poniedziałek, 27 września 2021

Poniedziałkowe - 10 przesyłek/paczek, "Kuchnia" czyli gastronomiczne doznania na samym środku gadżetowego dania z nutą nowych przesyłek (w tym wizyta kuriera) - wpis numer 970

Dziś jest 27 września 2021 rok. Witam Was jak zawsze w dobrym humorze na blogu "Gadżety na dobry dzień". W ten ostatni wrześniowy poniedziałek wkraczamy do KUCHNI. Zakładamy fartuch, czepek, myjemy ręce i będziemy gotować wspólnie gadżetowe danie. Spytacie się dlaczego ten Łukasz nawiązuje dziś do kuchni ? Ponieważ przedstawie Wam dziś jedne serial telewizyjny o tematyce gastronomicznej 😉😊 Co jest potrzebne do ugotowania nowego gadżetowego postu na blogu: 1) dobre chęci, 2) składniki w postaci przesyłek/paczek (mogą być te, co na zdjęciach poniżej) oraz 3) dobry przepis... a i zapomniałbym 4) duża ilość fanów/czytelników/przyjaciół na blogu...
 

TAJEMNICZY PRZEPIS NA GADŻETOWY WPIS:
Wcześniej przygotowaną gadżetową paczkę nacieramy dokładnie 4300-oma przypinkami PIN w kolekcji. Następnie dodajemy do niej kilka miłych spotkać z gwiazdami ze świata aktorstwa i muzyki. W kolejnym kroku do naszego gadżetowego dania dodajemy jedną szczyptę wymiany z przyjacielem bloga. Następnie bierzemy ostry nóż i delikatnie otwieramy przesyłkę z pewnej instytucji. Danie pieczemy w temperaturze wakacyjno/jesiennej przez czas wycieczki po pięknych miastach i gminach Polski. Ostatnim krokiem jest dodanie do smaku przypraw pochodzących z zagranicy. Gotowe danie publikujemy na blogu oraz na: Facebook-u i Twitterze. Dobrym akcentem jest także dodanie nowych autografów na Instagrama - oto cały przepis na nowy wpis na blogu... ŻYCZĘ DOBREGO ODBIORU I SMACZNEGO 😋😘
 
Kuchnia - polski serial komediowy, emitowany od września 2021 w sobotnie wieczory na antenie Telewizji Polsat. Najśmieszniejsza i najsmaczniejsza produkcja w doskonałej obsadzie. „Kuchnia” to kolejna komediowa propozycja, która dostarcza widzom porcję humoru, jakiej dawno nie było w polskiej telewizji. Scenariusz obfitujący w zabawne dialogi, aromaty francuskiej kuchni, a w rolach głównych Tomasz Karolak, Maria Dębska, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Eryk Lubos oraz Patryk Cebulski. Serial opowiada o życiowych i zawodowych perypetiach grupy kucharzy renomowanej restauracji specjalizującej się w kuchni francuskiej. Młody bohater serialu, początkujący kucharz Maks, to mistrz wpadek. W tę postać wciela się Patryk Cebulski, znany z innej komediowej produkcji stacji, „Kowalscy kontra Kowalscy”. Nowa praca stawia przed nim wyzwania, którym nie do końca potrafi sprostać. Już pierwszego dnia musi zbudować relację z ekipą genialnego, ale aroganckiego i wybuchowego szefa kuchni (Tomasz Karolak). A to dopiero początek jego perypetii.
 

 Z obsady aktorskiej serialu "Kuchnia" posiadam autografy od:
Patryk Cebulski (Maks Ławrowski), Tomasz Karolak (Wiktor Bojarski), Maria Dębska (Wiktoria "Wiki" Gonczar), Eryk Lubos (Borys Szulc), Marta Żmuda Trzebiatowska (Helena Szparaga),
 

CZTERY TYSIĄCE TRZYSTA:
Dziś także zgodnie z umową chciałbym przestawić Państwu "nową setkę" przypinek PIN, która od zeszłego poniedziałku przekroczyła liczbę 4300 okazów. Oto dwie ostatnie tablice w mojej kolekcji + tradycyjna wspólna grafika z całością moich zbiorów. Wszystkie tablice z przypinkami można obejrzeć na dedykowanej kolekcji stronie na blogu -> LINK.



 PS: W napięciu i oczekiwaniu na kontrolę sanepidu oraz urzędu skarbowego w mojej gadżetowej restauracji zachęcam Was do aktywnego komentowania moich nowych postów na blogu 💣💥

 
Pierwsze gadżetowe danie kurierskie pochodzi od firmy Nexera.
Nexera - polski operator telekomunikacyjny; buduje i udostępnia w modelu hurtowym nowoczesną dostępową sieć światłowodową (Next Generation Access - NGA) - głównie w obszarach wiejskich w Polsce. Jest pierwszym i największym w Polsce wyłącznie hurtowym operatorem światłowodowej sieci dostępowej (Fiber To The Home - FTTH). Według deklarowanego projektu, do 2020 roku sieć FTTH NEXERY miałaby objąć ponad 450 tys. gospodarstw domowych w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Po więcej informacji na temat firmy zapraszam do odwiedzenia strony internetowej.
 

Na pierwszym gadżetowym talerzu znalazłem:
- pendrive 8 GB,
- torba z materiału,
- kubek termiczny,
- smyczka,
- notes na lodówkę,
- zapach samochodowy,
- długopis,
- ołówek,
 

!!! Dziękuje firmie Nexera za pozytywną odpowiedz na moją prośbę i miły kontakt - pozdrawiam Panią z którą się kontaktowałem 😉 !!!

Drugie
gadżetowe danie jest od przyjaciółki bloga Veroniki.
Patryk Cebulski - polski aktor telewizyjny i filmowy, student Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W 2014 zadebiutował jako aktor w roli Krzysztofa Żarka w serialu paradokumentalnym TVN Szpital. W latach 2014-2016 grał Michała Rudnickiego w serialu paradokumentalnym TVN Szkoła. W latach 2016-2019 wcielał się w Eryka w serialu TVP2 Barwy szczęścia. W 2021 telewizja Polsat rozpoczęła emisję serialu komediowego Kowalscy kontra Kowalscy, w którym gra rolę Janka Kowalskiego. Od września 2021 wraz z Wiktoria Gąsiewską na antenie Polsat Café prowadzi kulisy programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.
 

Natalia Sierzputowska - polska aktorka telewizyjna, widzom znana z roli między innymi: Madzi z serialu "Barwy szczęścia" czy "Mowa ptaków", "Teściowie" i "Banksterzy". To jedna z najciekawszych młodych polskich aktorek. Młoda gwiazda jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych.

Na drugim gadżetowym talerzu było można znaleźć:
- dwa zdjęcia z autografami od: Patryka Cebulskiego i Natalii Sierzputowskiej,
 
 
Trzecie gadżetowe danie pochodzi od przyjaciela bloga Daniela, z którym to kilka tygodni temu wymieniliśmy się swoimi okazami w kolekcjach.
Na trzecim gadżetowym talerzu było:
- 10 przypinek PIN z herbami  - od 4300 do 4319 w kolekcji !!!
- list - TEŻ POZDRAWIAM 😉
 

!!! Dzięki Daniel za naszą kolejną udaną wymianę dla dwóch stron - do kolejnego razu !!!

Czwarte gadżetowe danie jest od pewnego nadawcy.
Wojciech "Sokół" Sosnowski - polski raper, a także przedsiębiorca i dziennikarz radiowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wojciech Sosnowski zdobył rozpoznawalność występami w grupie muzycznej WWO, której był współzałożycielem. Współtworzy także kolektyw ZIP Skład oraz zespół TPWC. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Marysia Starosta, Slums Attack, Molesta Ewenement, Hemp Gru, Wzgórze Ya-Pa 3, O.S.T.R., Mor W.A., Kapela Czerniakowska, Michał Urbaniak, Ania Szarmach, Tede, Taco Hemingway, Franek Kimono, Bonus RPK oraz Soundkail. W 2011 roku Sosnowski został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później znalazł się na 18. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys. Jako dziennikarz był związany ze stacją radiową Roxy FM. Poza działalnością artystyczną pełni funkcję prezesa rady nadzorczej wytwórni muzycznej Prosto, której był założycielem.
 

Na czwartym gadżetowym talerzu było:
- zdjęcie z autografem od Wojciecha Sosnowskiego,
 

Piąte
gadżetowe danie pochodzi od Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
Archiwum Państwowe we Wrocławiu - powstało na gruzach działającego w przedwojennym Wrocławiu Staatsarchiv zu Breslau. W 1811 r., w związku z sekularyzacją klasztorów śląskich, powołano do życia Archiwum Prowincji Śląskiej we Wrocławiu (Das Schlesische Provinzialarchiv), którego zadaniem było zabezpieczenie olbrzymiej liczby książek, dzieł sztuki i archiwaliów nagromadzonych przez klasztory na Dolnym i Górnym Śląsku w ciągu minionych wieków. Archiwum kierowane przez profesora Johanna Büschinga funkcjonowało początkowo w połączeniu z Uniwersytetem Wrocławskim, dopiero w roku 1821 zostało usamodzielnione i otrzymało prawo przejmowania nie tylko archiwów poklasztornych, ale także wszelkich akt państwowych rozproszonych na terenie całej prowincji. W latach 1822-1830 jego zasób wzrósł dwudziestokrotnie. W tym okresie znaczny wpływ na działalność archiwum wywarł profesor Gustav Adolf Stenzel, który objął kierownictwo po rezygnacji Büschinga. W 1835 roku nadzór nad archiwum objęło Nadprezydium Prowincji Śląskiej, co spowodowało zmianę jego charakteru. Archiwum wrocławskie zaczęło stopniowo przekształcać się z instytutu naukowego w instytucję administracyjno-naukową. Kolejnym krokiem w tym kierunku było włączenie w 1867 r. Archiwum Prowincji Śląskiej do państwowej sieci archiwalnej i związana z tym zmiana nazwy na Archiwum Państwowe (Staatsarchiv). Dla tak prężnie rozwijającej się instytucji wzniesiono w 1906 r. bardzo nowoczesny, jak na tamte czasy, budynek archiwalny, który został całkowicie zniszczony podczas drugiej wojny światowej.
 
 
Na piątym gadżetowym talerzu znalazłem:
- torba papierowa,
- duża teczka,
- list,
- folder informacyjny,
- ulotka,
- jedna duża i dwie małe pocztówki,
- smyczka z identyfikatorem,
- dwa długopisy,
 

Szóste gadżetowe danie jest od Urzędu Gminy i Miasta Grójec - miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, siedziba powiatu grójeckiego i gminy miejsko-wiejskiej Grójec. Leży 45 km na południe od Warszawy, na pograniczu Wysoczyzny Rawskiej i Równiny Warszawskiej. Przez miasto przepływa Molnica, będąca dopływem rzeki Kraski.
 

Do Grójca warto wpaść i zwiedzić między innymi właśnie te miejsca: 
* Ratusz w Grójcu - wybudowany w 1821 roku według projektu Hilarego Szpilowskiego w stylu klasycystycznym. Znajduje się przy Rynku (Plac Wolności). Obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. 
* Kościół świętego Mikołaja Biskupa - wybudowany w stylu późnogotyckim w latach 1520-30. Obok drewniana dzwonnica z roku 1889. Wewnątrz - datowana na rok 1482 chrzcielnica, w której ochrzczono ks. Piotra Skargę, na terenie przykościelnym znajduje się również jego pomnik,
* Pomnik ks. Piotra Skargi przy kościele św. Mikołaja Biskupa z 1996 r.
* Budynek Poczty Polskiej w stylu klasycystycznym, dawny zajazd dla dyliżansów,
* Hale targowe,
* Budynek dawnego szpitala im. księdza Piotra Skargi - pierwszy murowany szpital w Grójcu, wybudowany w latach 1855-1857. Już pod koniec XIX w. przestał wystarczać potrzebom chorych i pracowników. Pełnił funkcje mieszkalne dla pracowników szpitala, przytułku dla bezdomnych, a po 1965 roku, szpitalne.
* Jatki miejskie,
* Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 im. księdza Piotra Skargi - budowla klasycystyczna. Dawniej carskie koszary wojskowe, miejsce walk w okresie powstania styczniowego 1863 roku,
* Budynek Starostwa Powiatowego,
* Zespół dworca Grójeckiej Kolei Dojazdowej, obejmujący m.in. dworzec i wieżę ciśnień,
* Cmentarz Stary (rzymskokatolicki),
* Cmentarz ewangelicki, 
* Cmentarz żydowski,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
 
Na szóstym gadżetowym talerzu była:
- przypinka PIN z herbem - 4310 w kolekcji !!!
 

Siódme gadżetowe danie pochodzi od Urzędu Miejskiego w Przedborzu - miasto w województwie łódzkim, powiat radomszczański, położone na Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Przedbórz. Przedbórz uzyskał lokację miejską przed 1370 rokiem. Miasto królewskie w powiecie chęcińskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku.
 

Na terenach tego dnia warto odwiedzić między innymi:
* Kościół świętego Aleksego z 1278 r. rozbudowany w 1341 i 1659 r.,
* Ratusz z 1820 roku w stylu klasycystycznym, ul. Mostowa,
* Karczma z XVIII wieku, przebudowana w 1898 roku (obecnie muzeum), ul. Kielecka 7,
* Dom z przełomu XVII/XVIII w.,
* Pozostałości zamku z XIV w., wzniesionego nad Pilicą przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamek został spalony podczas Potopu szwedzkiego w 1655 roku. Opuszczony całkowicie został w 1765 i rozebrany w wieku XIX. Wznosił się między ulicami Mostową, Podzamczem i Konecką. Do dzisiaj zachował się jedynie fragment muru z XIV wieku przy ul. Podzamcze i muru z XVII wieku od ulicy. W latach 1978-1980 na terenie zajmowanym dawniej przez zamek prowadzono badania archeologiczne pod kierunkiem dr. Tadeusza Poklewskiego, natomiast w roku 1991 przez Jerzego Augustyniaka,
* Park miejski,
* Układ urbanistyczny, pierwsza połowa XIV w.,
 
W Przedborzu zachował się unikatowy zespół barokowych kapliczek typu słupowego, powszechnie nazywanych „kapliczkami cholerycznymi”. Zostały one wzniesione dla ochrony miasta przed epidemiami cholery, szalejącymi w okolicach Przedborza w XVII wieku. Kapliczki te ustawiano przy wjazdach do miasta, aby zarówno wjeżdżający, jak i wyjeżdżający z niego mogli się pod nimi modlić do Boga o odsunięcie groźby zarażenia się tą chorobą. Do dzisiaj przetrwało w Przedborzu pięć takich kapliczek. Można je znaleźć przy ulicach: Kościelnej, Podzamcze i Koneckiej. Wsparte są na wysokich podstawach, mają wysokie słupy (okrągłe lub prostopadłościenne), a ich zwieńczenie stanowią tzw. latarnie (jedno - lub dwukondygnacyjne). Umieszczono w nich figurki i wizerunki świętych. Kapliczki przykrywane były murowanymi daszkami z metalowym krzyżem. W podobny sposób broniono się w dawnym Przedborzu przed innymi plagami. Stawiano tutaj również kapliczki dla ochrony przed pożarami, gnębiącymi miasto w XVII wieku. Świadczy o tym kapliczka, znajdująca się u wjazdu do miasta przy ul. Cmentarnej, a poświęcona św. Florianowi. Posiada ona niemal identyczną formę, jak opisane wcześniej „kapliczki choleryczne”. Przy ulicy Kieleckiej, naprzeciw kościoła, znajduje się Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej. Muzeum gromadzi eksponaty związane z dawną kulturą przedborską oraz z historią miasta. 
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
 
Na siódmym gadżetowym talerzu było można znaleźć:
- ulotka,
- 6 pocztówek,
- latarka,
- 2 długopisy (jeden w etui),
 

Ósme
gadżetowe danie jest od Urzędu Gminy Kadzidło - gmina wiejska w województwie mazowieckim, powiat ostrołęcki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim. Siedziba gminy to Kadzidło. Jest największą gminą w powiecie i trzecią pod względem wielkości w województwie mazowieckim.


Kadzidło jest jednym z najbardziej znanych ośrodków sztuki kurpiowskiej zachowanej w zdobnictwie, wycinankarstwie, hafciarstwie, koronkarstwie, budownictwie, strojach i obróbce bursztynu. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji organizuje rokrocznie spotkanie z artystami i twórcami ludowymi "Śladami Kurpiów". Największa popularnością cieszy się "Wesele Kurpiowskie", które organizowane jest w trzecią niedzielę czerwca. Uczestnicy imprezy stają się gośćmi weselnymi biorą udział w weselnej mszy w kościele. Przy GOKSiR działają Klub Seniora "Kurpiowski Serce", kapela ludowa, zespół dziecięcy "Kurpik" i zespół folklorystyczny "Kurpianka". Na terenie Kadzidła znajduje się zespół muzealny "Zagroda Kurpiowska" gdzie można obejrzeć 3 chałupy, stodołę, drwalnię, maneż i świronek. Budynki te wyposażone są w eksponaty prezentujące życie codzienne dawnych Kurpiów. W Zagrodzie organizowane są na zamówienie warsztaty i lekcje muzealne z udziałem twórców ludowych. W prywatnej "Izbie Pamięci Czesławy Konopkówny" można poznać życie i twórczość najpopularniejszej ambasador kurpiowskiej sztuki ludowej. Warto obejrzeć zabytkowe obiekty sakralne: ponad stuletni neobarokowy kościół w Kadzidle i drewniany kościół w Czarni.

W Gminie Kadzidło warto odwiedzić następujące miejsca:
- Neobarokowy kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Kadzidle z 1883r., wewnątrz renesansowy ołtarz i oryginalne kropielnice z muszli morskich,
- Plebania z 1889 r.,
- Drewniany kościół pod wezwaniem Michała Archanioła w Czarni (Kadzidlańskiej) z 1921r.,
- Zagroda Kurpiowska w Kadzidle,
- Izba Pamięci Czesławy Konopkówny,
- Ścieżka przyrodniczo-leśna Kadzidło-Tatary-Długi Kąt-Brzozówka-Kadzidło,
- Tereny torfowiska Karaska,
- Widowisko "Śladami Kurpiów",
- Inscenizacja "Wesela Kurpiowskiego"
- "Niedziela Kadzidlańska" i Turniej Wsi,
- Muzeum Kurpiowskie w Wachu,
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
 
Na ósmym gadżetowym talerzu była:
- przypinka PIN z herbem - 4311 w kolekcji !!!
 

Dziewiąte
gadżetowe danie pochodzi od Urzędu Gminy Stary Targ - gmina wiejska w województwie pomorskim, powiat sztumski. Siedziba gminy to Stary Targ. W skład gminy wchodzi 14 sołectw: Bukowo, Dąbrówka Malborska, Jordanki, Jurkowice, Kalwa, Kątki, Łoza, Nowy Targ, Ramoty, Stary Targ, Szropy, Szropy-Niziny, Tropy Sztumskie i Tulice.
 

W gminie Stary Targ turysta może obejrzeć na przykład:
* Pałac w Waplewie Wielkim - obecny pałac w Waplewie Wielkim powstał w XVII wieku jako murowany dwór, który postawiono po nabyciu waplewskiego majątku przez Jana Zawadzkiego herbu Rogala, który scalił dobra waplewskie. Wybudowany został na planie litery H w stylu klasycystycznym. Po Zawadzkich właścicielami majątku byli Chełstowscy, Bagniewscy i od 1759 roku Sierakowscy. W 1827 roku w dworze wraz z właścicielem wsi Antonim Sierakowskim koncertował Fryderyk Chopin. W II połowie XIX wieku, gdy właścicielem był hrabia Alfons Sierakowski, wokół dworu powstał park w stylu angielskim i w 1873 roku również kaplica grobowa zawierająca barokowe ołtarze oraz gotycką rzeźbę Madonny (od 1990 roku kaplica ta jest kościołem parafialnym). Z połowy XIX wieku pochodzi ponadto altanka „pagoda chińska”. Sam dwór został w latach 80. XIX wieku rozbudowany i nabrał cech założenia pałacowego. Wewnątrz dworu znalazły się portrety rodzinne i postaci historycznych, a także obrazy mistrzów flamandzkich, włoskich i niemieckich oraz przywieziony przez hrabiego zbiór broni z różnych stron świata. Majątek stał się wówczas centrum życia kulturalnego i społecznego na Pomorzu. Gośćmi dworu byli m.in. Jan Matejko, Józef Ignacy Kraszewski, Jan Kasprowicz, Oskar Kolberg i Stefan Żeromski. Sierakowscy władali majątkiem do wybuchu wojny w 1939 roku. Po wojnie przez kilkadziesiąt lat był on własnością PGR i ośrodków hodowli zarodowej. Od listopada 2006 roku pałac znajduje się w posiadaniu Muzeum Narodowego w Gdańsku, które utworzyło tam Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią. W muzeum znajdują się liczne dzieła sztuki. Wiele obrazów i fotografii zostało podarowanych przez potomkinię dawnych właścicieli, Izabellę Sierakowską-Tomaszewską. W pałacu dwa razy w roku - w czerwcu oraz w październiku - odbywają się Pomorskie Dni Chopinowskie. Podczas nich mają miejsce koncerty w stylu klasycznym i jazzowym.
SERDECZNIE ZAPRASZAM 😀
 
Na dziewiątym gadżetowym talerzu znalazłem:
- list,
- button,
- przypinka PIN z herbem - 4312 w kolekcji !!!
 

Dziesiąte
i ostatnie na dziś gadżetowe danie na deser jest od pewnego zagranicznego regionu świata.
Na dziesiątym i ostatnim na dziś gadżetowym talerzu na deser było:
- list,
- trzy foldery reklamowe,
- dwie ulotki,
- dwie przypinki PIN - 4313 i 4314 w kolekcji !!!
 

Na dziś to wszystko 😀 Kolejny gadżetowy wpis już wkrótce (obserwujcie bloga i inne moje profile społecznościowe).

4 komentarze: