poniedziałek, 22 lipca 2019

Poniedziałkowe - 8 przesyłek/paczek, deszcz monet, zakupy, wymiana oraz wycieczka po regionach Polski (w tym wizyta InPost) - wpis numer 817

Dziś mamy 22 lipca 2019 rok. Witajcie w nowy gadżetowym tygodniu wspólnie z moim blogiem - cieszę się, że jesteście razem ze mną 😍 Dziś przygotowałem dla Was MIX 8-śmu przesyłek z poprzedniego tygodnia. Co powiecie na: zakupy, przesyłkę kolekcjonerską, wymianę z przyjacielem bloga oraz wspólny spacer po ciekawych regionach Polski ? Jeżeli chodzi o nowe pozytywy to w tej kwestii pojawiły się dwie odpowiedzi na PLUS oraz bardzo miła wiadomość od pewnej muzycznej gwiazdy (na pewno ją/jego znacie) - obserwujcie bacznie mojego bloga, szczegóły już wkrótce...

MONETOWY ŚWIAT:
Dziś także poza gadżetami chciałbym Wam zaprezentować kilka monet zebranych podczas mojej "gadżetowe kariery" i nie tylko (jedna z dzisiejszych przesyłek będzie zawierać nowy okaz do tej wspomnianej kolekcji). Są to głównie monety związane z miejscowościami gdzie pisałem prośby o gadżety, dukaty Fundacji TVN Nie Jesteś Sam, monety mojego miasta, drobniaki: złotówek (jeszcze z Rzeczypospolitej Ludowej), Centy, Pency oraz inne 😉I tym właśnie sposobem przechodzimy do głównego punktu programu, jakim jest prezentacja nowych przesyłek na blogu.
3,2,1 ODPALAMY MACHINĘ...

GORĄCA PROŚBA:
Zachęcam Was wszystkich do komentowania moich nowych postów tutaj na blogu i na pozostałych moich portalach społecznościowych 😊


Pierwsza paczka InPost okazała się być zakupowa.
A w pierwszej paczce znalazłem:
- 2 modele motoryzacyjne: Mercedes-Benz Sprinter Ambulance i Cadillac Escalade 2017r.,


Dajcie znać w komentarzach który model bardziej Wam się podoba ?!?!?

Druga przesyłka (zamówiona przeze mnie wcześniej) jest od Skarbnicy Narodowej Sp.z.o.o.
W drugiej przesyłce było:
- pamiątkowa moneta na 100-lecie rocznicy Bitwy Warszawskiej,
- etui na monety,
- ulotka,


Wcześniej za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej udało mi się otrzymać monetę z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości LINK
A nowa moneta w plastikowym etui prezentuje się tak:


Trzecia przesyłka pochodzi od przyjaciela bloga i kolekcjonera autografów Antoniego, z którym to kilka dni temu wymieniliście się okazami w swoich zbiorach.

Anita Sokołowska - polska aktorka teatralna i filmowa. Aktorstwem zafascynowana była od dzieciństwa – przez jedenaście lat tańczyła w Społecznym Ognisku Baletowym w Lublinie. W wieku 10 lat wystąpiła w przedstawieniu jednego z lubelskich teatrów, a wkrótce w kolejnych pięciu. Następnym etapem było zaangażowanie w Teatrze Panopcitum. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, w Łodzi. Występowała w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy (2000–2001), a także gościnnie w dwóch łódzkich teatrach: Teatrze Nowym (2001–2003) i Teatrze Zwierciadło (2001). W latach 2004–2006 aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie, a od 2007 Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Szerszej widowni znana jest przede wszystkim jako Lena w serialu „Na dobre i na złe”, a od 2012 również jako Zuza w serialu „Przyjaciółki”.


Kabaret Smile - polski kabaret powstały w Lublinie we wrześniu 2003 roku. Reprezentuje różne rodzaje humoru, od dowcipu obyczajowego po parodię różnorakich stylów muzycznych. Często podkreślają w wywiadach, że ważny jest u nich żart sytuacyjny. W skład grupy wchodzą: Michał Kincel, pseud. „Kinio”, Andrzej Mierzejewski, pseud. „Duffy” i Paweł Szwajgier, pseud. „Szfagier”.

A w trzeciej przesyłce było:
- 4 zdjęcia z autografami od: Anity Sokołowskiej, Kabaretu Smile (Pawła Szwajgiera, Andrzeja Mierzejewskiego i Michała Kincela),
- 2 przypinki PIN z Bazyliki w Asyżu - kolejne 2570 i 2571 w kolekcji !!!


!!! Dziękuje Antoni za naszą drugą już wymianę i liczę na kolejne również udane dla dwóch stron - pozdrawiam !!!

Czwarta przesyłka jest od Urzędu Miasta Iława - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu iławskiego. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Miasto jest położone na Pojezierzu Iławskim, nad najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem. Leży na terenie historycznej Pomezanii i na terenie określanym od XVI wieku jako Prusy Górne niem. Oberland. Przez Iławę przepływają rzeki Iławka i Tynwałd. W obrębie administracyjnym miasta znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce - Wielka Żuława która ma stałe połączenie promowe z miastem. Miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski - obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy Iławę otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.


Zniszczenia wojenne pozostawiły niewiele zabytków w mieście. Najstarszym jest gotycki kościół z XIV wieku z rokokowym ołtarzem głównym i dzwonem z 1740 roku. Na uwagę zasługuje również znajdujący się w centrum miasta odrestaurowany neobarokowy Ratusz z XIX wieku czy neoklasycystyczny pałacyk. W Iłowie koniecznie musisz zobaczyć: Jezioro Jeziorak w Iławie czy też Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Iława jest wymarzonym miejscem wypoczynku dla miłośników turystyki aktywnej i osób pragnących bliskiego kontaktu z przyrodą. Bierze tu początek żeglowna droga wodna systemu elbląskiego, łącząca Iławę z Ostródą, Elblągiem i dalej Zalewem Wiślanym. Atrakcją Iławy są też imprezy, festyny i zabawy sportowo-rekreacyjne, w tym regaty i zawody pływackie oraz kajakarskie. Każdego lata odbywa się tutaj Letni Festiwal Piosenki Żeglarskiej, popularny jest też Międzynarodowy Festiwal Old Jazz Meeting - Złota Tarka.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W czwartej przesyłce było:
- wizytówka bagażowa,
- szmatka do czyszczenia okularów,
- smyczka,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2572 w kolekcji !!!


Piąta przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Człuchów - gmina wiejska w województwie pomorskim, powiat człuchowski. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. W skład gminy wchodzi 25 sołectw: Barkowo, Biskupnica, Brzeźno, Bukowo, Chrząstowo, Czarnoszyce, Dębnica, Dobojewo, Ględowo, Jaromierz, Jęczniki Wielkie, Kołdowo, Krępsk, Kiełpin, Mosiny, Nieżywięć, Polnica, Płonica,Rychnowy, Sieroczyn, Skarszewo, Stołczno, Wierzchowo, Wierzchowo-Dworzec. Siedziba gminy to Człuchów.


Liczne lasy pełne grzybów i jagód oraz urokliwe jeziora zachęcają do wycieczek i biwaków. Oczka wodne, które często ukryte są w gęstych lasach, zapewniają wypoczynek na łonie natury. Na terenie gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody: wodno-florystyczne „Jezioro Gadze Małe” i „Jezioro Sporackie” oraz stanowisko starodrzewia iglastego „Sosny”, gdzie spotkać można okazy sosny zwyczajnej, które liczą ponad 185 lat. W pobliżu wsi Biskupnica oraz Chrząstkowo znajdują się grobowce megalityczne i cmentarzyska kurhanowe. W okolicach wsi Krępsk odkryto pozostałości pięciu osad wczesnośredniowiecznych oraz grodziska. Dla miłośników historii również nie brakuje tu atrakcji. Perełką architektury gotyckiej Człuchowa są pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w. Do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości fosy, murów obronnych, podzamczy oraz 46-metrowa wieża. Zamek zaczęto wznosić po roku 1312. W latach swej świetności był drugą co do wielkości, po Malborku, warownią krzyżacką. Warownia pierwotnie składała się z czterech części: trzech przedzamczy oraz Zamku Głównego (Wysokiego) z dziedzińcem. Zachodnie przedzamcze, przez które wjeżdżało się do środka, zawierało m.in. stajnie, wartownie, zbrojownię i spichrze. Podzamcze północne zawierało wartownie i część mieszkalną dla części załogi, a wschodnie posiadało zabudowę gospodarską. W Zamku Wysokim znajdowały się pomieszczenia dla rycerzy zakonnych i księży oraz kaplica. Wszystkie części zamku ogrodzone była murem. Mury wykonano z głazów granitowych i cegieł. Dodatkowo cały kompleks otaczała fosa i jeziora. Jak podają źródła historyczne, zamek posiadał 9 baszt i 11 bram. Najpotężniejszą jego częścią była wieża o wysokości prawie 50 metrów, której mury przekraczały grubość 4 metrów. Wieża miała służyć jako miejsce ostatniego oporu załogi w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela. Masywność murów oraz naturalne otoczenie jezior sprawiało,że zamek był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. Komturami w czasach świetności zamku byli m.in. Ulrich von Jungingen oraz Konrad von Wallenrode (ten, którego Mickiewicz umieścił w swoim poemacie).

W samym mieście godnym zwiedzenia jest również kościół p.w. św. Jakuba. Piewsza drewniana świątynia istaniała w tym miejscu od XIII w. W wieku XVII wybudowano nowy, murowany kościół, w stylu barokowym, który w swej architekturze zawierał wiele cech gotyckich. W latach 30. XX w. powstał plan rozbudowy świątyni. W wyniku prac budowlanych stara świątynia stała się nawą poprzeczną nowego kościoła. Kościół zyskał nowy, nietypowy i rzadki układ architektoniczny. Ze świątyń wartym zobaczenia jest również kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy w Polnicy. Obecna świątynia powstała pod koniec XVIII w. i jest wybudowana w konstrukcji szachulcowej. Wieża kościoła pochodzi z wcześniejszej świątyni, zniszczonej częściowo podczas wojen szwedzkich. Wieża posiada konstrukcję szkieletową i jest obszalowana na zewnątrz deskami. Jest drugą co do wielkości wieżą tej konstrukcji w Polsce. Zabytkowe kościoły można oglądać również m.in. w Barkowie, Krępsku, Rychnowach, Wierzchowie i Stołcznie. Przez miasto wiedzie pieszy szlak „Śladami człuchowskich legend i podań”, który łączy sześć tras turystycznych i wiedzie przez najciekawsze zakątki Człuchowa. Dla osób, które lubią zwiedzać na rowerze, mogą skorzystać ze szlaku rowerowego „Rowerem po Człuchowie”, który jest częścią Greenway Naszyjnika Północy.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

A w piątej przesyłce znalazłem:
- mapa gminy,
- mały notes,
- mała składana mapa,
- ekologiczny długopis,
- breloczek "Moja Mała Ojczyzna",
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2573 w kolekcji !!!


Szósta przesyłka jest od Urzędu Gminy Michałowo - gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, powiat białostocki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. Do 2008 była gminą wiejską. Siedziba gminy to miasto Michałowo.


Do zabytków tej gminy należą między innymi:
- Dom Ludowy im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Sokolem,
- Cerkiew św. Mikołaja w Michałowie,
- Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Topolanach,
- Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela w Nowej Woli,
- Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jałówce,
- Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Juszkowym Grodzie,
- Kościół Opatrzności Bożej w Michałowie,
- Kościół Przemienienia Pańskiego w Jałówce,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W szóstej przesyłce było:
- mapa gminy,
- drewniany magnes na lodówkę,
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2574 w kolekcji !!!


Siódma przesyłka pochodzi od Urzędu Gminy Prabuty - gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, powiat kwidzyński. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim. W skład gminy wchodzi 20 sołectw: Antonin-Kamienna, Gdakowo, Gilwa, Gonty, Górowychy, Grodziec, Jakubowo, Julianowo, Kołodzieje, Laskowice, Obrzynowo, Pilichowo, Pólko, Raniewo, Rodowo, Stańkowo, Stary Kamień, Sypanica, Szramowo, Trumiejki, Wybudowanie. Siedziba gminy to Prabuty.


Na terenach gminy warto odwiedzić między innymi:
- Gotycka Brama Kwidzyńska z resztką fundamentów murów obronnych z XIV wieku, stanowiące ślady dawnych umocnień obronnych. W XVIII w. użytkowana była jako skład prochu i areszt,
- Katedra usytuowana po zachodniej stronie rynku, zbudowana w latach 1310 ? 1330 na wzór katedry kwidzyńskiej, z potężną wieżą umieszczoną przy prezbiterium. Spalona po II wojnie światowej została odbudowana w latach 80-tych XX w., 
- Dawny Kościół Polski - wybudowany na przełomie XIV/XV wieku jako kaplica zamkowa. Położona była poza murami miasta z którym łączył ją arkadowy ceglany most. Wewnątrz zachowała się drewniany polichromowany strop. Obecnie izba pamiątek mieszcząca zbiory i eksponaty z czasów wojny, pamiątki, zdjęcia, stare zegary, numizmaty, zbiory sztuki ludowej i przedmioty kultury materialnej,
- Zabytkowe wodociągi z początku XVIII wieku doprowadzające wodę do miasta od strony jeziora Młyńskiego w sklepionych korytarzach pod rynkiem, 
- Neogotycki kościół parafialny z XIX wieku, 
- Fontanna usytuowana na rynku stanowi ciekawy element architektoniczny miasta. Znajduje się w Prabutach od 1929 roku. Zbudowana w 1900 roku stała na jednym z centralnych placów Berlina. W czasie rozbudowy miasta przeszkadzała i władze Prabut sprowadziły ja do miasta i ustawiły w jego centrum. Bogato zdobiona, z ciekawymi detalami architektonicznymi, charakterystyczne postaci lwów zdobiące fontannę. Pierwotnie stała na niej rzeźba rycerza Rolanda, którą niestety skradziono.
SERDECZNIE  ZAPRASZAM 😀

A w siódmej przesyłce była:
- przypinka PIN z herbem - kolejna 2575 w kolekcji !!!


Ósma i ostatnia na dziś przesyłka jest od Urzędu Gminy Sękowa - gmina wiejska w województwie małopolskim, powiat gorlicki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Siedziba gminy to Sękowa.W tej gminie turystów na pewno zainteresuje:
- Kościół pod wezwaniem świętego Filipa i Jakuba,
- Kościół pod wezwaniem świętego Józefa,
- Cmentarz parafialny z Mauzoleum Długoszów,
- Cmentarze z I Wojny Światowej numer: 78,78,80,
- Mini skansen przemysłu naftowego,
- Terenowa Ścieżka Edukacji Przyrodniczo - Historycznej ,,Leśne Wzgórze”,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀

W ósmej i ostatniej przesyłce znalazłem:
- 2 składane mapy (duża i mała),


Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).