środa, 12 czerwca 2019

Środowe - 15 kopert/przesyłek, duża nie zawsze musi być temperatura za oknem, ale także może być duża ilość nowych przesyłek - wpis numer 808

Dziś mamy 12 czerwca 2019 rok. Witam Was w pierwszym gadżetowym poście w tym tygodniu na blogu 😊 Za oknami upalna pogoda (moja stacja pogody całkiem już zgłupiała, obecnie pokazuje aż 39,2 stopnie) - dobrze, że ja przy komputerze mam wiatrak 😉 Przejdę dziś od razu do konkretów, ponieważ mamy dużo pracy. W sumie przez trzy dni nazbierało się aż 15 nowych przesyłek do zaprezentowania dla Was na blogu. Co prawda ten wpis miał być wczoraj, ale z racji awarii internetu miałem go przełożyć na dzień dzisiejszy 😐 będzie: kilka informacji katolickich, dwie gwiazdy muzyczne, dwie instytucje, wizyta w powiatach/miasta i gminach Polski oraz coś do przetestowania. Mogę chyba śmiało powiedzieć, że po takich dniach jak ten moja lista pozytywów zostaje dość mocno odchudzona - ale kilka nowości jak zawsze się pojawiło: 2x na autograf i 1 urzędowa. 

20 LAT JAKBY JEDEN DZIEŃ:
W poniedziałek dwa dni temu minęło równo 20 lat od pielgrzymki Jana Pawła II do Siedlec. Tak to już od tej pamiętnej daty dla miasta 11 czerwca 1999 roku minęło tyle dużo czasu. Pamiętam jak by to było wczoraj, miałem wtedy 6 lat i zachorowałem na różyczkę - dlatego wspólnie z tatą oglądałem mszę papieską w telewizji. W związku z tych historycznym wydarzeniem w ubiegłą niedzielę została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Następnie po Marszu dla Życia i Rodziny na lodowisku odbył się Festyn Papieski - gwiazdą wieczoru był koncert zespołu "Arka Noego". W ostatniej części obchodów tego dnia obył się wspólny przemarsz pod Krzyż Papieski na Błoniach Siedleckie z Modlitwą Różańcową. W tym miejscu warto też wspomnieć o pamiątkowym albumie z historycznymi zdjęciami z pielgrzymki Jana Pawła II do Siedlec (jest w nim wiele ciekawych zdjęć).

!!!  ZAPRASZAM NA MOJĄ FOTO/VIDEO RELACJĘ !!!

I tym rocznicowym wydarzeniem przechodzimy do prezentacji nowych kopert i przesyłek na blogu
3,2,1 ZACZYNAMY...

PS: Mam taką cichą nadzieje na górę Waszych nowych komentarzy tutaj na blogu i na fanpage'u.


Pierwsza koperta pochodzi od zespołu Yankiel Music.
Yankiel Music - zespół muzyczny z nurtu disco polo, pochodzący z Bielska Podlaskiego. Głównym wokalistą jest Piotr Lewczuk, prywatnie lekarz ortopeda i pasjonat muzyki. Do grona jego hitów należy zaliczyć: "Na koniec świata", "O rety kobiety", "Bez Ciebie", "Jesteś moim niebem", "Jak łyse konie" czy "Jesteś mą jedyną".


Zapraszam do wysłuchania piosenki Yankiel Music - "Ty i Ja":


A w pierwszej kopercie było:
- zdjęcie z autografem od Yankiel Music,


!!! Dziękuje bardzo za zdjęcie z autografem oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Druga koperta jest od zespołu Kombi.
Kombi - polski zespół muzyczny, założony w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego, występujący początkowo pod nazwą Akcenty, a po jej zmianie w 1976 roku jako Kombi. Nazwa zespołu pochodzi od kombinacji różnych stylów muzycznych. W początkowym okresie działalności grupa wykonywała muzykę z pogranicza stylów jazz-rock, fussion, rock. W końcu lat 70. kojarzony był jako sztandarowy zespół Muzyki Młodej Generacji. Od początku lat 80. ukształtował się znany do dzisiaj styl Kombi, charakteryzujący się wiodącą rolą instrumentów klawiszowych. Muzyka zespołu bliska jest stylom elektro-rock i synth pop. Kombi było jednym z najpopularniejszych polskich zespołów dekady lat 80. Charakterystyczne dla zespołu jest to, że poza piosenkami wykonuje także wiele utworów instrumentalnych. Do najpopularniejszych piosenek zespołu zalicza się m.in. „Black and White”, „Hotel twoich snów”, „Jej wspomnienie”, „Kochać cię - za późno”, „Królowie życia”, „Linia życia”, „Nie ma zysku”, „Nasze rendez - vous”, „Przytul mnie”, „Słodkiego miłego życia”, „Za ciosem cios”. Najpopularniejsze utwory instrumentalne zespołu to „Cyfrowa gra”, „Komputerowe serce”, „Bez ograniczeń”, „Taniec w słońcu”, „Wspomnienia z pleneru” czy „Zaczarowane miasto”.


W drugiej kopercie znalazłem:
- pocztówka z podpisami członków zespołu Kombi,


!!! Dziękuje bardzo za pocztówkę z autografami oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Trzecia koperta pochodzi od Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika.
Stanisław Budzik - polski duchowny rzymskokatolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie w latach 1998–2004, biskup pomocniczy tarnowski w latach 2004–2011, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 2007–2011, arcybiskup metropolita lubelski od 2011.


A w trzeciej kopercie był:
- obrazek z nadrukiem podpisu Arcybiskupa Stanisława Budzika,


!!! Bóg zapłać za obrazek z nadrukiem podpisu Księdza Arcybiskupa oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Czwarta koperta jest od Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia.
Grzegorz Ryś - polski duchowny rzymskokatolicki, doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 2007–2011, biskup pomocniczy krakowski w latach 2011–2017, arcybiskup metropolita łódzki od 2017.


W czwartej kopercie był:
- obrazek z nadrukiem podpisu Arcybiskupa Grzegorza Rysia,


!!! Bóg zapłać za obrazek z nadrukiem podpisu Księdza Arcybiskupa oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Piąta przesyłka pochodzi od Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Piotr Greger - polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy bielsko-żywiecki od 2011.


A w piątej przesyłce było:
- duże zdjęcie z podpisem Księdza Biskupa,


!!! Bóg zapłać za zdjęcie z podpisem Księdza Biskupa oraz wsparcie mojej kolekcji !!!

Szósta przesyłka jest od pewnej instytucji związanej z Argentyną.
W szóstej przesyłce znalazłem:
- 4 wstążki,
- 3 przypinki PIN (w tym dwie takie same) - kolejne 2541 i 2542 w kolekcji !!!


Siódma gruba przesyłka pochodzi od Centrum Kształcenia Podyplomowych Pielęgniarek i Położnych w Warszawie (ul. Pawińskiego 5A, 02-106 Warszawa).


A w siódmej i grubej przesyłce było:
- 2 papierowe torby,
- kalendarz trójdzielny,
- kalendarz książkowy,
- duża teczka,
- informator,
- długopis,


Ósma przesyłka pochodzi od Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej - powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Dąbrowa Tarnowska. W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, gminy wiejskie: Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz i miasta: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin.


Poszukiwacze wrażeń, różnych tajemnic, pięknych widoków czy miejsc historycznych znajdą z pewnością wiele interesujących zabytków dziedzictwa kulturowego i szlaków wartych zobaczenia.
Na terenie powiatu znajduje się jedno z najciekawszych muzeów techniki komunikacyjnej w Polsce - Muzeum Drogownictwa w Szczucinie działające jako Wydział Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Obiekt ten usytuowany jest przy drodze krajowej nr 73 prowadzącej z Kielc do Tarnowa. Muzeum gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym jak np. maszyny i urządzenia do budowy dróg i mostów czy dokumenty historyczne. Do zabytków architektonicznych należy zabytkowa Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, która obecnie działa jako Ośrodek Spotkania Kultur będący miejscem dialogu międzykulturowego.
Niewątpliwie największą atrakcją, obok zabytków architektonicznych i muzealnych, jest wieś Zalipie w gminie Olesno, tzw. "malowana wieś". Nie ma w Polsce drugiej takiej wsi, z tak fantastycznie i zarazem fantazyjnie pomalowanymi domami i zagrodami w oryginalne motywy kwiatowe.

Warto bliżej poznać również historię naszego regionu. Pierwsze wzmianki o najstarszych osadach w powiecie dąbrowskim pochodzą z początków XIII wieku. Z przeszłością Powiatu Dąbrowskiego związane są znane postacie historyczne jak np. Henryk Sucharski, Jakub Bojko, Józef Zauski, a także znana poetka Maria Kozaczkowa. Na terenie powiatu znajduje się również wiele miejsc pamięci narodowej z okresu I i II wojny światowej. Powiat dąbrowski to region rolniczy z tradycjami upraw truskawek, ogórków i innych produktów ekologicznej żywności. Do inwestowania zachęca Specjalna Strefa Ekonomiczna w Dąbrowie Tarnowskiej działająca jako Podstrefa Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powiat dąbrowski posiada bogatą ofertę kulturalną. Organizujemy ciekawe imprezy o charakterze kulturalnym i sportowo – rekreacyjnym. Corocznie w kolejnej gminie powiatu odbywa się Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze. Jest to impreza, podczas której czcimy tradycję dożynek oraz promujemy lokalne przedsiębiorstwa. Do innych imprez kulturalnych organizowanych na terenie naszego powiatu należą m.in.: konkurs Malowana Chata, Wianki nad Wisłą w Szczucinie, Święto Truskawki, Powiatowy Konkurs Palm i Plastyki Obrzędowej. Powiat dąbrowski jest otwarty i gościnny dla wszystkich, którzy go odwiedzają oraz przyjazny dla chętnych do inwestowania.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W ósmej przesyłce znalazłem:
- 5 pocztówek,
- zapach samochody,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2543 w kolekcji !!!


Dziewiąta przesyłka jest od Urzędu Miasta i Gminy Mrozy - miasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, powiat miński, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mrozy. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego. Siedziba gminy położona jest 5 km od drogi krajowej nr 2 Świecko - Terespol. Stacja kolejowa znajduje się na magistrali kolejowej E 20, Moskwa - Berlin. W miejscowości działa Ludowy Zespół Sportowy „Watra Mrozy”. Atrakcją turystyczną jest rezerwat przyrody Rudka Sanatoryjna. Wieś była znana w XVI wieku pod nazwą Grozy. Na początku XX wieku zasłynęła jako letnisko i uzdrowisko. Bywał tu między innymi malarz Józef Rapacki, jego brat Wincenty – aktor Teatru Narodowego, malarz Stanisław Masłowski i poeta Artur Oppman. 1 stycznia 2014 Mrozy uzyskały status miasta.


Gmina Mrozy to zaciszny, a jednocześnie ciekawy, malowniczy i gościnny obszar wschodniego Mazowsza w powiecie mińskim. Siedziba gminy oddalona jest o 58 km od Warszawy i 35 km od Siedlec, co stwarza doskonałą możliwość korzystania z dobrodziejstw dużych aglomeracji, przy równoczesnym stałym kontakcie z naturą. Ciekawa historia, czyste powietrze, lasy, rezerwaty przyrody z bogatą roślinnością, specyficzny mikroklimat oraz przyjazne warunki do jazdy rowerowej to tylko niektóre atuty gminy Mrozy. Docenił je dr Dunin, który w 1908 roku zakończył budowę Sanatorium Przeciwgruźliczego w Rudce, dziś zabytkowego, a jednocześnie nowoczesnego szpitala z oddziałem rehabilitacyjnym.  

Wśród wielu zabytków wyróżnić należy również pochodzący z połowy XVIII wieku kościół w Jeruzalu, znany wszystkim z serialu „Ranczo”. 

W okresie międzywojennym, doceniając walory klimatyczno - przyrodnicze oraz dogodne położenie w stosunku do dużych ośrodków miejskich, powstała w Mrozach idea urbanistyczna „Miasta Ogrodu”, którą od kilkunastu lat sukcesywnie przywracamy. Niewątpliwie unikalnym w skali Europy jest odbudowany na trasie Mrozy – Rudka tramwaj konny. Wzdłuż trasy tramwaju powstała ścieżka ekologiczna ukazująca piękno tutejszego rezerwatu. Tereny przeznaczone pod budownictwo oraz infrastruktura techniczna stwarzają doskonałe warunki do osiedlania się i inwestowania. Dążąc do jej zrównoważonego rozwoju, rozbudowujemy i modernizujemy nie tylko drogi, wodociągi, kanalizację czy oświetlenie uliczne, ale również placówki oświatowe, kulturalne, świetlice wiejskie i obiekty sportowe. W gminie znajdują się przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, liceum z różnymi profilami kształcenia oraz instytucje kultury w postaci biblioteki i centrum kultury. Organizujemy kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych rocznie: muzycznych, plastycznych, teatralnych w postaci koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej, wystaw, spektakli teatralnych, występów kabaretowych, konkursów czy imprez plenerowych, jak również seansów kinowych. Z bogatej oferty imprez, jak również zajęć artystycznych korzystają zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.
Za nami wiele, przed nami jeszcze więcej, ale widzimy, że podjęte dotychczas działania czynią naszą gminę nowoczesną, przyjazną dla mieszkańców i gości, z jednoczesnym poszanowaniem posiadanych zasobów naturalnych.

SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w dziewiątej przesyłce było:
- smyczka,
- 2 długopisy,
- przypinka PIN z herbem,


Dziesiąta koperta pochodzi od Urzędu Miasta w Sierpcu - miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy, około 40 km na północ od Płocka. Siedziba władz powiatu sierpeckiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa płockiego. Założone w 1322 roku jako miasto duchowne w powiecie sierpeckim województwa płockiego, prawa miejskie potwierdzone w 1389 roku, gdy Sierpc stał się własnością prywatną.


Do zabytków i miejsc wartych odwiedzenia w mieście Sierpc należą:
- Gotycki kościół pod wezwaniem świętych Wita, Modesta i Krescencji, farny, z XIV lub XV w., wnętrze barokowe, ołtarz z elementami rokokowymi, w murach kościoła zachowały się fragmenty wcześniejszej romańskiej świątyni, według podania miejscowego wybudowanej na ruinach świątyni pogańskiej,
- Gotycki kościół Ducha Świętego z końca XV w., wewnątrz późnogotycka polichromia z lat 1519-1529,
- Zespół klasztorny na wzgórzu zwanym dawniej Loret: gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVI w., wewnątrz gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV w. w neoromańskim ołtarzu głównym, barokowy klasztor benedyktynek z pocz. XVIII w. murowany z cegły z kaplicą z barokowym wnętrzem, barokowa dzwonnica murowana z końca XVIII w.,
- Poewangelicki kościół świętego Stanisława Kostki, z 1913 roku, zwany potocznie kościołem szkolnym, wybudowany w stylu neogotyckim, obecnie znacznie przebudowany,
- Drewniany kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1744, przeniesiony ze wsi Drążdżewo do skansenu w Sierpcu w 2007 r.,
- Ruiny kościoła pod wezwaniem świętego Krzyża z XIV w., 
- Cmentarz żydowski,
- Klasycystyczny ratusz z 1841 r., obecnie siedziba Muzeum Wsi Mazowieckiej,
- Drewniany dom Kasztelanka z przełomu XVII i XVIII w. z charakterystycznym łamanym dachem, 
- Cerkiew z końca XIX w., dziś pozbawiona kopuł i znacznie przebudowana; obecnie siedziba sądu, 
- Muzeum Wsi Mazowieckiej - skansen na obrzeżach miasta,
- Murowane jatki miejskie z przełomu XIX i XX w.,
- Drewniana zabudowa najstarszej części miasta,
- Cmentarz parafialny z zabytkowymi XIX-wiecznymi nagrobkami - m.in. Ludwika Bytnera (zm. 1848 r.), Wojciecha Chrzanowskiego (zm. 1848 r.) i wielu innych.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

SIERPC Miasto ze smakiem
W dziesiątej przesyłce było:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2544 w kolekcji !!!


Jedenasta przesyłka jest od Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły - miasto w województwie wielkopolskim, powiat szamotulski, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szamotuły. Położone nad rzeką Samą, na Pojezierzu Wielkopolskim, ok. 35 km na północny zachód od centrum Poznania. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1383 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim.


Turysta w Szamotułach powinien odwiedzić właśnie te miejsca:
- Historyczny układ urbanistyczny (XIV-XX wiek), 
- Bazylika kolegiacka pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa (1423 rok),
- Zespół klasztorny reformatów obejmujący: kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża (lata 1675–1682) oraz klasztor (2. połowy XVII wieku), 
- Zespół zamkowy - Górków obejmujący: wieżę mieszkalną „Baszta Halszki” (z XIV w., przebudowaną w 1518 i 1869), budynek na podzamczu, tzw. Zamek (zbudowany w końcu XV w., przebudowany w 1518-1549, 1869), oficyna (z końca XVIII w.), park z fragmentami fosy i wałów ((XV) XIX w.),
- Dom przy ul. Braci Czeskich 8, szachulcowy, budynek dawnej poczty konnej (z XIX w.),
- Dom przy Rynku 10 - budynek dawnego Ogniska, obecnie biblioteka miejska (z połowy XIX w.),
- Budynek Poczty Polskiej (przełom XIX/XX w.).
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w jedenastej przesyłce znalazłem:
- podkładka pod myszkę komputerową,
- plan miasta,
- informator,
- długopis,
- breloczek,
- smyczka,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2545 w kolekcji !!!


Dwunasta przesyłka pochodzi od Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - miasto w województwie wielkopolskim, powiat wolsztyński, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn, położony w zachodniej części województwa nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1458 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim.


Wolsztyński turysta powinien odwiedzić następujące miejsca:  
* Kościół parafialny pod wezwaniem NMP (farny) Niepokalanie Poczętej, ul. Kościelna - najcenniejszy zabytek w mieście – późnobarokowy, powstał w II połowy XVIII w. Obecny kształt kościoła jest wynikiem remontów dokonanych w latach 1925 (zakrystia), 1987 (hełm wieży), 
* Poewangelicki kościół filialny Wniebowstąpienia Pańskiego,
* Klasztor pocysterski i opactwo oo. Cystersów w Obrze - założył je w 1231 r. Sędziwój – kantor katedry gnieźnieńskiej. Pierwsza świątynia przetrwała do XVI w. W 1596 r. poświęcenia nowego klasztoru i kościoła dokonał Jakub Brzeźnicki, biskup pomocniczy poznański. Obecny kościół pochodzi z XVII w. Jego gospodarzami od 1920 r. są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej,
* Pałac i park, ul. M. Drzymały 12 - zabytkowy park nad Jeziorem Wolsztyńskim w stylu angielskim z rzadkimi gatunkami drzew (miłorząb dwuklapowy, dąb), w którym stoi pałac neoklasycystyczny z początku XX wieku. Obecnie pałac jest zamknięty,
* Izba pamięci Roberta Kocha, ul. Roberta Kocha 12 - budynek dawnego szpitala, w którym pracował Robert Koch, laureat Nagrody Nobla. Obecnie znajduje się tu muzeum dr Roberta Kocha,
* Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, ul. Bohaterów Bielnika 26 - znajduje się tu kilka typowych dla tego regionu wiejskich zagród wraz z wyposażeniem wnętrz, m.in. karczma z 1706 r., stodoła zrębowa, stajnia z wozownią, studnia zrębowa, chałupa parobka, zrębowa chata, obora z wozownią oraz wiatrak „Koźlak” z 1603 r.,
* Muzeum Regionalne imienia Marcina Rożka, ul. 5 Stycznia 34 - mieszkał tu znany rzeźbiarz i malarz Marcin Rożek. Jest on autorem m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i Siewcy w Luboniu. W muzeum prezentowane są pamiątki po artyście oraz materiały dotyczące historii Wolsztyna i okolic. W ogrodzie zachowało się kilka rzeźb artysty,
* Parowozownia Wolsztyn,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

WOLSZTYN Pełną parą !
W dwunastej przesyłce było:
- 3 przypinki PIN - kolejna 2546 w kolekcji !!!


Trzynasta koperta jest od Urzędu Gminy Imielnie - gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, powiat jędrzejowski. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie kieleckim. Siedziba gminy to Imielno.


Szukacie informacji co w tej gminie warto zobaczyć - służę pomocą:
* Kościół św. Mikołaja w Imielnie - niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Mikołaja w Imielnie. Murowany kościół zbudowano już w XIII w., ale był on przebudowywany w XV i XVII w., restaurowany w 1913 r. Korpus świątyni ma układ trójnawowy, prezbiterium jest prostokątne, przy nawach bocznych od północy i południa znajdują się dwie kaplice, zapewne z XVII w. Ołtarz główny z 1. poł. XVIII w. utrzymany jest w stylu barokowym, dwa ołtarze boczne w kaplicach są późnobarokowe. Wewnątrz kościoła są liczne epitafia z XVI-XIX w., m.in. Mikołaja Mokrskiego (zm. 1591) w formie marmurowej tablicy w piaskowcowym, późnorenesansowym obramieniu trzymającymi herb Jelita. Warto także zwrócić uwagę na wmurowaną w ścianę południowej kaplicy gotycką (XV w.), kamienną płaskorzeźbę przedstawiającą Chrystusa w studni. Na uwagę zwracają także inspirowane surrealizmem  polichromie, wykonane w latach 1952-1954 przez Tadeusza Brzozowskiego i jego żonę  Barbarę Gawdzik-Brzozowską,
* Kościół św. Piotra i Pawła w Mierzwinie - drugim ważnym zabytkiem sakralnym w gminie Imielno jest kościół św. Piotra i Pawła w Mierzwinie. Pierwotny kościół parafialny wzniesiono w Grudzynach, najstarsza wzmianka źródłowa o jego istnieniu pochodzi z 1326 r. Obecny kościół św. Piotra i Pawła wzniesiony został w końcu XVI w. z fundacji Jerzego Niemsty Kuli. Kościół jest murowany, późnogotycki. Nawa jest dwuprzęsłowa, przy niej znajduje się kwadratowa kaplica z 1612 r., a od południa – przybudówka z zakrystią z 1888 r. Ołtarz główny wykonany jest w stylu późnobarokowym, dwa ołtarze boczne – rokokowe, w kaplicy znajduje się ołtarz barokowy. Wewnątrz świątyni znajdują się liczne epitafia z XVII-XVIII w., m.in. Piotra Oraczewskiego (pisarza ziemi krakowskiej, zm. 1610) i Stanisława Oraczewskiego (podczaszego krakowskiego, zm. 1648),
* Zespoły podworskie w Motkowicach i Stawach - w Motkowicach znajdują się pozostałości zespołu dworskiego Lanckorońskich z 1777 r., spalonego w 1945 r. Składają się na nie rządówka, czworak, brama, park z końca XVIII w. przekształcony w 2. poł. XIX w. (obecnie jego resztki stanowią park przy szkole), a z zespołu folwarcznego spichlerz ze stodołą i ruina plewnika, dwa inne spichlerze, gorzelnia, trzy domy oraz kuźnia. W Stawach zachowały się zespół dworski z 2. poł. XIX w. (odbudowany w dawnej formie w latach 1990-1993) oraz pozostałości parku. Powierzchnia parku wynosi ok. 2 ha.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w trzynastej przesyłce było:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2547 w kolekcji !!!


Czternasta przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Kuślin - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, powiat nowotomyski. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie poznańskim. Siedziba gminy to Kuślin. Pierwsze wzmianki o miejscowości Kuślin pochodzą z 1404 r. Walorami gminy są lasy bogate w zwierzynę łowną i runo leśne oraz zabytkowe zespoły pałacowo–parkowe w miejscowościach: Wąsowo, Chraplewo, Trzcianka, Michorzewo i Śliwno.


Gmina Kuślin zaprasza do obejrzenia i zwiedzania swoich zabytków:

* CHRAPLEWO:
- eklektyczny pałac z 1888 r., wokół park z unikatowym drzewostanem,
* GŁUPONIE:
- późnobarokowy dwór z końca XVIII w., zabudowania folwarczne,
* KUŚLIN:
- neogotycki kościół poewangelicki Zmartwychwstania Pańskiego z 1882r., domy z XIX/XX w.,
* MICHORZEWO:
- park krajobrazowy, neoklasyczny pałac z początku XX w., barokowo-klasycystyczny kościół NMP i Wszystkich Świętych z 1800 r. z witrażami Stefana Matejki (uczeń i bratanek Jana Matejki) przy nim grób Emilii Sczanieckiej,
* ŚLIWNO:
- park i dwór z połowy XIX w., przy kościele kamienna rzeźba MB Niepokalanej z końca XVIII w., kościół ewangelicki z 1778 r. (obecnie nieczynny), późnobarokowy kościół Świętego Krzyża z ok. 1780 r., pałac z 1728 r., przebudowany na klasycystyczny w 1780 r., park z końca XVIII w.,
* TRZCIANKA:
- park i pałac z 2 poł. XIX w. oraz kaplica neogotycka z tego samego okresu,
* TURKOWO:
- park z 1 poł. XIX w., drzewa pomnikowe, kaplica grobowa rodziny Stichów z XIX w.,
* WĄSOWO:
- barokowo-klasycystyczny pałac z 1781 r., z czterospadowym dachem, klasycystyczna kaplica-rotunda Wniebowstąpienia Pańskiego z ok. 1790 r., neogotycki zamek z czerwonej cegły klinkierowej z 1872 r., wspaniały park ze stawem i starym drzewostanem, przy wjazdach do parku domki eklektyczne ogrodnika i dozorcy, zespół jednolitych stylowo domów dla służby z przełomu wieków, zabudowania folwarczne.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W czternastej przesyłce było:
- 2 foldery reklamowe,
- pocztówka,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2548 w kolekcji !!!


Pietnasta i ostatnia na dziś przesyłka testowa pochodzi od firmy Smreki Michała Twardonia.
Firma Smreki - to marka powołana do życia z zamiłowania do niepowtarzalnej formy naturalnego drewna. Solidne i ponadczasowe stoły, wykonywane są ręcznie, zgodnie ze sztuką stolarskiego rzemiosła. Unikatowe stoły, stoliki, konsole oraz biurka powstają z połączenia ciepłego, litego drewna oraz stali. Każdy mebel od Smreki jest wykonywany zgodnie z wymaganiami klienta, aby mógł się stać funkcjonalną ozdobą zarówno nowoczesnych jak i klasycznych wnętrz. Więcej informacji na temat firmy znajdziecie na stronie internetowej oraz na fanpage'u.


A w piętnastej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- 6 próbek drewna, 

- folder reklamowy,
- wiztówka,


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).

4 komentarze: