środa, 17 lipca 2019

Środowe - 5 przesyłek, owocowo/gadżetowy post na blogu - wpis numer 816

Dziś mamy 17 lipca 2019 rok. Witam Was w to środowe gadżetowe popołudnie na moim blogu 😉 Po poniedziałkowych 14 przesyłkach dziś przyszła kolej na trochę mniejszą ilość nowych kopert - mowa tu o 5-ci, ale jak zawsze od mojego ulubionego listonosza 😀 Wspólnie poruszymy kilka przyrodniczych tematów, odwiedzimy pewne miasto na Mazowszu oraz trzy gminy rozbite po całej Polsce. Jeżeli chodzi o pozytywy to jak na tą chwilę mamy: 1 wymianę, 1 od urzędu, 1 sportowy oraz dwie firmowe informacje typu: "zobaczymy co nam z gadżetów zostało - jak coś to na pewno wyślemy je Panu".

Z OGRÓDKA:
Dziś także poza nowymi gadżetami mam dla Was także kilka owocowych akcentów prosto z ogródka. Jeżeli lubicie jeść: maliny, czereśnie czy borówki amerykańskie i zastanawiacie się, na co te owoce są dobre to ten wpis Was zaciekawi.

MALINA:
Owoce malin zawierają znaczne ilości kwasów organicznych (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe czy lotne związki zapachowe. Są także bogatym źródłem witamin (C, E, B1, B2, B6) oraz wielu innych substancji mineralnych (potas, magnez, wapń, żelazo). W 100g malin znajdują się 52 kcal. Owoce zawierają 1,2g białka, 0,65g tłuszczu, 11,9g węglowodanów (w tym 4,4g cukrów prostych) oraz 6,5g błonnika.

CZEREŚNIE:
Czereśnie zawierają związek o nazwie cyjanidyna, który u pacjentów z artretyzmem (dną moczanową) może blokować odczuwanie bólu wywołanego przez kryształki kwasu moczowego. Poza tym w czereśniach można znaleźć witaminy z grupy B, które również wspomagają leczenie artretyzmu. Owoce zawierają dużo potasu, który dobroczynnie wpływa na serce, a także pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi. Czereśnie są także źródłem kwercetyny, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu (330 mg w 100 g), którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich. Jod wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii.

BORÓWKA AMERYKAŃSKA:
Borówka amerykańska może poprawiać pamięć - przekonują naukowcy z dwóch brytyjskich uniwersytetów - University of Reading i Penninsula Medical School - w magazynie naukowym "Free Radical Biology and Medicine"¹. Ich zdaniem to zasługa flawonoidów, które odwracają przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci. Do takich wniosków doszli po trwającym 12 tygodni eksperymencie, w trakcie którego naukowcy uzupełnili dietę uczestników eksperymentu w borówki amerykańskie. Już po trzech tygodniach zaobserwowali u nich poprawę pamięci i z biegiem czasu była ona coraz lepsza. Nie stwierdzono, jakie są precyzyjne mechanizmy działania substancji zawartych w owocach, ale badacze uważają, że poprawiają one istniejące połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów.

I tym owocowym sposobem przechodzimy do prezentacji nowych przesyłek na blogu.
3,2,1 START...

PS: Jak zwykle proszę Was o górę nowych komentarzy tutaj na blogu i na pozostałych moich portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube.


Pierwsza przesyłka pochodzi od pewnej przyrodniczej instytucji.
A w pierwszej przesyłce znalazłem:
- nasiona kwiatów "Pszczela łąka" (już posadziłem - zobaczymy co wyrośnie),
- folder informacyjny,
- 16 bardzo ładnych naklejek,
- drewniana linijka,


Druga przesyłka jest od Urzędu Miasta Radom - miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną, historycznie w Małopolsce. Największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Siedziba powiatu radomskiego i kurii diecezji radomskiej. Miasto królewskie w powiecie radomskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku. Radom uzyskał prawo składu w 1565 roku. Radom jest siedzibą wielu instytucji o regionalnym znaczeniu. Mieszczą się tu: wojewódzki urząd skarbowy, wydział zamiejscowy wojewódzkiego sądu administracyjnego, sąd okręgowy wraz z prokuraturą okręgową, delegatura urzędu wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego. Ponadto ma tu siedzibę Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, delegatura ABW i Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji obejmująca swoim działaniem województwo mazowieckie z wyjątkiem aglomeracji warszawskiej. Według projektu ESPON Radom zalicza się do grona dużych miast o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. Miasto jest również organizatorem międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Air Show. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski i Radomski Festiwal Jazzowy są dziś kulturową wizytówką miasta.


Turystów w Radomiu na pewno urzeknie:
- Średniowieczny układ przestrzenny Radomia z fragmentami fortyfikacji przy ul. Wałowej,
- Rynek w Radomiu - duży, co dziwne zaciszny plac miasta, gdzie na uwagę zasługują prócz Ratusza dwie najciekawsze kamieniczki - Dom Gąski i Dom Esterki (Muzeum Sztuki Współczesnej),
- Ratusz w Radomiu, Rynek - neorenesansowy okazały gmach,
- Fara w Radomiu, ul. Grodzka - kościół Świętego Jana Chrzciciela, którego wieża góruje ponad Miastem Kazimierzowskim,
- Zamek w Radomiu, ul. Wałowa - zachowały się mury, obecnie stoi tu budynek,
- Ulica Rwańska - uliczka łącząca Rynek w Radomiu z deptakiem miasta - ulicą Żeromskiego, stoją tu zabytkowe XIX-wieczne kamienice,
- Kościół Św. Wacława w Radomiu - najstarsza świątynia Radomia pochodząca z XIII wieku,
- Katedra w Radomiu, ul. Sienkiewicza - potężna bazylika Opieki NMP,
- Ulica Żeromskiego - obecnie główny deptak miasta, z pięknymi kamienicami i pałacami, - Park w Radomiu, ul. Parkowa - park im. Tadeusza Kościuszki z pomnikiem Jana Kochanowskiego, otaczają go ulice: Sienkiewicza, Mickiewicza, Żeromskiego, Słowackiego,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

RADOM Siła w precyzji
W drugiej przesyłce było:
- duży notes,
- 4 ładne pocztówki
- zakładka do książki,
- długopis,
- przypinka PIN z herbem w etui,


Trzecia przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Damnicy - gmina wiejska w województwie pomorskim, powiat słupski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
W skład gminy wchodzi 18 sołectw: Bięcino, Bobrowniki, Budy, Damnica, Damno, Dąbrówka, Domaradz, Karżniczka, Łebień, Łojewo, Mianowice, Sąborze, Stara Dąbrowa, Strzyżyno, Świecichowo, Świtały, Wielogłowy, Zagórzyca. Miejscowości niesołeckie w gminie: Dębniczka, Domanice, Głodowo, Jeziorka, Łężyca, Mrówczyno, Paprzyce, Skibin, Słomczyno, Wiatrowo, Wiszno, Zagórzyczki. Siedziba gminy to Damnica.


Gmina Damnica to raj dla wędkarzy. W tutejszych rzekach i strumieniach znajdziemy tołpygę, amura, lipienia i pstrąga. Na grzyby należy wybrać się do poddamnickich lasów. We wrześniu i październiku na tutejszych poboczach parkują samochody z najróżniejszymi rejestracjami. W weekendy zjeżdżają tu na grzyby rodziny z całego województwa.W samej Damnicy warto odwiedzić dawny pałacyk, obecnie Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W jednej z sal zobaczymy 12 – metrową palmę konopną, sprowadzoną przed wielu laty z Palestyny. To ze względu na tę palmę, już w końcu XX wieku, dyrekcja Ośrodka musiała wymienić szklaną kopułę stanowiącą dach. Drzewo tak się rozrosło, że nie było już dla niego miejsca. Starą kopułę można oglądać w przypałacowym ogrodzie. Gmina Damnica słynie z malowniczych dworków. Niektóre są zamieszkane, inne czekają na swoich właścicieli. Wśród nich na pewno warto zobaczyć zespółpałacowo- folwarczny w Łojewie. Na uwagę zasługuje fakt, iż to właśnie w gminie Damnica znajduje się obszar objęty programem ochrony środowiska „Natura 2000”. Jest to naturalne siedlisko rzadkich gatunków ptaków.

Damnica jest gospodarzem wielu lokalnych imprez: Dni Damnicy, Święta Plonów, Powiatowego Święta Ziemniaka, podczas których aktywni mieszkańcy mogą prezentować swoje umiejętności artystyczne. Coraz częściej na uroczystości zapraszani są znani sportowcy, a także popularni polscy artyści. W gminie prężnie funkcjonują kluby sportowe, zaś ze szczególnych sukcesów słyną damniccy pięściarze. Są tu organizowane mecze, pikniki i festyny dla dzieci i dorosłych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców całego Pomorza Środkowego. Wyjeżdżając z Damnicy powinno się odwiedzić położone niedaleko Damno. Wieś Damno to miejsce, gdzie można zobaczyć kilka ciekawych obiektów historycznych. Należą do nich przede wszystkim neogotycki kościół parafialny z 1878 r., klasycystyczny budynek dawnego dworu Artura von Livoniusa z XIX wieku, a także budynek oberży pochodzący z początków XX wieku, oraz datowane na wiek X fragmenty grodziska łużyckiego. Będąc w Damnie warto także odwiedzić gospodarstwo agroturystyczna „Damno Młyn”. Mieści się w jednym z nielicznych młynów zachowanych na terenie powiatu słupskiego. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku dla kajakarzy, wędkarzy, rowerzystów czy miłośników nordic walkingu.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w trzeciej przesyłce było:
- smyczka,
- lizak,
- 3 kolorowe długopisy,
- 2 przypinki PIN z herbem,


Czwarta przesyłka jest od Urzędu Gminy Mirzec - gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, powiat starachowicki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim. Siedziba gminy to Mirzec.


Tradycje historyczne gminy sięgają w najdalszą przeszłość. Na południowo-zachodnim obrzeżu gminy istnieje rezerwat archeologiczny "Rydno" - paleolityczna kopalnia hematytu z późniejszymi śladami osadnictwa. Gmina Mirzec położona jest w północnej częśi województwa świętokrzyskiego, pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną i Starachowicami. Zajmuje powierzchnię 104 km2 i liczy 9000 mieszkańców. Otoczona jest dostępnymi dla wszystkich lasami. Obfituje w zbiorniki wodne i niepowtarzalne krajobrazy. Gwarantuje czyste powietrze.

Atrakcją Mirca jest zabytkowy obiekt - modrzewiowy dworek z XIX w. wraz z pozostałością przydworskiego parku oraz zabytkowy XIX-wieczny kościół. W okolicznych wsiach zachowały się stare zabudowania kryte strzechą, które stanowić mogą niewątpliwą atrakcję. Mirzec sąsiaduje z gminą Wąchock, gdzie znajduje się zabytek klasy 0 - klasztor cystersów. W 1863 r. modrzewiowy dwór mirzecki, należący do rodziny Prendowskich, był jednym z ważniejszych centrów działalności powstańczej na terenie kielecczyzny. Przechodziły tędy oddziały zbrojne Langiewicza i Czachowskiego.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W czwartej przesyłce było:
- folder reklamowy,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2569 w kolekcji !!!


Piąta i ostatnia na dziś przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Rydzyna - gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, powiat leszczyński. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim. Siedziba gminy to Rydzyna.


Teren Rydzyny, ukształtowany jest przez trzy malownicze krainy: Równinę Leszczyńską na północy, Wał Bojanowski na południowym wschodzie i dzielące je Obniżenie Rowu Polskiego. Na terenie gminy znajduje się również fragment III Krzywińsko - Osieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Oatrakcyjności turystycznej Rydzyny decyduje duża liczba zabytków, a także mozaika terenu, a więc znaczne powierzchnie leśne, kompleksy łąk w dolinie Rowu Polskiego, jak również Rów Polski, na których rozwijają się turystyka piesza, rowerowa, konna, wycieczki edukacyjne, turystyka pobytowa, w tym agroturystyka, a także liczne imprezy kulturalne i sportowe oraz festyny rekreacyjno-sportowe. Atutem gminy jest także dobra baza hotelowo-gastronomiczna.

Rydzyna jest miastem - zabytkiem. Objęta jest opieką konserwatorską z uwagi na zachowany XVIII - wieczny układ przestrzenny oraz liczne zabytkowe budowle. Nazywana jest „perłą polskiego baroku” i uznawana jest za największą atrakcję turystyczną regionu leszczyńskiego oraz jedną z większych atrakcji turystycznych Wielkopolski. Najcenniejszym z rydzyńskich zabytków jest barokowy Zamek z XV-XVII w., dawna rezydencja króla Stanisława Leszczyńskiego i książąt Sułkowskich, wzniesiona przez J. S.Bellottiego i rzymianina osiadłego w Rydzynie Pompeo Ferrariego. Zamek wraz z przylegającym do niego parkiem i terenami przyległymi stanowią jeden z najcenniejszych w Polsce zespołów pałacowo - parkowych. W zamku mieszczą się hotel i centrum konferencyjne. Odbywają się w nim również liczne imprezy kulturalne, gromadzone są kolekcje artystyczne i przyrodnicze. Zamek organizuje cieszące się uznaniem Koncerty Noworoczne, międzynarodowe rajdy pojazdów zabytkowych, historyczne imprezy plenerowe. Obiekt jest licznie odwiedzany przez turystów krajowych i zagranicznych. W 1994 roku Zamek w Rydzynie otrzymał prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej organizacji „Europa Nostra” w uznaniu doskonałości restauracji wspaniałego barokowego Zamku.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w piątej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- duży notes,
- zestaw małych kredek w etui,


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).