. z Netreba na Kresach,
- Siemisławice - kościół p.w. Św. Antoniego. Obiekt zachowany w stylu barokowym, pochodzi z lat 1729 – 1734. Ołtarz główny zdobi drewniana rzeźba Trójcy Świętej. Na uwagę zasługuje również ambona wykonana w roku 1746,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w piątej i ostatniej przesyłce było:
- folder informacyjny,
- 3 ulotki,
- 2 mapy,
- 3 grafiki,
- 2 zakładki do książek,
- kalendarzyk informacyjny,
- 2 długopisy,
- list,


Kolejny piątkowy dzień przynosi nowe skarby do moich dwóch kolekcji - oto i one:To wszystko na dziś 😀
Na kolejny gadżetowy wpis z nowymi przesyłkami i paczkami zapraszam już wkrótce...

14 komentarzy:

 1. Gratulacje :)
  https://paulin10.blogspot.com/2019/03/204-daley-blind.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszedzie widać już wiosne :)
  gratuluje przesyłek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe przesyłki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulację! :)
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć! Gdzie Twój listonosz?
  Bo widzie brak nowego wpisu?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń